[ATB] Budownictwo

Trochę dobrze, trochę źle

Data publikacji:
Polski Związek Pracodawców Budownictwa

W jaki sposób zanalizować bieżącą sytuację polskiego budownictwa? Odpowiedzi przynosi badanie koniunktury GUS, na podstawie których wnioski wysnuł dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista PZPB.

 

Z danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, iż firmy budowlane postrzegają ogólną sytuację w budownictwie jako umiarkowanie złą. Mniejsze podmioty oceniają bieżącą sytuacje bardziej negatywnie niż przedsiębiorstwa średnie i duże.
Skąd płyną takie opinie? Przede wszystkim materiały budowlane nigdy nie były dla firm tak drogie, jak obecnie. Poza tym, ostatni raz takie kłopoty z dostępnością materiałów budowlanych jak dziś miały miejsce w 2007 r.

Na tym tle jako mniejszy rysuje się kłopot z niedostatkami siły roboczej. Oto bowiem w latach 2021-2022 zapotrzebowanie na pracowników utrzymuje się na poziomie niższym niż w okresie kumulacji robót w sektorze budownictwa w latach 2007-2008 czy 2018-2019. To prawdopodobnie z tego powodu odpływ pracowników z Ukrainy nie jest dla polskich firm budowlanych tak dotkliwy, jak się tego początkowo obawiano. Problem ten jednak istnieje i może się nasilać po przyspieszeniu inwestycji infrastrukturalnych w okolicach 2024 r. Czy do tego czasu uda się ograniczyć szybującą do dwucyfrowych wartości inflację? Na dziś sytuacja wygląda tak, iż firmy budowlane odczuwają presję płacową ze strony pracowników z powodu rosnącej inflacji.

Reasumując, branża budowlana wciąż pracuje na pełnych obrotach przy realizacji inwestycji rozpoczętych w latach 2020-2021. W latach 2022-2023 należy jednak spodziewać się spadku nowych projektów inwestycyjnych (przede wszystkim w segmencie prywatnym). Segment publiczny powinien ruszyć mocniej dopiero w 2024 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.