[ATB] Aktualności

Tunel zbudowany przez roboty

Data publikacji:
Tunel zbudowany przez roboty

HyperTunnel, brytyjska firma technologiczna, ujawniła pierwszą na świecie całkowicie zrobotyzowaną strukturę podziemną, zbudowaną w swoim ośrodku badawczo-rozwojowym w North Hampshire Downs w Wielkiej Brytanii. Nowa, zautomatyzowana metoda budowy firmy ma podobno służyć do budowy tuneli ponad dziesięć razy szybciej i przy połowie kosztów konwencjonalnych metod.

W proces budowy zaangażowana jest flota robotów „hyperBot”, które wykonują druk 3D powłoki tunelu. Proces HyperTunnel został wykorzystany w ramach projektu Network Rail, który polegał na badaniu technologii kluczowych dla napraw tuneli o niskim stopniu zakłóceń dla regionalnej infrastruktury kolejowej w Wielkiej Brytanii.

– Podczas gdy użycie robotów wyłącznie do budowy struktur podziemnych jest dramatycznie różne, technologie przyczyniające się do tego, takie jak robotyka, druk 3D i cyfrowe pomiary podziemne, wspierane przez AI i VR, są wszystkie dobrze sprawdzone w innych branżach. W rzeczywistości metoda HyperTunnel in-situ polega na odciążeniu projektów budowlanych od ryzyka

– komentuje Steve Jordan, współzałożyciel HyperTunnel.
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.