[ATB] Budownictwo

Umowa na Północną Obwodnicę Krakowa podpisana

Data publikacji:

Małopolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę, z konsorcjum, na czele którego stoi turecka firma Gulermak, na projekt i budowę Północnej Obwodnicy Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52. Wartość inwestycji to niemal 1,5 mld zł.

Do wyboru tego wykonawcy prowadziła dług droga. Przetarg na realizację tego przedsięwzięcia rozpoczął się w grudniu 2017 roku. Oferty cenowe poznaliśmy pod koniec kwietnia br. Najtańszą z nich złożyło konsorcjum firm Stecol Corporation (Chiny) i Polbud-Pomorze (Polska). Opiewała ona na 1,289 mld zł i była jedyną propozycją mieszczącą się w budżecie zamawiającego opiewającym na 1,339 mld zł. Pierwotnie GDDKiA zdecydowała się na wybór właśnie tego oferenta. Jednak później, po interwencji Krajowej Izby Odwoławczej, wybrany został wykonawca, który złożył drugą ofertę pod względem ceny.
Dokładna wartość umowy z konsorcjum Gulermak i Mosty-Łódź to 1,427 mld zł. Przewiduje ona realizację zadania w ciągu 47 miesięcy.

Ważna droga

Północna Obwodnica Krakowa zostanie wybudowana jako droga ekspresowa S52 o łącznej długości 14,87 km, rozpoczynająca się od węzła Modlniczka (Radzikowskiego) do węzła Modlnica i dalej do węzła Kraków Mistrzejowice. Inwestycja polegać będzie także na dostosowaniu do parametrów klasy S na istniejącym odcinku węzeł Modlniczka (Radzikowskiego) – węzeł Modlnica – na długości 2,32 km (odcinek I).
Zakończenie robót przy budowie POK planowane jest na rok 2023. W obrębie POK przewiduje się budowę 6 wiaduktów w ciągu samej trasy, 4 wiaduktów nad trasą i 3 mostów w ciągu dróg zbiorczych. Zostaną wybudowane węzły Węgrzce i Batowice oraz, jeśli wcześniej wejdzie do realizacji trasa Wolbromska, także węzeł Wolbromski.

Pierwszy ring w kraju

Trasa między węzłami Modlnica i Kraków Mistrzejowice jest ostatnią częścią ringu drogowego wokół stolicy Małopolski. Po ukończeniu tej inwestycji droga okalająca Kraków będzie w pełni gotowa. Jeśli inwestycje będą szły zgodnie z planem to miasto będzie pierwszy w Polsce z w pełni domkniętym drogowym ringiem.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.