[ATB] Aktualności

Unikatowy Panoramic od Merlo

Data publikacji:

Innowacyjne rozwiązania zawsze plasowały ładowarki teleskopowe firmy Merlo w rynkowej czołówce, wyznaczając kierunki rozwoju dla maszyn tego typu. Nie inaczej jest w przypadku ładowarek teleskopowych przeznaczonych dla budownictwa, gdzie jednym z asów w talii włoskiego producenta jest model Panoramic P50.18 Plus, wyróżniający się zarówno parametrami roboczymi, jak i szeregiem nowoczesnych rozwiązań.

Wprowadzona już do produkcji seryjnej ładowarka teleskopowa Merlo Panoramic P50.18 Plus wyposażona jest w 4-cylindrowy, 3,6-litrowy silnik Deutz TCD3.6 o mocy 75 kW/102 KM, zgodny z normą Stage IV (SCR+DOC). Ważąca 13,3 t maszyna legitymuje się maksymalnym udźwigiem 5 t (na wysokość do 9,2 m i wysięg 3,7 m), wysokością podnoszenia 17,5 m (udźwig 1000 kg - na kołach, 2500 kg - na podporach stabilizujących) i maksymalnym zasięgiem w poziomie 13,5 m (udźwig 150 kg - na kołach, 750 kg - na podporach). „Teleskop” firmy Merlo wyposażony jest przy tym w pompę hydrauliczną Load Sensing o maksymalnym przepływie 104 l/min (ciśnienie 250 barów).

Wiele w standardzie

Znakiem rozpoznawczym ładowarki jest bez wątpienia przekładnia hydrostatyczna Merlo, która we wszystkich modelach Panoramic Advance i Roto zarządzana jest przez elektroniczny układ sterujący EPD (Eco Power Drive). System ten automatycznie redukuje obroty silnika przy ustalonej prędkości jazdy, odpowiednio do wymaganej mocy. Takie rozwiązanie przekłada się rzecz jasna na niższe zużycie paliwa, a także zwracającą uwagę - na tle innych porównywalnych ładowarek teleskopowych - wydajność. Maszyna z napędem na 4 koła (trzy tryby skrętu) i blokadą mechanizmu różnicowego na tylnym moście może poruszać się z prędkością 40 km/h.

Ładowarkę Panoramic cechują wzmocnione osie portalowe, które podnoszą nośność i niezawodność układu jezdnego, a także nowe podpory, przymocowane bezpośrednio do przedniego mostu. Dzięki temu mogą stabilizować maszynę bez wychodzenia stóp poza jej szerokość. W wyposażeniu standardowym są również systemy bezpieczeństwa aktywnego. Jest to dobrze znany z innych maszyn ze znakiem Merlo system MCDC z własnym wyświetlaczem, monitorujący wszystkie ruchy zagrażające stabilności maszyny, co powala zoptymalizować pracę. System automatycznie rozpoznaje osprzęt i dostosowuje do niego próg stabilności. W standardzie są również m.in. poziomowanie ramy i przesuw boczny wysięgnika (+/- 445 mm), który zapewnia wręcz zegarmistrzowską precyzję w operowaniu osprzętem roboczym, bez konieczności wykonywania nieraz kłopotliwych manewrów całą maszyną. Ładowarka wyposażona jest też w widły do palet, przygotowanie pod platformę obrotową (3 osoby, 300 kg), światła na „teleskopie”, LED-owy kogut błyskowy na kabinie, a dodatkową funkcjonalność zapewnia system inching i blokowanie osprzętu typu Tac-Lock. Atutem jest bez wątpienia również wygodna kabina Eco (ROPS/FOPS poziom II) lub Premium z klimatyzacją, siedzeniem pneumatycznym, panelem sterującym i dżojstikiem elektronicznym, w którym znajduje się np. przełącznik kierunku jazdy Dual Reverse.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 02/2020
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.