[ATB] Nowości Merlo

Uniwersalne do osprzętu

Data publikacji:

Włoska firma Merlo w swoim portfolio posiada innowacyjne pojazdy, przeznaczone do obsługi różnego rodzaju osprzętu. Pojazdy tego typu są coraz powszechniej stosowane ze względu na ich duże możliwości, niewielkie gabaryty oraz funkcjonalność. Szczególnie przydatne okazują się w pracach komunalnych w miastach, a także do użytkowania w lasach. W tej kategorii Merlo oferuje swoim klientom m.in. ciągniki osprzętu z serii X oraz pojazdy do mocowania osprzętu z serii MC.

 

Seria X to maszyny przeznaczone do ciężkich prac leśnych. Zawiera 3 modele oznaczone MM 200X, MM 250X oraz MM 350X o masie własnej 7800 kg dla dwóch pierwszych oraz 9200 kg dla modelu 350X. Producent zastosował w serii X 6-cylindrowe silniki Deutz o mocy,  200, 300 lub 350 KM.(Tier IV Final.) Konstrukcja ciągników jest wyjątkowo wytrzymała i stabilna. Innowacyjna anty-skrętna rama została dodatkowo wzmocniona w najbardziej obciążonych miejscach, nisko położony środek ciężkości gwarantuje stabilność podczas pracy, a duży prześwit ułatwia poruszanie się nawet w trudnym terenie. Za przenoszenie napędu odpowiada sterowana elektronicznie przekładnia hydrostatyczna. Prędkość maksymalna wynosi 36-40 km/h. Wysoką mobilność maszyn zapewniają skrętne 4 koła napędowe z hydraulicznym wspomaganiem. Występują ponadto cztery tryby skrętu, czyli na przednie koła, skręt korygowany, skręt synchroniczny oraz opcjonalnie tylko na koła tylne. Główny układ hydrauliczny zasilany jest pompą Load Sensing.

Z przodu i z tyłu maszyny dostępny jest podnośnik hydrauliczny: przedni zapewnia udźwig do 4200 kg, tylny - sztywny do 3500 kg. Hydrauliczne sterowanie oprzyrządowaniem pozwala na zmianę kierunku obrotów za pomocą jednego przycisku elektro-hydraulicznego w kabinie. Kabina operatora spełnia wymogi norm ROPS/FOPS. Zapewnia pełną widoczność w zakresie 360° i wyposażona została w fotel Grammer z zawieszeniem pneumatycznym, klimatyzację, szyby z zabezpieczeniem przed uszkodzeniem i wielofunkcyjny dżojstik do sterowania. Bezpieczeństwo podczas pracy zapewniają hamulce główne tarczowe w kąpieli olejowej, automatyczny hamulec postojowy, a także 8 reflektorów roboczych na kabinie (4 przód + 4 tył). W tylnej części ciągnika można zamontować wyciągarkę hydrauliczną sterowaną radiowo. Udźwig wynosi od 7,5 do 12 t, w zależności od modelu. Wyposażenie opcjonalne zawiera również fotel Grammer Actimo XXL, przednią płytę pod montaż osprzętu zgodną z normą VSS, 2 tylne gniazda hydrauliczne, system przeciwpożarowy oraz olej biologiczny w układzie. W kwestii osprzętu dostępne są różnego typu urządzenia sterowane hydraulicznie, w tym kosiarki, maszyny przygotowujące glebę do sadzenia roślin, kosiarki wysięgnikowe.

Z serii MC

Wielofunkcyjny pojazd MM135MC przeznaczony jest pod montaż osprzętu typu light duty, do prac miejskich i lekkich robót leśnych. Jego jednostkę napędową stanowi 4 cylindrowy silnik Deutz o mocy 135 KM (Tier IV Final). Wytrzymała rama nośna pojazdu została wykonana ze stalowych elementów o dużym przekroju. Pojazd jest stabilny podczas pracy, a wysoki prześwit i zastosowane opony Mitas 500/70-24 ułatwiają poruszanie się w każdym terenie. Producent do przenoszenia napędu zastosował bezstopniową przekładnię hydrostatyczną Merlo CVTronic, która używa dwóch silników hydrostatycznych o dwóch trybach pracy: moment maksymalny lub maksymalną wydajność. Zmiana trybu pracy następuje w zależności od bieżącego obciążenia. Przejście to odbywa się  w sposób regularny i ciągły, przez co zapewnia maksymalną precyzję podczas pracy, wyższy komfort jazdy oraz lepsze osiągi. Po uzyskaniu żądanej prędkości, prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona, co ma zapewnić znaczną oszczędność paliwa. Podobnie jak w serii X koła napędowe pojazdu MM135MC są skrętne z hydraulicznym wspomaganiem, możliwy jest tez wybór 4 trybów skrętu. Maksymalna prędkość pojazdu wynosi 40 km/h.

Wszechstronność i mnogość zastosowań pojazdu MM135MC wynika także z możliwości chwytu osprzętu z 4 stron. Chwyt osprzętu przedni to sprzęg trzypunktowy, WOM mechaniczny 120 KM oraz przyłącze hydrauliczne pomocnicze, chwyt osprzętu górny umożliwia zastosowanie wyciągarki, dźwigu i łyżki załadunkowej. W tylnej części znajdziemy sprzęg trzypunktowy, przyłącze hydrauliczne pomocnicze, WOM hydrauliczny oraz hak, a z prawej strony kabiny umiejscowiono chwyt do instalacji wysięgnika. Pojazd umożliwia maksymalny udźwig 2500 kg, oraz maksymalną wysokość podnoszenia 1200 mm. Kabina operatora umieszczona została z boku po lewej stronie i  jest zgodna z wymogami norm ROPS/FOPS. Posiada również homologowane szyby z zabezpieczeniem przed uszkodzeniem. Doskonałą widoczność i bezpieczeństwo podczas pracy zapewnia podwyższenie pozycji kierowcy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.