Vinci koncentruje się na druku 3D

Vinci koncentruje się na druku 3D

Firma budowlana Vinci, poprzez swoją spółkę zależną Freyssinet, wprowadza na rynek Concreative, nową firmę zajmującą się drukiem 3D wysokowydajnego betonu.

W pierwszym etapie swojej ekspansji firma Concreative otwiera fabrykę  w Dubaju, aby zaspokoić przyszłe zapotrzebowanie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Emirat Dubaju wprowadził kluczową strategię druku 3D w 2016 r. Jej celem jest oparcie jednej czwartej nowych budynków na technologii druku 3D do 2030 r. Dubaj chce stać się wiodącym światowym centrum druku 3D do końca następnej dekady.

Concreative wykorzystuje technologię opatentowaną przez XtreeE, firmę, w której Vinci jest partnerem i udziałowcem. Technologia polega na wytłaczaniu betonu warstwa po warstwie, przy czym każda warstwa jest drukowana za pomocą dyszy sterowanej cyfrowo.

Mówi się, że technologia druku betonowego 3D uwalnia architektów od ograniczeń znormalizowanego deskowania, a także oferuje sposób projektowania i budowania złożonych betonowych elementów architektonicznych i konstrukcyjnych, jednocześnie kontrolując koszty i czas.

Według firmy drukowanie 3D może prowadzić do oszczędności cementu nawet do 70%.

Concreative jest wynikiem połączenia dwóch korzystnych okoliczności: dojrzałości technologii rok temu i decyzji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, aby stać się głównym rynkiem budowlanym wykorzystującym i promującym druk 3D, powiedział Khalil Doghri, drektor obszaru środkowo-wschodnich Indii Freyssinet.

WA

Reklama
Powiązane artykuły