[ATB] Aktualności

Volvo A45G - Jaszczur drugiej generacji

Data publikacji:

Firma Volvo uzupełniła swoją ofertę wozideł przegubowych z serii G drugiej generacji. Linia maszyn tego typu wzbogaciła się o modele A45G o efektywnej ładowności 41 t i A60G o ładowności 55 t wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań znacznie zwiększających wydajność i komfort pracy, np. unikalny układ ATC.

Od początku 2018 r. nowy model wozidła Volvo A45G (tzw. jaszczur) testowany jest również w kopalniach w całym kraju, zyskując pochlebne opinie klientów doceniających m.in. zalety układu ATC (Automatic Traction Control), czyli automatycznego załączania napędu 6x4 i 6x6 w zależności od warunków trakcyjnych oraz załączania przez operatora wszystkich napędów, czyli 6x6 ze 100-proc. blokadą mechanizmów różnicowych. Całkowicie automatyczna planetarna skrzynia biegów w A25G, A30G oraz we flagowym modelu A60H posiada 6 biegów do przodu i 2 do tyłu. Z kolei w „średniakach”, począwszy od modelu A35G poprzez A40G po A45G, skrzynia ma 9 biegów do przodu i 3 do tyłu, z możliwością pomijania pośrednich biegów, jeśli warunki trakcyjne na to pozwalają (małe opory toczenia).

Pełen monitoring

Plusem wozideł przegubowych z serii G jest także zastosowanie wielu punktów bezobsługowych, co znacznie wydłuża okres eksploatacji maszyny i redukuje do minimum czas potrzebny do wykonania codziennej obsługi, która sprowadza się do sprawdzenia wskaźników i układu Contronic w kabinie. Zresztą układ ten - uzupełniony o system ważenia ładunku OBW - daje operatorowi do dyspozycji bardzo funkcjonalny system raportowania. Do jego prawidłowego działania wystarczy przed rozpoczęciem zmiany wyzerować liczniki, a na koniec spisać wszystkie informacje dotyczące czasu pracy, przejechanego dystansu, zużytego paliwa i ilości przewiezionego materiału. Dane te można również pobrać z układu telematycznego Volvo CareTrack, oferującego wielokrotnie więcej informacji o stanie maszyny potrzebnych do zarządzania całą flotą maszyn, np. o zbliżających się przeglądach, usterkach, awariach czy stopniu wykorzystania.

Sprawniejsza praca

Na komfort i bezpieczeństwo pracy wpływa także szereg przemyślanych rozwiązań zaproponowanych przez konstruktorów Volvo. Dla przykładu w układzie hamowania operator ma do wyboru nie tylko hamulec zasadniczy, ale także retarder hamulcowy (lewy pedał w kabinie) i/lub silnikowy - opatentowany system hamowania silnikiem poprzez tłumienie wydechu (załączany przez operatora). Warto również zwrócić uwagę na całkowicie zmieniony układ amortyzacji zawieszenia kabiny ze specjalnymi amortyzatorami hydrauliczno-pneumatycznymi, które eliminują szkodliwe wibracje oraz uciążliwe bujanie.
Wśród najnowszych rozwiązań „made by Volvo” nie sposób nie wspomnieć o elektrohydraulicznym sterowaniu wywrotem skrzyni ładunkowej z możliwością zaprogramowania maksymalnej wysokości podnoszenia, ułatwiającym pracę w tunelach czy pod liniami energetycznymi. Lewarek automatycznie zawsze wraca do pozycji „pływającej”, w związku z czym skrzynia spoczywa swobodnie na ramie. Pracę wozidła usprawnia także uruchamianie hamulca maszyny podczas załadunku i wyładunku za pomocą jednego guzika, który zostaje automatycznie zwolniony w czasie załączenia jazdy.

Do jazdy po wybojach

Z kolei model A45G dostępny jest w wersji FS (Full Suspension), wyposażonej w układ pełnej amortyzacji, co pozwala na znaczne zwiększenie prędkości przejazdów po wyboistych drogach. Rozwiązanie to wychodzi również naprzeciw zaostrzanych przepisów bezpieczeństwa pod kątem ograniczenia poziomu wibracji i szkodliwych drgań przenoszonych na operatora.

GA

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.