[ATB] Aktualności volvo

Volvo CE - Rekordowa sprzedaż

Data publikacji:

W ub. roku firma Volvo Construction Equipment (Volvo CE) odnotowała 27 proc. wzrost sprzedaży do 84,2 mld SEK (7,1 mld GBP), uzyskując tym samym najlepszy roczny wynik finansowy w historii i przyczyniając się do osiągnięcia rekordowego zysku przez całą Volvo Group.

Wzrost zarówno w segmencie maszyn, jak i serwisu, a także zwiększony popyt w sektorze budowlanym, infrastrukturalnym i górniczym na wszystkich głównych rynkach pomógł Volvo CE wypracować znaczną poprawę w zakresie sprzedaży, zysku operacyjnego i liczby zamówień.
Sprzedaż netto w czwartym kwartale 2018 r. wzrosła o 21%, osiągając wartość 20 323 mln koron szwedzkich (SEK, ok. 1945 mln euro). Zysk operacyjny wyniósł 2157 mln SEK (wobec 1820 mln), co odpowiada wskaźnikowi marży operacyjnej w wysokości 10,6% (wobec 10,9%). W skali całego roku sprzedaż netto wzrosła o 27%, do 84 248 mln SEK (wobec 66 313 mln). Skorygowany zysk operacyjny, uwzględniający zmiany kursów walut, wzrósł do 11 306 mln SEK (wobec 7917 mln). Marża zysku operacyjnego osiągnęła poziom 13,4% (wobec 11,9%).

Warunki rynkowe

Popyt w Europie zwiększył się w ostatnim kwartale o 12%, za czym stał silny wzrost popytu w Rosji oraz rozwój rynku w Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i Niemczech. W związku z większym zapotrzebowaniem na koparki odnotowano 16 proc. wzrost sprzedaży w Ameryce Północnej. Natomiast na rynku południowoamerykańskim wzrost wyniósł 20%. W Azji (z wyłączeniem Chin) wartość całego rynku wzrosła o 11% w porównaniu do wyniku wypracowanego w 2017 r. Sam rynek chiński urósł o 35% w stosunku do ub. r. ze względu na większy popyt na koparki (kompaktowe i ogólnego zastosowania) oraz ładowarki kołowe.

Zamówienia i dostawy

Wartość netto zamówień wzrosła w IV kwartale o 9%, w dużej mierze z powodu dużego popytu na maszyny marki SDLG w Chinach. W Europie wartość realizowanych zamówień wzrosła o 2%. Z powodu mniejszej ilości zleceń na średnie i duże maszyny po silnym popycie w III kwartale w Ameryce Północnej odnotowano 24 proc. spadek. W Azji zapotrzebowanie na zamówienia wzrosło o 26%, podczas gdy w Ameryce Południowej spadło ono o 5%, a w Afryce i Oceanii o 22%. Natomiast ilość zrealizowanych dostaw zwiększyła się o 24%.
– Rok 2018 był rekordowy dla Volvo CE, napędzany dobrym popytem ze wszystkich głównych regionów w sektorze budowlananym, infrastrukturalnym i górniczym. W przyszłości widzimy możliwość zwiększenia elastyczności dostaw, poprawy jakości i rozwoju naszej działalności usługowej. Jeszcze silniejsza obsługa serwisowa oznacza, że możemy zapewnić lepsze wsparcie dla naszych klientów, a także lepiej zrównoważyć cykliczność w sprzedaży sprzętu budowlanego – mówił Melker Jernberg, prezes Volvo CE.
W ciągu roku działania Volvo CE skupiały się na opracowaniu nowej generacji maszyn. Przeprowadzono projekt Electric Site, polegający na testowaniu elektrycznych, autonomicznych, prototypowych maszyn do rzeczywistej pracy w kopalni. Wyniki testów wykazały, że użycie maszyn nowej generacji może znacząco obniżyć emisję dwutlenku węgla, a także koszty operacyjne. Na początku 2019 r. Volvo CE ogłosiło, że już w tym roku przestanie dostarczać mniejsze maszyny kompaktowe z silnikiem Diesla na rzecz elektrycznych maszyn.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.