Volvo - komfortowy i nowoczesny

Data publikacji:

Volvo DD105, to nowy walec drogowy opracowany przez Volvo Construction Equipment. Maszyna wyróżnia się nowoczesnym wzornictwem oraz szeregiem innowacyjnych rozwiązań, które mają pozytywnie wpłynąć na wydajność pracy żółto-czarnej konstrukcji. DD105 został nagrodzony złotym medalem targów Autostrada Polska.

Oferta maszyn drogowych Volvo powiększyła się o kolejny model walca. Volvo DD105 to dwubębnowy walec drogowy opisywany przez producenta jako pierwszy model “z rodziny niezwykle wydajnych urządzeń nowej generacji”. Ta 10,5-tonowa konstrukcja zwraca na siebie uwagę już podczas pierwszego kontaktu. Okazuje się bowiem, że idea tworzenia maszyn nowoczesnych ma zastosowanie już w samym wyglądzie. Mowa zarówno o kanciastej linii nadwozia, której głównym punktem jest widna kabina, jak i estetycznych dodatkach (np. zbiornik na wodę) podkreślających, iż jest to maszyna zaprojektowana w XXI wieku.


Sercem walca DD105 jest 4-cylindrowy silnik Volvo D3.8 o mocy znamionowej 115 KM osiąganej przy 2600 obr./min. Sterowana elektronicznie, turbodoładowana jednostka spełnia normę emisji spalin Stage IV. Wyposażono ją również w przydatny tryb ECO. Dzięki tej opcji możliwe jest zmniejszenie emisji hałasu oraz spalin. Producent zapewnia, że korzystanie z trybu ECO może skutkować również zmniejszeniem zużycia paliwa, nawet o 30 procent. Innym ciekawym rozwiązaniem jest funkcja automatycznego powrotu do obrotów biegu jałowego. Działa ona w ten sposób, że po 5 sekundach od zatrzymania walca system automatycznie zmniejsza prędkość obrotową silnika. Korzyści są podobne, jak po włączeniu trybu ECO – mniejsze zużycie paliwa i cichsza praca.

Komfort pracy

Inżynierowie Volvo starania o obniżenie hałasu w kabinie rozpoczęli już na etapie rozmieszczenie głównych elementów maszyny. Między innymi dlatego silnik umiejscowiono w tylnej części, za przegubem. Podczas gdy kabina jest z przodu. Warto jej poświęcić nieco więcej czasu. Jest to bowiem konstrukcja zaprojektowana tak, aby komfort pracy operatora był możliwie największy. Stąd duża powierzchnia szyb i brak klasycznych słupków z przodu. Zastosowano dwa mniejsze boczne słupki, a także dwa większe z tyłu.
Kabina wewnątrz sprawia wrażenie przestronnej i dopasowanej do wielogodzinnej pracy. Dbać o to ma między innymi wydajny układ klimatyzacyjny, który w zależności od potrzeb ma w krótkim czasie ogrzać lub schłodzić miejsce pracy operatora. Producent zwraca uwagę na optymalnie rozmieszczone nawiewy oraz system odszraniania.
Jednak najważniejsze podczas pracy są kwestie związane z fotelem i elementami sterującymi. To co ważne w przypadku DD105, to możliwość przesuwania zarówno fotela, jak i elementów sterujących na boki. Jest to szczególnie przydatna funkcja podczas prac przy krawężnikach.

Bębny

DD105 wyposażono w dwa bębny robocze. Masa na przednim bębnie to 5330 kg, natomiast na tylnym – 5170 kg. Bębny o szerokości 1,68 m i średnicy 1,22 m zostały wyposażone w nowy układ wibracji pozwalający na zmniejszenie zużycia energii o 50 procent podczas jego uruchamiania. W celu zapewnienia gładkiej powierzchni bębnów poddano je specjalnej obróbce. Grubość okładziny wynosi 2,2 cm. Aby uniknąć odcisków krawędzie bębnów są fazowane i zaokrąglone.
Warto również wspomnieć, że Volvo DD105 został wyposażony w system zwilżania bębna. Nad każdym bębnem umieszczono listwę zraszającą z 6 dyszami, z których wydobywa się woda pod ciśnieniem. Centralnym punktem układu jest solidny 800-litrowy zbiornik na wodę umieszczony nad przednim bębnem wyposażony w dwa łatwo dostępne otwory do napełniania. Woda w układzie zraszającym tłoczona jest za pomocą pompy głównej lub zapasowej.

bk

fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.