Volvo oferuje nowe rozściełacze asfaltu

Data publikacji:

Maszyny P2820D ABG i P2870D ABG - stworzone do pracy w mieście - to najbardziej kompaktowe rozściełacze w ofercie Volvo. Idealnie sprawdzają się podczas realizacji małych i średnich projektów nawierzchniowych. Gwarantują niskie koszty eksploatacji, bezpieczeństwo i komfort operatora.

Klientom, którzy poszukują kompaktowego rozściełacza działającego w zakresie 1,5-4,5 m, Volvo oferuje do wyboru dwie maszyny. P2870D ABG to zupełnie nowy rozściełacz kołowy, a P2820D ABG to najnowszej generacji maszyna gąsienicowa. Oba modele dodatkowo wzmacniają i rozszerzają asortyment rozściełaczy Volvo. Maszyny gwarantują uzyskanie wysokiej jakości nawierzchni, a także szereg udoskonaleń w zakresie bezpieczeństwa, wydajności i komfortu operatora.

Zaprojektowany pod kątem wszechstronności

Podobnie jak inne modele rozściełaczy Volvo maszyny P2820D ABG i P2870D ABG generują niski poziom hałasu, dzięki czemu świetnie nadają się do pracy w ścisłym centrum miasta, np. do budowy ścieżek rowerowych, parkingów i stref dla pieszych. Nowe maszyny są bardzo wydajne i zapewniają niskie zużycie paliwa oraz emitują niewielką ilość CO2. Silniki Volvo o mocy 55 kW i dobrze zestrojone układy hydrauliczne sprawiają, że kompaktowe rozściełacze wyróżnia układ napędowy stosowany w modelach o większych rozmiarach.
Dzięki kompaktowej konstrukcji maszyny P2820D ABG i P2870D ABG stanowią wyjątkowo elastyczne rozwiązanie. Są wystarczająco silne, żeby pchać przed sobą ciężarówkę. Mogą również być w łatwy sposób napełniane przez inne maszyny, np. ładowarkę kołową lub koparkę. Klienci mogą wybierać między bardziej popularnym podwójnym lub pojedynczym podajnikiem zgrzebłowym Volvo - w klasie maszyn tych rozmiarów to drugie rozwiązanie, zapewniające lepsze wyniki w przeliczeniu na roboczogodzinę, oferowane jest tylko przez Volvo. Rozściełacz P2870D ABG gwarantuje mniejszy promień skrętu (2 m), ponieważ wykorzystuje wspomaganie układu kierowniczego. Ich wszechstronność zwiększa dodatkowo szeroka gama opcjonalnych konfiguracji, jak np. indywidualna obsługa skrzydeł kosza zasypowego, pozwalająca rozściełać bliżej przeszkód, oraz elektrohydrauliczny dach składany, który pomaga rozściełaczom w dotarciu do miejsc o niewielkiej wysokości. Ponadto maszyny P2820D ABG i P2870D ABG są na tyle małych rozmiarów, że mogą być transportowane razem z walcem na tym samym pojeździe.

Komfortowo i pod kontrolą

Aby zapewnić maksymalną kontrolę maszyny, elektroniczny układ sterowania rozściełaniem (EPM3) firmy Volvo zapewnia operatorom łatwy dostęp do szerokiej gamy funkcji roboczych. Ergonomiczne rozmieszczenie elementów sterujących i wygodne pokrętło sprawiają, że system EPM3 ułatwia wykonywanie każdych projektów nawierzchniowych. Zintegrowana z układem EPM3 funkcja zarządzania ustawieniami (Settings Manager) umożliwia zapisywanie i wywoływanie skonfigurowanych parametrów wykorzystywanych we wcześniejszych projektach. Przekłada się to na szybsze uzyskiwanie nawierzchni o lepszej jakości bez względu na miejsce wykonywania prac.
Podest operatora ma wiele wspólnego z tym używanym w większych rozściełaczach Volvo - pozwala zmieniać pozycję między stojącą a siedzącą w zaledwie kilka sekund. Cały pulpit operatora, wraz z intuicyjnymi w obsłudze elementami sterującymi, można przesuwać z jednej strony rozściełacza na drugą, można go również przechylać o 30° we wszystkich kierunkach. Pokrywa dachu przystosowana jest do każdych warunków pogodowych i obejmuje przesuwne przedłużenia osłaniające operatora, nawet gdy fotel jest wysunięty. Ponadto istnieje możliwość dodania szyb po obu stronach platformy, co pomaga zapewnić dodatkową ochronę przed wiatrem.

Najlepsza jakość rozściełania

Maszyny Volvo charakteryzują się wysoką jakością wykonania, a kompaktowy rozściełacz P2870D ABG nie pozostaje od tej reguły wyjątkiem. Porusza się z prędkością nawet 16 km/h, dzięki czemu zapewnia maksymalny komfort podczas wykonywania zadań i przemieszczania się po placu budowy. Ma podwozie 6x4 oraz unikalne w tej klasie maszyn układy poziomowania. Podnośnik tylnej ramy to nowe i oferowane wyłącznie przez rozściełacze Volvo rozwiązanie. Umożliwia podnoszenie tylnych kół maszyny poprzez zwiększanie nacisku na stół. Jest to szczególnie korzystne, gdy koła utkną w miękkim gruncie i będą musiały zostać zwolnione lub jeśli zachodzi konieczność szybkiej naprawy.

W dobrą stronę

Opierając się na sukcesie poprzedniej generacji, rozściełacz P2820D ABG oferuje szereg rozwiązań, które usprawniają pracę podwozia, w tym zwiększenie długości o 150 mm w celu osiągnięcia lepszej równowagi i przyczepności, a także zamontowane specjalne zgarniacze na gąsienice, pozwalające uzyskać lepsze wyrównanie nawierzchni. Aby zwiększyć czas przestojów i obniżyć koszty eksploatacji, podwozie wykorzystuje automatyczny napinacz gąsienic - rozwiązanie unikatowe w maszynach tej klasy, dostępne jedynie w rozściełaczach Volvo. Śruby umieszczono w łatwo dostępnym miejscu wewnątrz gąsienic, dzięki czemu ich wymiana może przebiegać sprawnie.

Wydajność stołu

Model P2820D ABG wyposażono w stoły VB30 Variomatic, których szerokość bazową można zwiększyć dwukrotnie - z 1,5 do 3 m, a dzięki przedłużeniom stołu szerokość rozściełania może wynosić jeszcze więcej - maksymalnie 4 m. Z kolei maszyna P2870D ABG wraz z nowym stołem VB40 może zapewnić wysoką jakość rozściełania na szerokości nawet 4,5 m. Dostępne są dwa opcjonalne przedłużenia stołu: o długości 525, 275 mm. W przypadku krótszego maszynę można transportować bez demontażu przedłużeń i płyt końcowych. Dostępne opcjonalnie płyty końcowe są regulowane hydraulicznie, tak więc ich położenia nie trzeba korygować ręcznie.

Maksymalny czas pracy

Aby zapewnić sprawny przebieg rutynowego przeglądu i minimalne przestoje, w rozściełaczach P2820D ABG i P2870D ABG zainstalowano węże spustowe do płynów i wygodny dostęp do akumulatora, a także tylko trzy punkty smarowania. Ponadto przenośnik zgrzebłowy jest wyposażony w bezobsługowe łożyska nasmarowane fabrycznie na cały okres eksploatacji.
Układ oczyszczania spalin składa się tylko z filtra cząstek stałych. Oznacza to brak konieczności kontrolowania układu SCR i płynu AdBlue, a zatem nie ma potrzeby ani wymiany płynu do oczyszczania spalin, ani przeprowadzania konserwacji układu SCR. W rezultacie czas pracy zostaje wydłużony, a koszty eksploatacji maszyny zmniejszają się.
Dzięki opracowanemu przez Volvo systemowi monitorowania maszyn CareTrack można uzyskać dostęp do całej gamy raportów telematycznych. Obejmują one m.in. wydajność, stan techniczny maszyny czy zużycie paliwa. Pracując niezależnie lub przy wsparciu dilera Volvo, klienci mogą korzystać z danych telematycznych z systemu CareTrack, aby zminimalizować ryzyko nieplanowanych przestojów i upewnić się, że ich rozściełacze P2820D ABG i P2870D ABG osiągają maksymalną wydajność.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.