[ATB] Wywiady [ATB] Aktualności Joskin budowlane

W firmie Joskin wydajność na pierwszym planie

Data publikacji:
W firmie Joskin wydajność na pierwszym planie

Victor Joskin, właściciel i założyciel Grupy (drugi od prawej).

Specjalnością firmy Joskin są wszelkie przyczepy do transportu oraz do rozprowadzania nawozów naturalnych. Grupa ma fabryki w Belgii, Francji i Polsce, do których wkrótce dołączy nowa jednostka o powierzchni ok. 15 tys. m² budowana w Luksemburgu. O ostatnich inwestycjach firmy - również w zakładzie w Trzciance - redakcji atr express mówi Victor Joskin, właściciel i założyciel Grupy powstałej 55 lat temu.

 

Podczas spotkania jubileuszowego na 50-lecie firmy Joskin wspominał Pan, że jednym z priorytetów w działalności firmy są usprawnienia w zakresie organizacji pracy, z logistyką jako zasadniczym punktem. Jakie zmiany w tym zakresie przeprowadziła ostatnio firma Joskin?
W zakresie logistyki powstała nowa hala o powierzchni 12 tys. m² w Polsce, jak również powstają parkingi do składowania gotowych produktów. W bardzo bliskiej przyszłości w Soumagne postawimy na ewolucję programu IT i personelu w celu usprawnienia logistyki wewnętrznej.

A jak uzasadnić budowę nowej fabryki? Czy chodzi o zaspokojenie zwiększonego popytu?
Największym wyzwaniem dla firmy Joskin są dziś zdolności produkcyjne - Grupa musi być w stanie produkować więcej. Chodzi tu nie tylko o możliwości dostarczenia większej liczby maszyn z aktualnej oferty, ale także o przygotowanie miejsca na sprzęt, który jest obecnie opracowywany, abyśmy mogli zaspokoić potrzeby rosnącej liczby klientów w około 60 krajach na całym świecie, do których zapewniamy regularne dostawy. Cel ten wymaga zwiększenia powierzchni i reorganizacji procesów produkcyjnych. Projekt budowy fabryki w Luksemburgu jest pierwszym z serii podobnych projektów, dzięki którym Grupa Joskin powinna docelowo dysponować wyspecjalizowanymi jednostkami produkcyjnymi, w tym także montażowniami, zdolnymi do uzyskania maksymalnej wydajności poprzez skoncentrowanie się na modelach o ujednoliconej konstrukcji.

W jaki zaś sposób postępuje automatyzacja i robotyzacja procesu produkcyjnego?
W 2022 r., po nieco spokojniejszym okresie, jaki nastąpił wskutek wydarzeń makroekonomicznych, wznowiono inwestycje w maszyny produkcyjne. Przede wszystkim należy wymienić nowy zbiornik o pojemności 41 m³ na azot w zakładzie w Soumagne do zasilania 5 stołów roboczych wycinarek laserowych CO2, które pracują na 3 zmiany. W tym samym dziale zainstalowano dwie laserowe wycinarki światłowodowe o mocy 15 kW do grubszych blach o wymiarach 4x2 m, jak również dwie laserowe wycinarki światłowodowe Bystronic o długości 8 m. Technologia światłowodowa charakteryzuje się znacznie większą szybkością pracy, niemal całkowitym brakiem deformacji obrabianych obszarów blach oraz znacznie mniejszym zużyciem energii.

Do gięcia, oprócz nowej dwukierunkowej prasy automatycznej DAVI 3 m, która musiała czekać na koniec lockdownu, zainstalowana została prasa krawędziowa 1000 ton ze stołem o długości 9 m i całym osprzętem do precyzyjnego pozycjonowania elementów, a także systemem kontroli kąta gięcia. W dziale obróbki skrawaniem każdy, kto odwiedzi firmę Joskin, na pewno zwróci uwagę na ramiona załadowcze Armin, które zastępują człowieka przy załadunku i rozładunku tokarek i centrów obróbczych.

Warto również odnotować nową tokarkę CNC Iemca z automatycznym podajnikiem prętów oraz drugie poziome centrum obróbcze, dzięki czemu łączna liczba maszyn wynosi 27, w tym 19 maszyn Okuma. W dziale cięcia zostanie zainstalowany trzeci laser do rur i profili. Poza tym, w sektorze spawania, do 14 już działających w Belgii i Polsce robotów dołączą 3 nowe, a do przechowywania wzorników i małych serii części do spawania przewiduje się automatyczne magazyny wieżowe Kardex.

Oprócz tego możemy wymienić kolejne maszyny planowane na najbliższą przyszłość, takie jak nowe giętarki czy dodatkowe roboty spawalnicze. Wszystkie te inwestycje mają na celu utrzymanie wysokiej jakości naszych maszyn oraz zwiększenie naszych możliwości produkcyjnych.

A jak wygląda temat wprowadzania usprawnień w maszynach, w celu optymalizacji kosztów ich produkcji i zmniejszenia kosztów konserwacji?
W ciągu ostatnich 3 lat rzeczywiście włożyliśmy wiele wysiłku w ewolucję naszych maszyn. Prace te miały na celu przede wszystkim zwiększenie łatwości ich obsługi, poprawę ergonomii, ułatwienie ich czyszczenia i konserwacji oraz ułatwienie wymiany zużytych części. Podjęto również prace nad standaryzacją komponentów w celu zwiększenia szybkości dostaw części zamiennych i skrócenia czasu produkcji maszyn. Wykorzystaliśmy również niedostępność komponentów na rynku, aby opracować własne rozwiązania i tym samym jeszcze bardziej zwiększyć naszą samowystarczalność.

Czy zakończono już budowę hali magazynowej w Trzciance, zlokalizowaną między fabryką maszyn a cynkownią?
Ten zupełnie nowy budynek jest na ukończeniu. Będzie on przeznaczony głównie do logistyki, testowania i kontroli jakości gotowych maszyn. Jego głównym zadaniem będzie zwiększenie dotychczasowych możliwości magazynowych. Dzięki temu będziemy mogli zoptymalizować transport wewnętrzny, poprawić organizację pracy i scentralizować półprodukty w jednym obszarze. Wybudowaliśmy tę halę idealnie pomiędzy obszarami montażowymi a ocynkownią Joskin, co pozwoli na szybkie zaopatrzenie. Nowa hala magazynowa w Joskin Polska zwolni miejsce w pozostałych istniejących budynkach.

W ogłaszanych w ub. roku planach firmy znalazło się również powiększenie terenu zakładu produkcyjnego w Trzciance. Na jakim etapie znajduje się ta inwestycja?
Jeśli chodzi o ewolucję zakładu produkcyjnego w Polsce, to stworzymy nową linię do piaskowania z linią do malowania proszkowego. A dzięki nowej hali wszystkie linie produkcyjne zostaną usprawnione dzięki bardziej precyzyjnej gospodarce magazynowej pomiędzy galwanizacją a produkcją.

Na koniec, jak ocenia Pan pierwszy kwartał br. przez pryzmat sprzedaży maszyn i gotowości zakupowej - zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach europejskich?
Jeśli chodzi o Polskę, to dzięki programowi dotacji „Inwestycje na rzecz ochrony wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego” otrzymaliśmy wiele zapytań o nasze narzędzia do rozlewania. Gnojowica to bogaty i obfity surowiec naturalny o niesamowitym potencjale nawozowym, pozwalający na zwiększenie plonów łąk i upraw przy ograniczonych kosztach. A cóż się dzieje na rynkach europejskich? Przede wszystkim można powiedzieć, że koszt pieniądza spowalnia inwestycje rolników - niektórzy odkładają inwestycje na inny czas, np. na następny sezon/zimę. Z kolei inni chcą tylko zobaczyć, co się stanie w ciągu najbliższych 4 tygodni przed zakupem - zmiany cen nasion, pestycydów i nawozów. Nie brak też rolników, np. z Niemiec, którzy czekają teraz, aż zaczną napływać programy dotacji.

Dziękujemy za rozmowę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.