[ATB] Budownictwo

W Katarze na MŚ 2022 ma powstać przenośny stadion z kontenerów

Data publikacji:

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku, które mają odbyć się w Katarze budzą wiele kontrowersji. Pierwszą jest to, że po raz pierwszy ta impreza ma odbyć się na przełomie listopada i grudnia. Druga sprawa dotyczy niecodziennych stadionów, które maja powstać specjalnie w celu organizacji pucharu świata. Jeden z nich może zostać zbudowany z kontenerów, które normalnie służą do przewozów intermodalnych. Jego niezwykła cechą ma być mobilność.

Niecodzienny pomysł

Hiszpańskie studio projektowe Fenwick Iribarren Architects przedstawiło projekt stadionu, który miałby powstać w dzielnicy Ras Abu Aboud w miejscowości Doha, która jest stolicą Kataru. W pomyśle niezwykły jest budulec. Konstrukcja miałaby się składać z kontenerów i pomieścić 40 tys. widzów.
Obiekt miałby nazywać się „Ras Abu Aboud Stadium”. – Jesteśmy przekonani, że ta innowacyjna i zrównoważona koncepcja będzie inspiracją dla deweloperów stadionów i architektów na całym świecie – powiedział Mark Fenwick, współzałożyciel Fenwick Iribarren Architects.

Kontener to mobilność

Należy zaznaczyć, że stadion miałby powstać w dzielnicy Ras Abu Aboud, ale nie musiałby być wcale z nią mocno związany. Kontenery na co dzień oznaczają przecież mobilność i nie inaczej miałoby być w tym przypadku. Konstrukcja, poza kontenerami, które miałyby stanowić jej podstawowy budulec, miałaby składać się z mobilnych elementów. 
To sprawiłoby, że po zakończeniu Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej stadion można by poddać recyklingowi, przenieść i złożyć w innym miejscu lub rozłożyć i skonstruować z niego kilka mniejszych obiektów. – Ta koncepcja daje dużą estetyczność i oferuje nowe możliwości – komentuje Mark Fenwick.

Ekologiczny budulec

Jedną z zalet stadionu złożonego z kontenerów, według jego pomysłodawców jest aspekt środowiskowy. Ich zadaniem takie rozwiązanie zmniejszy ilość wymaganych materiałów budowlanych, tworząc mniej odpadów i redukując ślad węglowy stadionu.
Obiekt miałby otrzymać czterogwiazdkowy certyfikat Global Sustainability Assessment System (GSAS). Jest to dowód na jego ekologiczność. – Katar osiąga doskonałe wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju i innowacji, w tym zawiera się także projekt stadionu Ras Abu Aboud – powiedział Federico Addiechi, szef działu społecznej odpowiedzialności biznesu w FIFA.
Ras Abu Aboud Stadium jest siódmym zaprezentowanym projektem stadionu przeznaczonego na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022. Pokazuje on, że kontener jako budulec staje się coraz bardziej popularny. Pojawiały się już pomysły na skonstruowanie z nich mostu w Izraelu, a w Kalifornii powstał niezwykły dom projektu Jamesa Whitakera.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.