[ATB] Budownictwo

W przyszłym roku na drogi lokalne co najmniej 3,5 mld zł

Data publikacji:

Nowo tworzony Fundusz Dróg Samorządowych w roku 2019 ma mieć do dyspozycji kwotę ok. 5,6 mld zł. Realnie, uwzględniając możliwości samorządów w zakresie wkładu własnego, prawdopodobnie dotacje dla drogi wyniosą ok. 3,5 mld zł – poinformowało Ministerstwo Finansów.

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, z nowo tworzonego instrumentu wsparcie finansowego dla dróg lokalnych gminy i powiaty będą mogły otrzymać do 80 proc. dofinansowania.

– Nowy mechanizm gromadzenia oraz dysponowania środkami sprawi, że zdecydowanie zwiększy się kwota, która z budżetu zostanie przekazana na lokalne inwestycje drogowe. Wiele w tej kwestii będzie zależało również od możliwości samorządów. Z tego względu szacujemy, że w 2019 roku dofinansowania sięgną co najmniej ok. 3,5 mld zł. Natomiast FDS będzie gotowy na wsparcie samorządów sięgające nawet 5,6 mld zł – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym wiceminister finansów Leszek Skiba.

Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych jest obecnie dyskutowany przez Stały Komitet Rady Ministrów. Ministerstwo potwierdza, że prawdopodobnie jeszcze we wrześniu zajmie się nim rząd.
Fundusz Drog Samorządowych ma być utworzony w BGK. Z tego źródła mają być finansowane budowy, przebudowy i remonty dróg lokalnych.
Przychody FDS będą pochodzić m.in. z: obligacji Skarbu Państwa, wpłaty z budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Lasów Państwowych – poinformowało MF.
W komunikacie ministerstwa wyliczono, że w „Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych", który prowadzony był w latach 2009 – 2015 wsparcie rządu możliwe było po zagwarantowaniu przez gminę wkładu własnego na poziomie od 50 do 70 proc. „W tym czasie na budowę dróg lokalnych rząd przeznaczył niespełna 5,3 mld zł”.
Warto dodać, że od roku 2016 odpowiednikiem tego programu jest Program rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. W ramach tego programu w 2016 roku na drogi lokalne przeznaczono 800 mln zł, w 2017 zaplanowanych w rządowej uchwale było 1 mld zł, ale kwota ta została zmniejszona do 800 mln zł. Na rok 2018 pierwotna uchwała rządowa przewidywała 1,1 mld zł, ale te środki znów zmniejszono do 800 mln zł. Potem jednak, jeszcze w tym samym roku, przeznaczono dodatkowe 300 mln zł. Środki te podzielili wojewodowie jako pieniądze przeznaczone na rozwój regionalny. W sumie, w ciągu trzech lat 2016-2018 daje to kwotę 2,8 mld zł. Kwota dofinansowania dla samorządów mogła wynieść najwyżej 50 proc., a maksymalna kwota dotacji dla jednego samorządu to 3 mln zł.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.