[ATB] Aktualności

W strefach przyszłości. Innowacyjne technologie Hyundai

Data publikacji:
W strefach przyszłości. Innowacyjne technologie Hyundai

Na targach Bauma 2022 firma Hyundai Construction Equipment umożliwiła zwiedzającym zapoznanie się z szeregiem zaawansowanych, innowacyjnych technologii, które zwiększą dyspozycyjność, produktywność i bezpieczeństwo na budowach jutra. W tzw. Strefach Connect Experience przedstawiono m.in. technologię Hi Site do zarządzania placem budowy, Hi Assist do prowadzenia i sterowania maszyną czy też Hi Care służącą do prowadzenia diagnostyki sprzętu w czasie rzeczywistym.

System Hi Site jest już stosowany na rynku południowokoreańskim i rozważana jest jego potencjalna ekspansja na europejski sektor budowlany. Mówiąc najprościej, jest to narzędzie do zarządzania placem budowy, które wykorzystuje XiteCloud Grupy Hyundai do cyfrowej analizy i wizualizacji projektów. Dane wejściowe pobierane są z różnych źródeł w tym konwencjonalnych, jak dokumentacja konstrukcyjna, oraz tak nowoczesnych, jak drony. Zebrane informacje wykorzystywane są do tworzenia planów operacyjnych, z wbudowanymi szacunkami, pomiarami ilościowymi i obliczeniami nakładów pracy, które następnie przekazywane są dalej do systemów zarządzania i automatyzacji budowy. W ten sposób obniża się koszty operacyjne poprzez skrócenie czasu budowy i zwiększenie jej produktywności.

Współpraca z Trimble Earthworks

Systemy Hi Assist, przeznaczone do prowadzenia i sterowania maszyną zostały opracowane we współpracy z amerykańską firmą Trimble Earthworks. Mogą być z powodzeniem stosowane dla zapewnienia dwuwymiarowego prowadzenia i sterowania lub trójwymiarowego sterowania koparkami Hyundai serii A. Hyundai projektuje i wdraża szereg rozwiązań zdalnego sterowania maszynami budowlanymi, które zapewniają nie tylko bezpieczeństwo pracy, ale jednocześnie wysoką wydajność w trudnych warunkach pracy. Opracowywane są trzy rozwiązania, w tym aplikacja mobilna, konsola do zdalnego sterowania oraz pełna stacja do zdalnego sterowania.

Aplikacja mobilna umożliwia precyzyjną kontrolę z dotykowym sprzężeniem zwrotnym, w celu uzyskania realistycznej obsługi maszyny. Konsola zdalnego sterowania jest rozwiązaniem dla klientów pracujących w niebezpiecznych miejscach, umożliwiając operatorowi zachowanie bezpiecznej odległości od zagrożenia, natomiast pełna stacja zdalnego sterowania jest jak symulator jazdy koparką, z kamerami działającymi w czasie rzeczywistym i deską rozdzielczą, z fotelem i elementami sterującymi znanymi z kabiny Hyundai. Stacja daje operatorom możliwość zdalnej obsługi maszyn, zapewniając realistyczne warunki użytkowania.

Bezpieczeństwo i zdalna diagnostyka 

W kwestii zapewnienia większego bezpieczeństwa obsługi maszyn Hyundai stworzono system Hi Detect, który analizuje środowisko otaczające pracującą maszynę i ostrzega operatora przed potencjalnymi zagrożeniami. Wykorzystując sztuczną inteligencję, system chroni zarówno pracowników, maszynę jak i infrastrukturę budowlaną. Zawiera moduł RDS (Rear Detection System), czyli radar wykrywający obiekty wokół maszyny i to w każdych warunkach pracy, niezależnie od pory dnia czy pogody. Hyundai SGS Smart Guard System zawiera natomiast czujniki rozmieszczone wokół maszyny z funkcją głębokiego uczenia się. Gdy tylko wykryje osobę w swoim obszarze roboczym, emituje wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia.

W 2023 r. Hyundai wprowadza na rynek swój system AAVM+ (Advanced Around View Monitoring), dedykowany dla ładowarek kołowych, który łączy tylne czujniki radarowe, czujnik kąta skrętu i system AAVM. Całość działa podobnie jak w samochodowym systemie parkowania, technologia wyświetla zamierzony obszar działania, zaznaczając zagrożenia i redukując martwe pola widzenia operatora.

Do zastosowań telematycznych przeznaczony jest system Hi Mate. Daje on dostęp do diagnostyki w czasie rzeczywistym, umożliwia prowadzenie konserwacji zapobiegawczej, dostarcza raporty operacyjne i pozwala na zdalne zarządzanie flotą maszyn z aplikacją Fleet Manager. Do tego jest jeszcze funkcja E-Bounds stanowiąca wirtualną granicę, poza którą sprzęt nie będzie działał. Tak zapobiega się nieautoryzowanemu używaniu maszyny oraz kradzieżom.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.