[ATB] Technika Wacker Neuson

Wacker Neuson - Nagroda na dobry początek

Data publikacji:

Wibratory pogrążalne IEC firmy Wacker Neuson łączą elegancki design z funkcjonalnością, trwałością i ergonomią użytkowania.

Po dość stabilnym dla firmy roku 2016, porównywalnym pod względem przychodów do lat poprzednich, Wacker Neuson snuje optymistyczne prognozy również na rok bieżący. Na pewno dobrym znakiem na otwarcie jest prestiżowa nagroda iF Design Award 2017 w zakresie wzornictwa, którą zostały ostatnio wyróżnione wibratory zanurzeniowe Wacker Neuson z serii IEC do zagęszczania betonu.

Przyznawana od ponad 60 lat nagroda iF Design Award należy do najbardziej prestiżowych laurów w dziedzinie wzornictwa przemysłowego. Jej rangę podnosi bez wątpienia profesjonalne kilkudziesięcioosobowe jury, gromadzące wybitnych specjalistów w branży designu. Dlatego co roku do konkursu staje ze swoimi produktami kilka tysięcy firm (w bieżącej edycji prawie 5,6 tys.) z całego świata, z których tylko nieliczne otrzymują to wyróżnienie.
Designerskie buławy
Projektanci maszyn i urządzeń kładą duży nacisk nie tylko na innowacyjność i funkcjonalność powstających konstrukcji, lecz także na ich design. Dużym doświadczeniem w tym zakresie może pochwalić się m.in. firma Wacker Neuson, znana z atrakcyjnego wzornictwa swoich produktów. Potwierdziła to ostatnio prestiżowa nagroda iF Design Award dla wibratorów zanurzeniowych Wacker Neuson z serii IEC do profesjonalnego zagęszczania betonu. 

Skupiamy się głównie na funkcjonalności, ale wspartej odpowiednim wzornictwem. Poprzez wzornictwo podkreślamy indywidualny charakter naszych maszyn i ich zalety, takie jak wydajność czy łatwość obsługi – wyjaśnia Gerald Krenn, projektant produktów w Grupie Wacker Neuson.


Wibrator zanurzeniowy do profesjonalnego zagęszczania betonu został wynaleziony przez firmę Wacker Neuson już w roku 1937. Od tamtego czasu różne modele buławowych wibratorów pogrążalnych tej marki należą na najlepiej sprzedających się na świecie urządzeń tego typu.
Wibratory z przetwornicą
Należącą do rodziny Advanced serię IEC tworzą trzy elektryczne modele w najpopularniejszej klasie rozmiarowej, z buławami wibrującymi o średnicy 38, 45 i 58 mm oraz długości odpowiednio 285, 320 lub 327 mm, skutecznie zagęszczającymi beton w obrębie średnicy 40, 50 lub 60 cm, wyposażonymi w węże ochronne o długości 5 lub 10 m (krótsze na życzenie), co umożliwia wykonanie większości typowych zadań na budowie.
Integralnym elementem wibratorów IEC jest przetwornica częstotliwości, znajdująca się między 15-metrowym przewodem zasilającym a wężem ochronnym zakończonym buławą. Aby rozpocząć pracę wystarczy podłączyć wibrator do gniazda elektrycznego (220-240 V). Wąż wykonany jest z odpornego na zużycie materiału, a solidna, szczelna obudowa z użebrowaniem chroni przetwornicę i elementy elektroniczne przed uszkodzeniem. Zapewnia przy tym pewny chwyt i jest łatwa w przenoszeniu. Wykonująca 12 tys. wibracji na minutę, hartowana w przedniej części głowica-buława, napędzana silnikiem asynchronicznym, jest wyjątkowo mocna i trwała oraz łatwa do ewentualnej wymiany. Wąski profil głowicy, zbliżony do przekroju węża, zapobiega zakleszczaniu się urządzenia w zbrojeniu. Wbudowany awaryjny wyłącznik różnicowoprądowy skutecznie chroni przed porażeniem, odcinając w razie potrzeby zasilanie w ciągu zaledwie 3 milisekund.
Przychód na poziomie
Mimo trudnych warunków rynkowych Grupie Wacker Neuson udało się utrzymać w roku 2016 przychód na stabilnym poziomie. Po skorygowaniu efektu walutowego uzyskał on poziom z lat poprzednich i wyniósł 1,36 mld euro. Był zatem nawet o 0,3% wyższe niż w roku 2015. Nominalnie przychód był o 1% niższy niż w 2015 r., gdy osiągnął poziom 1,38 mld euro.
Parametrem, na którym trudności w roku 2016 na rynkach rozwijających się oraz w przemyśle odbiły się negatywnie, był zysk EBIT (przed odsetkami i opodatkowaniem), który skurczył się o 15%, do 88,1 mln euro. Marża EBIT spadła zaś do 6,5%, podczas gdy w 2015 wyniosła 7,5%, przy zysku na poziomie 103,6 mln euro. Niższy był też zysk netto na akcję, który wyniósł 0,81 euro (w 2015 - 0,94 euro).
Rok 2016 był trudny dla wielu producentów maszyn, którzy raportowali spadek przychodów i zysków. – Również my nie byliśmy w stanie uciec od trudności na naszych rynkach. Nasz biznes w Ameryce Pn. ucierpiał zwłaszcza w segmencie sprzętu lekkiego. Poza tym w europejskim sektorze rolnym popyt na sprzęt kompaktowy był słaby. Europa, będąca naszym kluczowym regionem, wiodła jednak prym pod względem przychodów, przełamując w roku 2016 próg 1 mld euro. To pozwoliło nam utrzymać ogólny przychód na tym samym poziomie, co w roku 2015 – wyjaśnia Cem  Peksaglam prezes firmy Wacker Neuson SE.
Inwestycje dla rozwoju
Mimo trudności w ub. roku Grupa podjęła szereg kluczowych inwestycji. – Zainicjowaliśmy ważne projekty, aby stworzyć solidne podstawy do rozwoju w przyszłych latach. Otworzyliśmy m.in. nowy zakład produkcyjny w Brazylii i rozpoczęliśmy budowę fabryki w Chinach. Jesteśmy przekonani, że regionalna obecność także w zakresie produkcji jest w dłuższej perspektywie niezbędna na szybko rozwijających się rynkach – mówi Cem Peksaglam.
Grupa wprowadziła również inne perspektywiczne projekty, takie jak konsolidacja segmentu części zamiennych, które z wszystkich zakładów produkujących sprzęt kompaktowy w Europie zostały skupione w centralnym magazynie w Norymberdze, czy też uruchomienie nowej platformy sprzedaży internetowej dla dilerów i klientów końcowych, jak również rozszerzenie linii produktów o zerowej emisji i przeniesienie centrum badawczo-rozwojowego z Monachium do zakładu w Reichertshofen.
Pomyślne prognozy
W roku 2017 Grupa spodziewa się pozytywnego rozwoju wypadków.

Jesteśmy optymistami, ponieważ zaufanie klientów ogólnie wzrosło i wierzymy, że nasze kluczowe rynki będą się szybciej rozwijać. Bez wątpienia są to rynki cykliczne i jesteśmy przyzwyczajeni do szczytów i dołków. Po trudnych ostatnich 18 miesiącach oczekujemy zatem, że 2017 będzie dla nas rokiem wzrostu, także pod względem zysków. Nasze książki zamówień są bardzo obiecujące – konkluduje Cem Peksaglam.

Firma spodziewa się w roku 2017 przychodów na poziomie 1,4-1,45 mld euro, czyli od 3 do 7% większych w stosunku ro roku poprzedniego, a także wzrostu marży EBIT między 7,5 a 8,5%, w porównaniu do 6,5% w roku 2016. Grupa zamierza też więcej wydać na rozwój, w tym roku przeznaczyła na ten cel ok. 120 mln euro, podczas gdy w ubiegłym 107 mln euro.
SS
Fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.