[ATB] Technika Wacker NeusonMinikoparki

Wacker Neuson SE - Wydajna, cicha, bez emisji koparka EZ17e

Data publikacji:

Podczas tegorocznej wystawy Intermat firma Wacker Neuson zaprezentowała swoją pierwszą w pełni elektryczną, zasilaną akumulatorowo minikoparkę EZ17e z zerowym promieniem obrotu. Nowa maszyna zapewnia cichą pracę bez emisji spalin, a jest przy tym tak samo obsługiwana i jednakowo wydajna jak odpowiadający jej model z silnikiem wysokoprężnym.

Dzięki takim maszynom jak EZ17e, Wacker Neuson wzmacnia pozycję lidera w segmencie innowacyjnego sprzętu o zerowej emisji spalin. Żaden producent nie posiada tak bogatego asortymentu lekkich, kompaktowych maszyn zasilanych elektrycznie. Dzięki całej rodzinie bezemisyjnych maszyn, firma zapewnia w każdej z głównych grup produktów realną alternatywę dla sprzętu z napędem konwencjonalnym. Obecnie Wacker Neuson oferuje dwa ubijaki akumulatorowe  AS30e i AS50e, elektryczną ładowarkę kołową W20e, elektryczne wozidło gąsienicowe DT10e, wprowadzoną w tym roku zasilaną z baterii płytę wibracyjną AP1850e oraz koparkę 803 „dual power”, z napędem zarówno spalinowym, jak i niezależnym elektrycznym, zasilanym z zewnętrznego źródła prądu. Uzupełniająca tę listę elektryczna minikoparka EZ17e o zerowym zwisie ma być dostępna od roku 2019.

Dobra do pomieszczeń

Koparka EZ17e może być zasilana na dwa sposoby - z baterii lub z sieci. Dzięki inteligentnemu systemowi zarządzania ładowaniem, akumulatory mogą być ładowane również podczas pracy maszyny. Elektryczny model należy poza tym do grupy koparek z zerowym promieniem obrotu, czyli tzw. zerowym zwisem, których tył nadwozia nigdy nie wystaje poza obrys gąsienic, niezależnie od jego pozycji względem podwozia. Dlatego operator nie musi obawiać się, że uszkodzi tył maszyn, pracując w pobliżu ścian lub w ograniczonej przestrzeni.
Maszyna stanowi zatem idealne rozwiązanie w miejscach, gdzie emisja spalin i hałas muszą być ograniczone do minimum, np. na obszarach miejskich, w pobliżu szpitali czy szkół, a także w pomieszczeniach zamkniętych oraz w takich pracach, jak rozbiórki i przebudowy w ciasnych przestrzeniach, budowa tuneli czy renowacje wewnątrz budynków. – Wacker Neuson produkuje innowacyjne, praktyczne i oszczędne, lekkie i kompaktowe urządzenia od 170 lat. Nasze wieloletnie doświadczenie i wiedza w zakresie maszyn o zerowej emisji znalazły swój wyraz w naszej pierwszej minikoparce z napędem elektrycznym. Rozwijając produkty tego typu zawsze koncentrujemy się na ich użyteczności i przydatności dla klienta. Dlatego nie uznajemy kompromisów w zakresie osiągów, dzięki czemu wskaźniki mocy maszyn elektrycznych odpowiadają modelom z silnikami wysokoprężnymi – wyjaśnia Martin Lehne, prezes Wacker Neuson SE.

Mocna jak spalinowa

Hydraulika EZ17e jest tak samo wydajna, a parametry na tym samym poziomie, jak w modelu konwencjonalnym, wyposażonym w silnik wysokoprężny Yanmar o mocy 13,4 kW/18,2 KM, oferującym głębokość kopania do ok. 2,5 m. Model elektryczny ma przy tym niemal identyczną masę, co ważąca od 1,72 do 1,95 t (masa robocza) wersja spalinowa, dzięki czemu może być równie łatwo transportowany na przyczepie.
Koparka EZ17e jest zasilana bateriami wykonanymi w najnowszej technologii litowo-jonowej, którą Wacker Neuson od wielu lat stosuje i wciąż rozwija. Należąca do kluczowych cech długa żywotność akumulatorów umożliwia pracę koparki elektrycznej przez cały dzień roboczy. Akumulatory można naładować w ciągu nocy ze zwykłego gniazda 110-230 V lub w czasie zaledwie 4 godzin przy zastosowaniu prądu o wysokim napięciu.
Napęd elektryczny jest całkowicie bezobsługowy, dlatego mechanicy nie potrzebują dodatkowego szkolenia w zakresie serwisowania maszyny, dzięki czemu koparka elektryczna jest szczególnie atrakcyjna dla wypożyczalni sprzętu. – Napędy elektryczne zyskują na znaczeniu. Rozwiązania tego typu stanowią zwłaszcza w firmach wynajmujących interesujące uzupełnienie posiadanych flot, ponieważ wielu klientów wypożycza sprzęt pod konkretne projekty, takie jak remonty wewnątrz budynków czy prace w tunelach. Napęd elektryczny jest jednocześnie mało wymagający pod względem konserwacji, co jest ogromną zaletą, bo skraca czas i obniża koszty serwisowania oraz zwiększa dostępność maszyny – podkreśla Alexander Greschner, dyrektor sprzedaży w firmie Wacker Neuson SE.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.