[ATB] Aktualności

Według GlobalData Aktywność budowlana nieco osłabnie

Data publikacji:

construction silhouette

Renomowana brytyjska firma konsultingowa GlobalData przewiduje, że aktywność budowlana w Europie Środkowo-Wschodniej nieznacznie osłabnie w 2022 r. z powodu silnej presji inflacyjnej i słabego zaufania inwestorów. Ta firma zajmująca się analizą danych obniżyła swoją prognozę wzrostu produkcji budowlanej w tej części kontynentu (z wyłączeniem Ukrainy i Rosji) w 2022 r. z 4,1% do 1,5%.

GlobalData zauważyła przy tym, że rosnąca siła czynników negatywnych i ryzyka, takich jak inflacja kosztów surowców i osłabienie zaufania inwestorów w związku z konfliktem w Ukrainie, powinna pozostać istotna co najmniej do 2023 r.

– Dane dotyczące produkcji budowlanej za marzec, pierwsze od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, pokazują, że produkcja w regionie nieznacznie osłabła, ale początkowy wpływ wojny na zaufanie inwestorów, wartość walut i kondycję poszczególnych projektów nie był poważny. Jednakże wpływ wojny na warunki makroekonomiczne prawdopodobnie nasili się w dalszej części roku, powodując znaczne zakłócenia w branży

– komentuje Joel Hanna, ekonomista w GlobalData.

W informacji tej firmy podano, że na Węgrzech i w Czechach odnotowano spadek w ujęciu miesiąc do miesiąca odpowiednio o 5,7% i 3,7%, natomiast w Rumunii i na Słowacji spadek był marginalny. Z kolei Bułgaria i Polska odnotowały pozytywny wynik, ze wzrostem produkcji o 7,2% i 3,6%.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.