[ATB] Aktualności

WESEM - Czterdzieści lat minęło

Data publikacji:

W tym roku firma WESEM z siedzibą w Wieliczce, znany krajowy producent oświetlenia do pojazdów świętuje 40 lat działalności przedsiębiorstwa. WESEM specjalizuje się w produkcji lamp i reflektorów roboczych do samochodów, pojazdów wolnobieżnych i maszyn, w tym także znajdujących zastosowanie w budownictwie, o czym w rozmowie z redakcją atb - aktualności techniki budowlanej mówi Tomasz Hajduk, współwłaściciel firmy WESEM.

Na początek proszę powiedzieć, jaka jest obecnie pozycja Państwa firmy na rynku krajowym oraz rynkach eksportowych?
Firma WESEM od wielu lat z powodzeniem działa w branży motoryzacyjnej i rolniczej. Obecnie przedsiębiorstwo, zachowujące cały czas status firmy rodzinnej - w zarządzanie nią zaangażowane jest już trzecie pokolenie - skutecznie konkuruje z czołowymi europejskimi producentami oświetlenia do pojazdów, dostarczając swoje wyroby nie tylko na rynki Unii Europejskiej, ale całego świata, w tym Rosji, Turcji czy RPA. Lampy WESEM trafiają do licznych producentów pojazdów (OEM) oraz hurtowni części zamiennych. Około 60% produktów jest eksportowanych, reszta naszych reflektorów jest użytkowana na rynku polskim, gdzie od wielu lat cieszy się uznaniem odbiorców.
Jakość i solidność naszej firmy zaowocowały partnerstwem dla światowych producentów. Biorąc pod uwagę rynki zagraniczne, WESEM znajduje się wśród dostawców firmy Bomag, światowego lidera i producenta sprzętu drogowego, zaś na rynku polskim jest partnerem firmy Ursus, znanego i rozpoznawalnego w Polsce i na świecie producenta ciągników i maszyn rolniczych.
Ostatnie lata to nie tylko umocnienie pozycji, ale przede wszystkim znaczący wzrost w sprzedaży produktów na wymagającym rynku niemieckim. Niemcy to obecnie największy odbiorca po rodzimym rynku. Kolejne znaczące rynki, jeśli chodzi o eksport, to Włochy i Rosja. Firma od wielu lat jest obecna na ważnych wydarzeniach - na największych na świecie targach motoryzacyjnych Automechanika we Frankfurcie oraz targach rolniczych Agritechnica w Hanowerze. Z pasją i sukcesem prezentuje wprowadzane nowości oraz wybrane produkty z szerokiego asortymentu, na który składa się ponad 100 grup produktowych.

Skoro mówi Pan o asortymencie, jakie obecnie produkty znajdują się w ofercie firmy WESEM? Jaki jest ich zakres zastosowania w sektorze budowlanym?
W ofercie znajdują się dwie główne grupy produktów - z użyciem technologii LED oraz żarówkowe. Ze względu na bogaty asortyment lamp dedykowanych do pojazdów specjalnych produkty firmy znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej. Trzonem oferty jest duża gama lamp roboczych LED-owych i halogenowych, pozwalających uzbroić - w celu zwiększenia komfortu pracy - dowolnie wybrany pojazd budowlany. Reflektory WESEM są użyteczne zarówno w małych maszynach budowlanych, jak i dużych koparko-ładowarkach czy wozidłach.
W ofercie lamp LED każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie poczynając od małogabarytowej lampy CRC5 - poprzez cieszące się dużym uznaniem modele średniej wielkości CRV2 i LEDF, po największą i najmocniejszą w ofercie firmy lampę CRV1. Pierwsza z nich - lampa CRC5, ma zaledwie 87 mm średnicy i pozwala uzyskać strumień światła 1000 lub 1500 lm. Na tle produktów konkurencji charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami świetlnymi przy stosunkowo niewielkich gabarytach, a wybór sposobu mocowania - stojący lub boczny - pozwala ją umieścić na pojeździe w preferowany sposób. Z kolei charakterystycznymi cechami dla lamp z rodziny CRV2 są solidność, trwałość i niespotykane wzornictwo - szeroki wybór opcji i możliwość doboru koloru ramki pozwala uzyskać nieszablonowy produkt. Prawdziwą ikoną wśród lamp roboczych jest zaś model LEDF. Ciesząca się niesłabnącym powodzeniem kwadratowa lampa doskonale doświetli obszar roboczy. Jej kilkuletnia obecność na rynku i rosnąca satysfakcja użytkowników stawiają ją w czołówce produktów sprzedawanych przez firmę. Jeśli zaś chodzi o największą lampę w ofercie firmy WESEM, model CRV1 dostępny jest w wersji 2200, 3000 i 4000 lm. Lampa jest trwała, wytrzymała i posiada szczelność na poziomie IP67 i IP69K. Dzięki wydajnemu, aluminiowemu radiatorowi lampa pracuje z pełną mocą niemal w każdych warunkach.
Dzięki wykorzystaniu technologii LED wszystkie lampy charakteryzują się naturalną barwą światła oraz niewielkim zużyciem energii.
Drugą znaczącą grupą produktów są reflektory główne. Wśród nich warto przybliżyć przede wszystkim obecny od niedawna na rynku reflektor RGV1, przeznaczony dla użytkowników pojazdów wolnobieżnych. Lampa występuje w obudowie z kierunkowskazem, a w zestawieniu z podobnymi modelami dostępnymi na rynku cechuje się bardzo konkurencyjną ceną. Nowoczesny wygląd i dobre parametry świetlne reflektora są zasługą układu optycznego, który zaprojektowano w technologii swobodnych pól. Budowa lampy pozwoliła uzyskać dobrą hermetyczność o klasie szczelności IP66, co gwarantuje użytkownikowi bezproblemową eksploatację nawet w trudnych warunkach terenowych czy pogodowych. Czterofunkcyjny reflektor można montować w pionie lub poziomie za pomocą wygodnego tylnego uchwytu przegubowego, dającego szeroki zakres regulacji. Oprócz uniwersalnego zastosowania, dużym atutem lampy RGV1 jest możliwość wyboru zasilania pomiędzy popularnym hermetycznym złączem Deutsch a hermetycznym złączem AMP Super Seal 1,5 5-pin cap, które obecnie bardzo zyskuje na znaczeniu w branży motoryzacyjnej. Produkty tego typu posiadają homologację, więc można ich z powodzeniem używać przy poruszaniu się ciężkimi pojazdami po drogach publicznych - znajdują zastosowanie np. w kombajnach i ładowarkach.

Kto jest przede wszystkim Państwa klientem? Jakiego rodzaju firmy bądź branże są odbiorcami lamp z logo WESEM?
Produkty znajdują zastosowanie w branży motoryzacyjnej, rolniczej i budowlanej. Reflektory trafiają na pierwszy montaż do czołowych producentów pojazdów lub hurtowni części zamiennych, skąd trafiają na rynek jako odpowiedniki reflektorów zamontowanych w pojazdach lub oświetlenie dodatkowe niezbędne w prowadzeniu prac budowlanych.

W jaki sposób przekonujecie Państwo klientów na rynku polskim do oferowanych produktów? Proszę wymienić cechy wyróżniające oferowany asortyment.
Są to przede wszystkim: solidność, trwałość, jakość na światowym poziomie, nowoczesne wzornictwo, a także ceny - bardzo rozsądne, jak na tę klasę produktów. Cechą charakterystyczną naszej firmy są inwestycje w nowe technologie, które dają możliwości dostarczania produktów, które posłużą lata. Lampy są stale udoskonalane i dopasowywane do potrzeb klientów, zarówno producentów pojazdów, jak i dystrybutorów. Naszym znakiem rozpoznawczym jest także partnerstwo i współpraca - firma słucha klientów i dopasowuje produkty do oczekiwań. Ma możliwość produkcji nawet krótkich serii dedykowanych klientom. Profesjonalna obsługa i szerokie wsparcie sprzedaży pomaga budować sukces producentów pojazdów i dystrybutorów wyrobów. Poza tym od lat niezmiennie ważna i doceniana jest jakość. W corocznym badaniu satysfakcji, odbiorcy reflektorów podkreślają jej znaczenie i doceniają solidność oraz trwałość wykonania, jak również bardzo małą liczbę zgłaszanych reklamacji. I od wielu lat są z firmą. Dzięki obecności firmy WESEM użytkownik może znaleźć na rynku odpowiedniki różnego rodzaju reflektorów oraz doposażyć maszyny w reflektory robocze, a tym samym skutecznie zwiększyć komfort i efektywność prac budowlanych.

Jak wygląda doradztwo w kwestii wyboru oświetlenia? W jaki sposób realizowana jest obsługa posprzedażowa - serwis, zaopatrzenie w części zamienne?
Jesteśmy producentem, dlatego też nasze produkty dostępne są u czołowych polskich dystrybutorów. W związku z tym klient zwykle ma kontakt z naszym produktem w hurtowni lub sklepie. Jesteśmy jednak na miejscu w Polsce i jak ktoś do nas trafi, bo potrzebuje porady w zakresie produktów WESEM uzyska niezbędną pomoc od naszych przedstawicieli. W ramach gwarancji można się też z nami bezpośrednio kontaktować. Obsłużymy reklamację bez pośrednictwa sklepu, choć dodać muszę, że ich liczba jest znikoma.

A jakie są plany firmy WESEM na najbliższe lata?
Na pewno pojawią się nowe produkty dla branży budowlanej. Bierzemy udział w programie Innomoto, w ramach którego opracowywany jest nowatorski reflektor główny o niskim poborze energii. Planujemy także wzmocnić swoją obecność wśród dostawców produktów na pierwszy montaż i pokazać, że polska firma z powodzeniem może produkować reflektory uznawane przez czołowych producentów pojazdów i służące użytkownikom przez długi czas.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.