[ATB] Aktualności

Wirtualne planowanie razem z Doka

Data publikacji:

W kwietniu 2019 r., w Wiedniu ruszyła inwestycja o nazwie „Projekt Gelbe Haide”. Jej celem jest budowa instalacji hydrotechnicznej składającej się ze zbiornika, basenu przelewowego i kanału zasilającego dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego w 23. Dzielnicy stolicy Austrii. Docelowo budowany zbiornik będzie w stanie pomieścić 10 mln l wody deszczowej, a jednocześnie ograniczy zanieczyszczanie rzeki Liesing i tras wzdłuż niej przebiegających. Planowane zakończenie całej inwestycji to grudzień 2020 r.

Za wykonanie projektu odpowiedzialna jest firma budowlana Habau Hoch und Tiefbaugesellschaft, która w kwestii planowania deskowania nawiązała współpracę z Doka Vienna (Centrum Kompetencji Doka BIM). Eksperci Doka stworzyli wirtualny model oparty na modelowaniu informacji o budynku (BIM) do budowy zbiornika tak, aby precyzyjnie zaplanować szalowanie ścian i czasy cykli wykonania. Działania te zmniejszyły nakłady prac na miejscu budowy i ograniczyły również niezbędne nakłady ponoszone przez firmę Habau.

Szybsze wykonanie projektu

Firma budowlana Habau dostarczyła oryginalny model 3D w formacie IFC, a eksperci z firmy Doka odpowiedzialni za modelowanie informacji o budowaniu BIM dodali plany deskowania. Zastosowanie modelu wirtualnego przyniosło wiele korzyści. Przykładowo, wymiary części szalunków zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich elementy nie musiały być demontowane na miejscu dla użycia w następnych sekcjach wylewania. Koordynator ds. BIM, Bernhard Wieser powiedział, że możliwość obliczenia z wyprzedzeniem cykli ścian w modelu 3D, gwarantowała bezbłędne planowanie, a wszystkie wymagane parametry techniczne stosowanych maszyn, takie jak np. udźwig i zasięg dźwigu - w tym przypadku 6 t i 55 m, były brane pod uwagę już od samego początku.
Wszyscy pracownicy zaangażowani w projekt mieli stały dostęp do modelu 3D utworzonego przy użyciu oprogramowania Autodesk Revit. Wspólna platforma projektowa (CDE) oraz zastosowane oprogramowanie ułatwiły komunikację, koordynację projektu począwszy od etapu planowania co dodatkowo przyspieszyło tempo prac.

Efektywne wykorzystanie zasobów - dzięki BIM

Zastosowanie systemu modelowania informacji o budowaniu BIM pozwoliło na skuteczne i efektywne wykorzystanie zasobów - zarówno ludzkich jak i sprzętowych. Simon Berger, koordynator BIM, który nadzorował projekt dla firmy Doka wyjaśnił, że 4 pracowników wykonało pojedynczy cykl deskowania mniej więcej w ciągu 3 dni podczas, gdy normalnie zajmuje to 5 dni i wymaga pracy 6 ludzi. Wymagany czas budowy wyniósł około 2 miesięcy dla wykonania łącznie 13 cykli. Tyle zajęło ukończenie ścian o długości 230 m, wysokości 4,5 m i szerokości 0,4 m.
Do prac w projekcie wykorzystano szalunek ramowy Framax Xlife plus, który został wybrany do deskowania ściennego ze względu na ograniczoną dostępną przestrzeń między ścianami z blachy i ścianami na miejscu. Wylany beton był betonem odpornym na ścieki C30 / 37 B6 C3A. Wcześniejsze planowanie cyklu z zastosowaniem metody BIM sprawiło, że na miejscu budowy nie był potrzebny prawie żaden dodatkowy materiał.

– Szalunek powinien być produktywnie użytkowany, a nie po prostu leżeć – skomentowało Bernhard Wieser, który nazywa to „minimalizowaniem niepełnego wykorzystania”.

Kierownik budowy, Robert Jungmeister z Habau, był bardzo zadowolony ze współpracy ze specjalistami z firmy Doka. Podkreślał również, że posiadanie tej firmy jako partnera projektu w zakresie rozwiązań szalunkowych zapewniło płynność budowy i pozwoliło skutecznie wdrażać zasady lean management, wykorzystać zasoby ludzkie i sprzętowe w sposób najbardziej wydajny.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 02/2020
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.