[ATB] Technika JCBManitou

Wózek w terenie

Data publikacji:
wózek widłowy
ładowarka jcb
desta jcb
ładowarka jcb
wózek manitou

Terenowe wózki widłowe nie należą może do rekordzistów pod względem maksymalnego udźwigu czy wysokości podnoszenia, jednak nie te parametry są ich największą zaletą. W przeciwieństwie do klasycznych modeli mogą bowiem pracować niekiedy w bardzo trudnym terenie, co pozwala wykorzystywać je do różnych zastosowań w warunkach „polowych”. Przedstawiamy ofertę rynkową niektórych czołowych producentów w tym segmencie maszyn.

Wózki terenowe wyróżnia specyficzna budowa, często z kołami przedniej i tylnej osi o dość znacznie zróżnicowanych rozmiarach, z ogumieniem o wyraźnym wysokim bieżniku. Dlatego bardziej przypominają odwrócone ciągniki rolnicze lub pozbawione swojego osprzętu roboczego koparko-ładowarki z zamontowanym z tyłu masztem. Nie tylko zresztą z wyglądu - dzięki zwykle napędzanym wszystkim kołom, wysokiemu prześwitowi czy dużym kątom zjazdu/najazdu dają sobie doskonale radę na nieutwardzonym podłożu o słabszej nośności, w terenowych składach budowlanych, na placach budowy, w leśnictwie czy zakładach recyklingu.

Ausa

Terenowe i półprzemysłowe wózki widłowe to jedyny rodzaj wózków produkowanych przez hiszpańską firmę Ausa, dostępnych w bardzo bogatym wyborze modeli i wersji, o masie od 2 do 7,6 t i udźwigu maksymalnym na pełną wysokość, z masztem standardowym podwójnym (duplex) 2,66 m - do 1,3 lub 1,5 t; z masztem 3,3 m - do 2; 2,5; 3 lub 3,5 t, oraz z masztem 3,7 m - do 5 t, zależnie od modelu. Maszyny mogą być  oczywiście wyposażone w szereg innych masztów duplex i triplex o wysokości 3,3 lub 4 m, w wypadku najmniejszych modeli do nawet 6,85 m w większych wózkach, z funkcją przechyłu w zakresie 5°/13° (przód/tył) w najmniejszym modelu do 10°/10° i 10°/15° w większych. W standardzie jest m.in. trzeci obwód hydrauliki, boczny przesuw (1260 mm), otwarta kabina, dżojstik do sterowania wszystkimi ruchami, a w opcji 4. i 5. obwód hydrauliki, różne rodzaje karetek i osprzętów, kabina, klimatyzacja, boczny przesuw 1600 mm, system antykradzieżowy.
W większości maszyn jest silnik Kubota, poza tym Isuzu (1 model) oraz Deutz (alternatywnie w największym C500), o mocy od 12,1 kW/16,5 KM do 63 kW/86 KM. Napęd hydrostatyczny z przekładnią Bosch-Rexroth ma elektryczny rewers do zmiany kierunku jazdy (przełącznik na dżojstiku) oraz funkcję wolnego podjeżdżania (inching) zintegrowaną w pedale. Wózki Ausa dostępne są z nowoczesną przekładnią międzyosiową 4WD Compen, zapewniającą stały napęd na 4 koła, z automatycznym rozdziałem momentu obrotowego pomiędzy obie osie, lub z przekładnią przełączalną 2WD/4WD FullGrip, umożliwiającą włączanie napędu na jedną lub obie osie przyciskiem w dżojstiku. Otwierający asortyment mały, bardzo prosty wózek terenowy C11M ze sterowaniem dźwigniowym, o najniższych kosztach eksploatacji i utrzymania, nieco różni się od większych modeli. Ma mechaniczną, częściowo synchronizowaną 4-biegową (przód/tył) przekładnię (prędkość maks. 20 km/h) oraz bocznie usytuowany fotel (z lewej strony) i silnik. Jest lekki (2,05 t) i kompaktowy (ograniczona wysokość całkowita już od 1,9 m, szerokość od 1,3 m i długość od nieco ponad 3,5 m - z widłami 1000 mm, i zapewnia wysokość roboczą do 2,66 lub 3,3 m i udźwig 1300 kg.

Desta

Produkowane przez działającą nieprzerwanie od roku 1947 czeską firmę Desta wózki widłowe od co najmniej 20 lat są synonimem tych maszyn na terenie Czech i Słowacji. Do pracy w ciężkich warunkach terenowych dedykowana jest seria DV 35, obejmująca wózki również z napędem na obie osie (T4, T4K). Wszystkie modele z serii wyróżniają się charakterystycznymi bliźniaczymi kołami o dużej średnicy (970 mm) na przedniej osi oraz wysokim prześwitem wynoszącym pod podwoziem 38 cm (32 cm pod masztem, z obciążeniem). Doskonałą zdolność pokonywania nierówności zapewnia również wahliwa tylna oś, a manewrowanie ułatwia niewielki promień skrętu wynoszący od 3,75 do 4,1 m. Z racji bliźniaków na przedniej osi maszyny mają nieco większą szerokość (206,6 cm), która jednak korzystnie wpływa na stabilność. Ważące od ok. 5,4 do 5,7 t (DV 35 T4K) maszyny są napędzane silnikiem wysokoprężnym o mocy 39 kW/51 KM i mają napęd hydrostatyczny z 4-stopniową przekładnią automatyczną, umożliwiający jazdę z prędkością 28 km/h w obu kierunkach i zapewniającą zdolność pokonywania wzniesień do 35%, także z ładunkiem, oraz siłę uciągu 10 kN (w wyposażeniu jest zaczep holowniczy).
Wszystkie modele oferują udźwig maksymalny 3,5 t. Zapewniający dobrą widoczność panoramiczny maszt, z funkcją przechyłu 7°/15° (w przód/w tył), oferuje w standardzie wysokość podnoszenia do 3,3 m
(wysokość masztu w stanie złożonym 2,6 m), ale dostępne są wersje z podnoszeniem do nawet 8,3 m. Prędkość podnoszenia z ładunkiem/bez ładunku wynosi 0,45/0,5 m/s, a opuszczania - 0,5/0,35 m/s.
W standardzie wózki mają m.in. pneumatyczne opony w rozmiarze 8,25-20 (przód) i 10/75-15,3 (tył), pełne oświetlenie drogowe i robocze, elektryczny hamulec postojowy z dźwiękowym sygnałem załączenia, wskaźnik czystości filtru powietrza, regulację położenia kolumny kierownicy. W opcji dostępne są m.in. hamulce tarczowe, 3- i 4-sekcyjny rozdzielacz z dodatkowymi zaworami do obsługi hydrauliki zewnętrznej, specjalistyczny osprzęt (łyżki hydrauliczne, chwytaki, pługi śnieżne, karetki z przesuwem bocznym, pozycjonery itp.), ogrzewana kabina umożliwiająca pracę przy chłodnej pogodzie.

Heli

Terenowe wózki widłowe z serii Rough Terrain K marki Heli to produkty założonej w roku 1958 chińskiej firmy Anhui Heli z miasta Hefei we wschodniej części kraju, położonego ponad 1000 km na południe od Pekinu. Zatrudniająca ponad
7 tys. pracowników firma od ponad 28 lat jest w Chinach niekwestionowanym numerem 1 w segmencie wózków widłowych, z potencjałem produkcji na poziomie 100 tys. maszyn rocznie, zaliczana również do pierwszej dziesiątki producentów na świecie. W ofercie są modele o udźwigu od 2,5 do 4 t, z napędem na przednie koła, z bezdętkowym ogumieniem terenowym o szerokim bieżniku w standardzie, w rozmiarze 15-19.5TL (tył 10-16.5 8PR), wyposażone w dwu- i trzysekcyjne maszty o maksymalnej wysokości podnoszenia od 3 (K30) do 5 m i kącie przechyłu 10°/12° (w przód/w tył). Dostępne są różne wersje masztów, w tym m.in. z karetką z różnymi widłami i z regulowanym rozstawem wideł (250-1435 mm), a także z obrotnicą (360°), oraz dodatkowy obwód hydrauliki roboczej z wyjściami na maszcie. Maszyny mają mocną, spawaną przez roboty konstrukcję i solidną zadaszoną ramę ochronną lub zamkniętą kabinę z przeszklonym dachem zabezpieczonym kratą, z oświetleniem przednim i tylnym umożliwiającym jazdę po drogach. Kompaktowa budowa (K30 - wysokość 2,33 m; szerokość 1,55 m), zaokrąglone nadwozie i krótki rozstaw osi (K30 - 1,9 m) zapewniają mały promień skrętu (K30 - ok. 3,3 m), dużą zwrotność i dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, co ułatwia jazdę i manewrowanie. Maszyny wyposażone są w ekonomiczne silniki renomowanych marek (m.in. Isuzu) o mocy 62 lub 75 KM, z wyprowadzonym pionowo tłumikiem wydechu i filtrem powietrza zasilającego umieszczonym wysoko przy dachu kabiny. Wysoki prześwit (K30 - 270 mm bez ładunku) i automatyczna blokada  mechanizmu różnicowego ułatwiają poruszanie się w trudnym terenie, a solidny napęd jazdy zapewnia siłę uciągu 16,5 kN, możliwość pokonywania wzniesień o nachyleniu do 18% (bez obciążenia) i prędkość do 20 km/h w obu kierunkach.

JCB

Wózki widłowe JCB przeznaczone do pracy w trudnym terenie to ważące od 5,9 do 7,5 t modele 926, 930 i 940 wyposażone w jednoczęściowe, spawane podwozie, gwarantujące maksymalną sztywność konstrukcji przy obniżonej masie własnej. Maszyny mają taki sam firmowy silnik EcoMAX o pojemności 4,4 l, oferujący maksymalną moc (55 kW/75 KM) i moment obrotowy (400 kN) już przy 1200 obr./min, co zapewnia elastyczną reakcję jednostki napędowej na zmiany obciążenia, przy oszczędnym zużyciu paliwa. EcoMAX spełnia normę Tier IV Final bez układów przetwarzania spalin. W standardzie jest napęd na 4 koła, który można przełączyć na 2, gdy nie jest potrzebny, a poruszanie się w trudnym terenie ułatwiają również duże kąty najazdu/zjazdu (51°/53°) i prześwit (30 cm). Zsynchronizowana przekładnia 4/4 (przód/tył) ze zmiennikiem momentu i przekładnią nawrotną Power Shuttle umożliwia jazdę z prędkością prawie 30 km/h i szybką zmianę kierunku pod obciążeniem za pomocą dźwigni na kolumnie kierownicy. Hamulce ze wspomaganiem na wszystkich kołach (opcja w 926) zapewniają płynne i sprawne hamowanie.
Terenowe wózki JCB są wyposażone w maszty o wysokości podnoszenia od 3,6 do 5,5 lub 6,7 m (tylko 940), z funkcją pochylania w przód/tył z zakresie do 18°/10°, i oferują udźwig do 2,6; 3 lub 4 t do wysokości 4,5 m (wszystkie modele), a do maksymalnej - odpowiednio 2; 2,2 oraz 2 t - za sprawą zaworu ograniczającego udźwig powyżej 4,5 m, co zwiększa stabilność i bezpieczeństwo. Nowa większa pompa hydrauliczna o przepływie 76 l/min zapewnia szybkie podnoszenie i krótsze o nawet 51% cykle robocze. Użytkownik może precyzyjnie skonfigurować wózek widłowy JCB do dowolnego zadania oraz terenu. W opcji dostępne są opony o większej średnicy, trakcyjne oraz przemysłowe (w standardzie 16.5/85-24 przód i 12.5/80-18 tył), długie widły (1067 lub 1200 mm), karetka z funkcją przesunięcia bocznego, umożliwiająca dokładne umieszczanie materiału na rusztowaniu, czy pomocniczy układ hydrauliczny z zaworem jedno- lub dwustronnego działania i wyjściami na maszcie, rozszerzający funkcjonalność maszyn.

Manitou

W bardzo bogatej ofercie wózków widłowych Manitou, znaczący udział mają modele terenowe, będące w tym segmencie sztandarowym produktem francuskiej firmy, o udźwigu maksymalnym już od 1,8 do 7 t, z masztami typu duplex i triplex z wolnym skokiem i bez, o wysokości podnoszenia do 7 m. Najliczniejsza w tej grupie seria M obejmuje 13 modeli z silnikami 75-konnymi (Perkins, Deutz), wyposażonych w większości (oprócz 3 modeli) w napędzaną tylko przednią oś oraz w przekładnię bezstopniową lub hydrostatyczną, zapewniającą prędkość maksymalną rzędu 10-11 km/h, wyróżniających się kompaktowymi gabarytami, zwrotnością i dużym prześwitem (nawet 44 cm). Serię otwiera maszyna o masie 5,6 t oferująca udźwig 2,6 t i wysokość podnoszenia 3,7 m (standard), współpracująca z masztami o wysokości do 7 m, z przechyłem 6°/12° (przód/tył), a zamyka prawie 10-tonowy model o udźwigu 7 t i wysokości podnoszenia 4 m (standard), dostępny z masztami zapewniającymi podnoszenie na 3,6 do 4,5 m i przechył w zakresie ±15°.
W ubiegłym roku ofertę Manitou uzupełnił interesujący wózek MC 18, dostępny w wersji z napędem na 2 lub 4 koła, wyjątkowo kompaktowy i bardzo zwrotny, oferujący udźwig maksymalny 1,8 t oraz wysokość podnoszenia od 3,3 do 6 m, zależnie od masztu, z przechyłem w zakresie 10°/12° (przód/tył). Maszyna o masie 3,5 t ma wymiary 2,95/1,45/2,15 lub 1,99 m w wersji Buggy (długość/szerokość/wysokość), rozstaw kół 1,16 m i osi 1,9 m zapewniający stabilność oraz promień skrętu zaledwie 2,59 m (2WD) lub 3,37 m (4WD). Napędzany oszczędnym 36-konnym silnikiem (Kubota) wózek MC 18 jest również prawdziwie terenowy, m.in. dzięki rozłączalnemu napędowi hydrostatycznemu na
4 koła (MC 18-4), dużemu prześwitowi (30 cm) czy wahliwym w zakresie 7° obu osiom. Maszyna jest przy tym szybka (25 km/h w trybie 2WD), oszczędna (spalanie w cyklu VDI - 3,5 l/h wersja 2WD i 4 l/h wersja 4WD) oraz bezpieczna - mimo dużego okna dachowego z tworzywa, które podobnie jak kabina (w standardzie otwarta) wytrzymuje bez nadmiernego odkształcenia uderzenie nawet dużych ciężarów czy wywrotkę.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.