[ATB] Aktualności koronawirusWacker Neuson

Wpływ COVID-19 na wyniki Wacker Neuson

Data publikacji:

Trwająca pandemia "covid-19" oraz wynikające z niej środki ochronne wdrożone przez kraje, instytucje i przedsiębiorstwa mają coraz bardziej negatywny wpływ na działalność koncernu Wacker Neuson. Sytuacja gospodarcza w niektórych regionach pogorszyła się szczególnie pod koniec pierwszego kwartału.

 

W pierwszym półroczu kwietnia obroty i poziom zamówień były znacznie niższe niż w roku ubiegłym. W związku z tym zarząd firmy podjął decyzję o wycofaniu opublikowanych prognoz dotyczących roku obrotowego 2020. W chwili obecnej nie jest możliwe wiarygodne przewidzenie, w jaki sposób pandemia wpłynie na wzrost popytu ze strony klientów, na stan globalnych łańcuchów dostaw, jak również na produkcję Grupy. W związku z tym zarząd Wacker Neuson nie jest obecnie w stanie przedstawić wystarczająco wiarygodnych, konkretnych nowych prognoz dotyczących roku budżetowego 2020. 

Początkowe skutki pandemii znajdują odzwierciedlenie w wynikach działalności gospodarczej za pierwszy kwartał 2020 r.

W oparciu o wstępne, nieaudytowane dane, Grupa wykazuje przychody w wysokości około 411 mln EUR. Odpowiada to spadkowi o około 6% w stosunku do okresu poprzedniego roku (1Q/19: 435 mln EUR). Zysk przed potrąceniem odsetek i podatków (EBIT) spadł do 29 mln EUR (1Q9: 31 mln EUR). Marża EBIT spadła nieznacznie do 7% (1 kw. 2019 r.: 7,1%). Zysk w tym okresie był wyraźnie niższy niż w roku poprzednim i wyniósł około 6 mln euro (1Q2019: 21 mln euro). Szczególny wpływ miał tu gwałtowny spadek wartości kilku walut, które są silnie uzależnione od trendów na rynku towarowym.

 Aby jak najskuteczniej przygotować Grupę do obecnej sytuacji, w ostatnich tygodniach zarząd ograniczył już programy produkcyjne i przyspieszył związane z urlopami przestoje w zakładach produkcyjnych. Grupa wdraża również różne modele krótkiego czasu pracy. Ponadto podjęto liczne inicjatywy mające na celu obniżenie kosztów i zapewnienie płynności finansowej. 
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.