[ATB] Budownictwo

Wrocław: Trzy inwestycje drogowe w planach magistratu

Data publikacji:

Lada dzień wrocławscy urzędnicy podpiszą umowę z wykonawcą Alei Wielkiej Wyspy. W planach są już dwie kolejne inwestycje – remont ulicy Konduktorskiej i budowa alei Stabłowickiej.

W ciągu najbliższych dni urzędnicy powinni podpisać umowę na budowę Alei Wielkiej Wyspy. To najbardziej wyczekiwana inwestycja drogowa we Wrocławiu. Walkę o jej budowę magistrat toczy od lat. Protesty mieszkańców Wielkiej Wyspy i ekologów skutecznie blokowały inwestycję. Przetarg udało się wreszcie ogłosić pod koniec zeszłego roku. Wybrano wykonawcę – konsorcjum firm Banimex i Azi – Bud, których oferta opiewała na 234 miliony złotych. Od wyniku przetargu odwołał się konkurent, czyli Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia. Odwołanie zostało już odrzucone przez Krajową Izbę Odwoławczą, ale w magistracie czekają na uprawomocnienie się wyroku. Kiedy to nastąpi, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by podpisać umowę z wykonawcą.

Aleja Stabłowicka ruszy jesienią

Konsorcjum będzie miało 13 miesięcy na zaprojektowanie drogi. Budowa ruszy mniej więcej za rok, a kierowcy pojadą nową trasą w 2022 roku.
Aleja Wielkiej Wyspy będzie miała 3,5 kilometra długości. Połączy ul. Mickiewicza z wiaduktem nad ul. Krakowską i al. Armii Krajowej, czyli śródmiejską obwodnicą miasta. Częścią trasy będą nowe mosty nad Oławą i Odrą. Aleja odciąży wiecznie zakorkowany most Grunwaldzki. Będzie też dodatkowym wjazdem na takie osiedla, jak Sępolno, Biskupin i Bartoszowice. Dziś dojazd do tej części miasta prowadzi przez most Zwierzyniecki, a także dłuższą drogą przez most Szczytnicki. Awaria lub wypadek na jednej z przepraw niemal odcina te osiedla od reszty miasta. Dlatego nowy most jest niezbędny.
Ale nie jest to jedyna ważna inwestycja, jaką planuje magistrat. Na ukończeniu jest obwodnica Leśnicy, która ma uratować od korków największe osiedla na zachodzie Wrocławia. Ta siedmiokilometrowa trasa połączy ulicę Średzką (czyli wjazd do miasta od strony Środy Śląskiej) z ul. Graniczną, która jest drogą dojazdową do lotniska i autostradowej obwodnicy. Cała droga zostanie oddana do użytku jesienią.
Kierowcom marzy się jeszcze odnoga obwodnicy Leśnicy, czyli aleja Stabłowicka. To krótka trasa, który ma połączyć obwodnicę z ul. Kosmonautów i nowym szpitalem wojewódzkim. Oddana w 2015 r. placówka przyciąga rzesze pacjentów, co zwiększa ruch na i tak zakorkowanej ul. Kosmonautów. Tylko połączona budowa obwodnicy Lesnicy i alei Stabłowickiej rozwiąże problem wjazdu do miasta od zachodu. Nie zdecydowano się na budowę alei razem z obwodnicą Leśnicy, bo obawiano się zbyt dużych kosztów. Wartość budowy kilka lat temu obliczano na 150 milionów złotych. Dziś, przy cenach na rynku budowlanym, mogą być one znacznie wyższe. Nadzieje kierowców mogą się jednak spełnić, bo urzędnicy na jesień zapowiadają ogłoszenie przetargu na tę trasę.

Brochów z lepszym dojazdem

Nadzieję na lepszy dojazd mają też na Brochowie. To osiedle na południu Wrocławia nie może poszczycić się najlepszym skomunikowaniem z centrum. Niebawem będzie lepiej, bo drogowcy przebudowują ulicę Buforową: od wiaduktu kolejowego do granic Wrocławia. Do ul. Konduktorskiej trasa będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Poszerzona zostanie również jezdnia pod wiaduktem kolejowym. Roboty potrwają tu co najmniej do końca roku. Kierowcy na razie zaciskają zęby, bo w piątek wykonawca zamknął skrzyżowanie Buforowej z Konduktorską. Ruch poprowadzono objazdem.
Już planowane są kolejne inwestycje w tej okolicy. Urzędnicy chcą przebudować 250- metrowy fragment ul. Konduktorskiej – między dwoma przejazdami kolejowymi. Nowa droga ma mieć sześć metrów szerokości, nową podbudowę, odwodnienie i chodnik oddzielony od jezdni pasem zieleni. Przebudowany będzie też mostek nad rowem melioracyjnym i przystanek autobusowy. Spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiły przetarg na przygotowanie dokumentacji i projektu, zdobycie pozwoleń i nadzór inwestorski nad inwestycją. Po wyremontowanej drodze kierowcy pojadą do końca 2020 roku.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.