[ATB] Technika

Yanmar - Czas na nowe emocje z modelami ViO82 i ViO80-2PB

Data publikacji:

Targi Bauma to miejsce, gdzie co trzy lata spotykają się najwięksi producenci maszyn budowlanych z całego świata. Wśród nich wysoką pozycję w branży piastuje firma Yanmar, która poszerzyła właśnie swoje portfolio o dwa nowe modele midikoparek w kategorii 8-12 t.

Kompaktowe i relatywnie lekkie maszyny dzięki swoim gabarytom nadają się zarówno do zadań, gdzie wymagana jest precyzja oraz zwinność, ale sprostają także zadaniom w ciężkim terenie. Japoński producent podkreśla, że nabywcy stawiają przede wszystkim na wytrzymałość sprzętu, niezawodność konstrukcji, ale i nowatorskie rozwiązania technologiczne, dlatego koparkę ViO82 wyposażono w innowacyjny układ hydrauliczny ViPPS2i, który dzięki pompom wielotłokowym pozwala na jednoczesną pracę wszystkimi funkcjami hydraulicznymi bez utraty prędkości i wydajności nawet podczas jazdy.

Większy komfort pracy

Modele ViO82 i ViO80-2PB umożliwiają użytkownikom spokojną pracę, szczególnie w obszarach miejskich, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona. Dzięki uwzględnieniu potrzeb operatora jako kluczowych elementów projektu, Yanmar opracował koncepcję universal design (projektowanie uniwersalne), oferując lepszą ergonomię. Taka konstrukcja zdecydowanie poprawia komfort i bezpieczeństwo. Kształt kabiny zapewnia optymalną widoczność 360° w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracy i poprawy wydajności. Regulowany fotel pneumatyczny zapewnia optymalną pozycję roboczą. Zatem operator zyskuje więcej miejsca o bardzo dobrej widoczności i poziomie bezpieczeństwa.

Rozwiązania przyszłości

Zarówno w ViO82, jak i w ViO80-2PB jednostkę napędową stanowi silnik Yanmar 4TNV98C-WBV1, o mocy 55,6 KM, który wyposażono w system Common Rail z wtryskiem bezpośrednim kontrolowanym przez elektroniczną jednostkę sterującą, gwarantującą niższe spalanie paliwa i optymalne warunki pracy silnika. Chłodzony układ recyrkulacji spalin znacznie redukuje zawartość tlenków azotu, a filtr cząstek stałych silnika wysokoprężnego ogranicza emisję zanieczyszczeń. Ponadto Yanmar z powodzeniem opracował efektywny system regeneracji, by zapobiec przestojom związanym z zatykaniem i czyszczeniem instalacji. Elektroniczna jednostka sterująca kontroluje prędkość w zależności od momentu obrotowego, optymalizując w ten sposób obciążenie silnika. Pozwala to na oszczędność paliwa przy jednoczesnej poprawie wydajności sprzętu. Zużycie paliwa jest dodatkowo zmniejszane przez automatyczny system zwalniania, który pozwala silnikowi pracować na biegu jałowym, jeśli operator nie dotyka dźwigni sterujących przez 4 s. Istotny wpływ ma również tryb Eco, który skutecznie kontroluje pracę silnika, szczególnie gdy cykl roboczy wymaga niewielkiej mocy i niskiej prędkości jazdy.

Optymalna wydajność

ViO82 jest wyposażony w nowy system hydrauliczny Yanmar ViPPS2i, który opiera się na ogólnej regulacji mocy dwóch niezależnych pomp tłokowych. Indywidualnie sterowane, w zależności od obciążenia pompy precyzyjnie dostarczają wymaganą ilość oleju hydraulicznego do wykonywanych operacji. System ten oferuje zmniejszenie utraty ciśnienia hydraulicznego przy jednoczesnej pracy ramion i wysięgnika. Umożliwia to płynne i synchroniczne wykonywanie wszystkich operacji. Nowy regulator elektroniczny na pompie hydraulicznej reguluje przepływ w zależności od pracy silnika. Oznacza to, że moc silnika jest optymalnie wykorzystywana.
Na szczególną uwagę zasługuje wysięgnik ViO80-2PB. Regulacja wysięgnika poprawia precyzję manewrów, zapewniając jednocześnie doskonałą widoczność.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.