[ATB] Nowości

Yanmar - Jej kompaktowość ViO57-6

Data publikacji:

Od czasu wprowadzenia w roku 1995 koncepcji tzw. zerowego promienia obrotu Yanmar skutecznie utrzymuje pozycję lidera w segmencie koparek kompaktowych, ułatwiających pracę zwłaszcza w środowisku miejskim, gdzie przestrzeń robocza bywa zwykle ograniczona. Do miana najbardziej kompaktowej koparki w swojej klasie pretenduje również nowy 5,5-tonowy model ViO57-6 japońskiego producenta, wyróżniający się nie tylko brakiem tylnego zwisu, lecz także wyższą mocą, większą stabilnością, poprawionym komfortem i ergonomią oraz niskimi całkowitymi kosztami posiadania maszyny.

Koparka ViO57-6 otrzymała wysięgnik o długości 2950 mm, podobnej jak we wcześniejszych modelach, ale o radykalnie zmodernizowanej konstrukcji, co pozwoliło zwiększyć aż o 10 % siłę podnoszenia, przy zachowaniu niewielkiego promienia obrotu także przodu nadwozia. Wzmocniony wysięgnik o większej wytrzymałości i żywotności został jednocześnie odchudzony o 40 kg, co poprawiło stabilność maszyny. W modelu ViO57-6 zastosowano również wyjątkową, całkowitą ochronę siłowników wysięgnika, ramienia i łyżki, których cylindry i tłoki są od strony najbardziej narażonej na uszkodzenie zabezpieczone specjalnymi osłonami ze stali sprężynowej.
Pod kątem zwiększenia wytrzymałości i trwałości przeprojektowano również podwozie typu X o konstrukcji skrzynkowej, wyróżniającej się doskonałą odpornością na skręcanie. Nowe podwozie poprawiło także stabilność koparki i pozwoliło zmniejszyć do 2,54 m jej wysokość, co ułatwia transport maszyny.

Oszczędna i wydajna

Model ViO57-6 może też zaimponować efektywnością i niskimi kosztami eksploatacji. Kombinacja nowego silnika wysokoprężnego, hydrauliki o wydajności zwiększonej o 14% i nowego zaworu sterującego zapewniła skrócenie cykli roboczych o ponad 10%. Niskoemisyjny silnik Yanmar 4TNV84T-ZMBV, z wtryskiem bezpośrednim, turbosprężarką oraz w pełni elektronicznym, „inteligentnym” sterowaniem, zapewnia wysoką moc i moment obrotowy przy zredukowanych obrotach i zużyciu paliwa. Zmniejszenie obrotów o 200 na minutę wyraźnie obniżyło również poziom hałasu.
Koparka ViO57-6 ma w standardzie także inne rozwiązania zmniejszające koszty użytkowania. Wyposażona jest m.in. w tryb Eco, zapewniający bardzo niskie zużycie paliwa, w którym prędkość sinika jest obniżana o 300 obr./min. Standardem jest też funkcja automatycznego wchodzenia silnika na obroty jałowe, gdy dźwignie sterujące nie są używane dłużej niż 4 sekundy.
Układ hydrauliczny maszyny zasilają dwie pompy tłokowe o zmiennym wydatku, które uruchamiają się automatycznie, zależnie od rodzaju pracy i zapotrzebowania na moc, co z jednej strony zapewnia oszczędność, a z drugiej zwiększa wydajność w trudnych warunkach. Połączony przepływ dwóch pomp umożliwia jednoczesne wykonywanie wszystkich ruchów roboczych, nawet w trakcie przemieszczania się maszyny.

Ergonomia i komfort

Model ViO57-6 może też służyć za wzór ergonomii i komfortu. Kabina oferuje zwiększoną przestrzeń na nogi i doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach, zapewniając wyjątkowo przyjazne środowisko pracy oraz pełne bezpieczeństwo. Amortyzowany pneumatycznie, regulowany w szerokim zakresie fotel gwarantuje optymalną pozycję operatora, a komfort zwiększają przeprojektowane podłokietniki oraz nowy panel sterowania. Standardowe wyposażenie obejmuje m.in. dwa dodatkowe obwody hydrauliczne do zasilania osprzętu sterowane proporcjonalnie dżojstikiem. W obu przepływ reguluje się pokrętłem, umożliwiającym ustawienie optymalnego wydatku oleju dla każdego rodzaju narzędzia.
Pracę ułatwia również hydrauliczny silnik jazdy dostarczający wyższy o 10% moment obrotowy, co zapewnia szybsze cykle robocze i większą wydajność, zwłaszcza przy niwelacji terenu. W wyposażeniu seryjnym jest też funkcja automatycznego przełączania biegu z szybkiego na wolny lub odwrotnie, zależnie od warunków oraz rodzaju zadania. Dzięki temu, bez angażowania operatora, maszyna sama dostarcza zawsze najlepsze rozwiązanie, zarówno w odniesieniu do szybkości, jak i siły spychającej, co czyni pracę znacznie łatwiejszą i bardziej komfortową.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.