[ATB] Nowości

Yanmar - ViO z nowym wysięgnikiem

Data publikacji:

Debiutującą podczas tegorocznych targów Bauma 8-tonową koparkę gąsienicową ViO80-2PB o zerowym zwisie wyróżnia dwuczęściowy przegubowy wysięgnik, zapewniający możliwość bardziej elastycznego operowania. Po tym uzupełnieniu portfolio kompaktowych koparek Yanmar w klasie 8-12 ton umożliwia jeszcze lepszy dobór maszyny do prowadzonej działalności.

W segmencie koparek „midi” japoński producent oferuje obecnie 7 modeli z zerowym lub minimalnym zwisem tylnym oraz z przegubowym lub standardowym jednoelementowym wysięgnikiem, spełniających wymagania we wszystkich obszarach zastosowań - w budownictwie, drogownictwie, kształtowaniu krajobrazu, robotach ziemnych i niwelacji czy wyburzeniach.

Kompaktowe, komfortowe

Midikoparka ViO80-2PB kumuluje wyjątkowe doświadczenie firmy Yanmar w rozwoju koparek z zerowym lub ograniczonym zwisem tylnym. Od wprowadzenia koncepcji ViO w 1995 r., Yanmar pozostaje numerem 1 w konstrukcji najbardziej kompaktowych koparek. Nowe, średnie koparki Yanmar (oprócz wersji z zerowym zwisem jest również model ze zwisem ograniczonym) umożliwiają użytkownikom płynną i bezpieczną pracę, szczególnie na obszarach miejskich, gdzie przestrzeń robocza bywa często bardzo ograniczona.
W koncepcji projektowej Yanmara w centrum uwagi jest operator. Dzięki temu kabina oferuje więcej miejsca na nogi oraz ergonomiczne środowisko pracy z doskonałą widocznością w zakresie 360°, co poprawia komfort, wydajność i bezpieczeństwo. Optymalną pozycję zapewnia operatorowi amortyzowany pneumatycznie fotel z wszechstronną regulacją.

Koszty zoptymalizowane

W nowej koparce ViO80-2PB Yanmar postawił też na ochronę środowiska i oszczędność paliwa. Maszynę wyposażono w silnik Yanmar 4TNV98C-WBV1 o mocy 55,6 KM, z elektronicznie sterowanym wtryskiem Common Rail, chłodzonym układem recyrkulacji spalin (EGR) znacznie redukującym emisję tlenków azotu oraz z filtrem cząstek stałych (DPF), do którego Yanmar opracował ekskluzywny system regeneracji, zapobiegający przestojom związanym z jego zapychaniem i czyszczeniem. Elektroniczna jednostka sterująca zarządza prędkością obrotową z uwzględnieniem momentu obrotowego, co optymalizuje obciążenie silnika i zapewnia oszczędność paliwa przy jednoczesnej poprawie wydajności. Zużycie paliwa jest dodatkowo redukowane przez automatyczny system przechodzenia silnika na bieg jałowy, jeśli operator nie używa dźwigni przez 4 s., oraz dzięki trybowi roboczemu Eco, gdy praca nie wymaga dużej mocy i prędkości jazdy.
W koparce ViO80-2PB zwraca także uwagę system hydrauliczny ViPPS, oparty na podwójnej pompie tłokowej o zmiennej wydajności oraz 2 pompach zębatych, zapewniających łącznie maksymalny przepływ 193,8 l/min, dostępny dla głównych ruchów roboczych. Wydatek pomp kumuluje się w głównych zaworach regulacyjnych, co zapewnia optymalną moc, prędkość i płynność pracy. System oferuje większą łatwość obsługi przy jednoczesnej redukcji strat ciśnienia, nawet podczas kilku działań na ramieniu i wysięgniku, co umożliwia płynne i równoczesne wykonywanie wszystkich ruchów.

Dwuczęściowy z przegubem

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem koparki ViO80-2PB jest przegubowy, dwuelementowy wysięgnik o elastycznym zasięgu, który zapewnia wzrost wydajności, szczególnie podczas podnoszenia, przemieszczania i precyzyjnego pozycjonowania ładunków, a także podczas operowania osprzętem w trudno dostępnych miejscach. Yanmar postanowił odwrócić siłownik przegubu wysięgnika. W połączeniu z wysokim ciśnieniem roboczym zapewnia to doskonałą siłę i szybkość podnoszenia wysięgnika i wyciągania osprzętu, a jednocześnie wolniejsze opuszczanie, co ułatwia optymalne pozycjonowanie ładunku.
Siłownik odpowiedzialny za ruch drugiego członu wysięgnika umieszczony jest od góry, co zmniejsza ryzyko jego uszkodzenia. Zastosowanie cylindra na szczycie wysięgnika poprawia rozkład masy własnej wysięgnika i stabilność maszyny. Zaawansowana konstrukcja wysięgnika zapewnia również najlepszą widoczność na rynku. Łatwiejsza jest też codzienna konserwacja dzięki zmniejszeniu liczby punktów smarowania o około 50%, co redukuje także całkowity koszt posiadania maszyny.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.