[ATB] Technika

Yanmar z dwuczęściowym wysięgnikiem

Data publikacji:

Koparka SV100 2PB firmy Yanmar to maszyna z dzielonym, dwuczęściowym wysięgnikiem. Rozwiązanie to charakteryzuje się znaczenie większą elastycznością wysięgnika tego typu w stosunku do jednoelementowego, a także zwiększonym udźwigiem w niektórych strefach ruchu.

Model SV100 2PB (SV100 2-Piece Boom) to udana koparka w klasie 10 ton (masa robocza 10 360 kg), wyróżniająca się nie tylko dobrze zaprojektowanym wysięgnikiem o dużym zasięgu i nieprzeciętnej geometrii ruchu, lecz także wysoką wydajnością, prostą budową, porządnym wyposażeniem, łatwym sterowaniem i obsługą.

Mocy dostarcza oszczędny 4-cylindrowy, elektronicznie sterowany silnik Yanmar o mocy 53,7 kW/73 KM (przy 2100 obr./min), z bezpośrednim wtryskiem common rail oraz systemem redukcji emisji spalin opartym na układzie EGR i samoregenerującym się filtrze cząstek (DPF). O zmniejszenie zużycia paliwa dba dostępny tryb “Eco” oraz funkcja “auto idle” (automatyczna redukcja obrotów silnika, gdy maszyna nie pracuje). Poza tym pracę ułatwia automatyczne przełączanie biegu oraz rozbudowana hydraulika zasilana trzema pompami (główna podwójna tłokowa o zmiennym wydatku - 2x77,7 l/min), już w standardzie wyposażona w dwa dodatkowe obwody zewnętrzne ze sterowaniem proporcjonalnym (w opcji 3. i 4.), a także oświetlenie robocze LED z dwoma reflektorami na kabinie i jednym na wysięgniku.

Najwyższa wydajność

Dzielona konfiguracja wysięgnika koparki Yanmar SV100 2PB gwarantuje wysoką wydajność, zwłaszcza przy podnoszeniu ciężarów i ich przemieszczaniu. Doskonale znana z ciężkich koparek kołowych konstrukcja wysięgnika oferuje lepszą zdolność manewrowania i możliwość precyzyjnego umieszczania ładunków w miejscach dotychczas niedostępnych dla wysięgnika jednoelementowego. Firma Yanmar zdecydowała się na górny montaż pojedynczego cylindra odpowiadającego za ruch drugiego członu wysięgnika, co w połączeniu z wysokim ciśnieniem roboczym koparki SV100 2PB zapewnia doskonałą siłę wyrywającą (45,8 kN). Zaletą wynikającą z takiego rozwiązania jest też korzystne tempo ruchu wysięgnika: podnoszenie odbywa się szybciej niż opuszczanie, co bardzo ułatwia precyzyjne operowanie ciężarem i jego pozycjonowanie. Górny montaż cylindra wysięgnika zmniejsza również ryzyko uszkodzenia. Zastosowanie pojedynczego siłownika pozwoliło także zmniejszyć masę układu podnoszenia o połowę, co zwiększyło stabilność koparki.

Poza tym wyjątkowo smukła konstrukcja wysięgnika nie ogranicza widoczności. Dodatkowo, aby polepszyć komfort operatora, zdolność manewrowania wysięgnikiem i precyzję ruchów, zwraca uwagę proporcjonalne sterowanie przegubem wysięgnika z przełącznikiem umieszczonym na lewym dżojstiku.

I jeszcze rzut okiem na podstawowe parametry robocze. Głębokość kopania wynosi 4,58 m, wysokość wysypu/załadunku - 6,21 m, a zasięg na poziomie gruntu - 7,46 m. Siła kopania na łyżce to 68,5 kN, a siła uciągu - 91,6 kN.

Dobre wyposażenie

Na warunki pracy w komfortowej, klimatyzowanej kabinie z amortyzowanym pneumatycznie fotelem z podłokietnikami na pewno nie będzie narzekać operator, mający do dyspozycji przyjazne i ergonomiczne stanowisko robocze, który nie natrudzi się również przy obsłudze maszyny, wyposażonej m.in. w elektryczną pompę do tankowania. W koparce mogą podobać się także bardzo niskie koszty utrzymania i eksploatacji, wynikające m.in. z solidnego zabezpieczenia antykorozyjnego, dobrze zabezpieczonych siłowników i przewodów, zastosowania punktów smarowania oraz uproszczenia i skrócenia codziennej obsługi serwisowej. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.