[ATB] Technika

Zagęszczarki - czterysta kilogramów i z rewersem

Data publikacji:

Zagęszczarki rewersyjne, nazywane również dwukierunkowymi, są wydajną i ekonomiczną alternatywą dla walców, zwłaszcza w ciasnych przestrzeniach oraz w miejscach, gdzie walec po prostu nie wjedzie. Znajdują zastosowanie podczas zagęszczania gruntu o strukturze od drobnoziarnistego pisaku do grubego kruszywa. Czołowi producenci urządzeń tego typu, dysponują w swojej ofercie całymi typoszeregami, które różnią się parametrami technicznymi, wyposażeniem oraz możliwościami. W poniższym zestawieniu przedstawiono wybrane modele zagęszczarek rewersyjnych o masie roboczej około 400 kg.

Ammann

Firma Ammann posiada w swoim portfolio model APR 49/20, który jest jednym z najcięższych w ofercie. Masa samej maszyny to 391 kg, z płytą rozszerzającą 75 mm - 413 kg, natomiast z płytą 150 mm - 424 kg. Szerokość robocza zagęszczarki wynosi 450 mm, ale dzięki wspomnianym płytom może zostać odpowiednio zwiększona.

Napęd zagęszczarki zapewnia wysokoprężny silnik Hatz 1B40 o maksymalnej mocy 6,6 kW/8,8 KM, osiąganej przy 2900 obr./min. APR 49/20 charakteryzuje się dobrą manewrowością i radzi sobie z nachyleniem podłoża do 30%. Osiągany posuw roboczy wynosi 35 m/min, przy tym możliwa do uzyskania powierzchnia robocza wynosi 945 m²/h, a z płytami rozszerzającymi odpowiednio 1260 m²/h oraz 1575 m²/h.

Konstrukcja urządzenia oparta jest na solidnej ramie ochronnej z centralnym punktem podnoszenia. Samoczyszcząca podstawa jest odporna na ścieranie, solidne sprzęgło odśrodkowe z wytrzymałym paskiem klinowym jest dobrze chronione. Maska silnika również zapewnia niezbędną ochronę newralgicznych podzespołów, a także łatwą dostępność podczas serwisowania. Zagęszczarka APR 49/20 wyposażona jest w przyjazny dla operatora, amortyzowany przed wibracjami uchwyt prowadzący, który można złożyć w celu ułatwienia transportu.

Obsługa urządzania jest łatwa i ergonomiczna, wydajne zagęszczanie zapewnia płynny, zmienny hydrostatyczny ruch do przodu i do tyłu, także z możliwością wibracji w miejscu. Maksymalna częstotliwość wibracji zagęszczarki wynosi 65 Hz, a maksymalna siła odśrodkowa 49 kN. Dostępne wyposażenie opcjonalne zagęszczarki obejmuje matę Vulcollan do aplikacji na kostkę brukową, licznik motogodzin i rozrusznik elektryczny.

Bomag

Firma Bomag oferuje pełną gamę zagęszczarek o masie użytkowej od 120 do 750 kg, przeznaczonych do robót ziemnych, prac podczas układania asfaltu i kostki brukowej. Model BPR 50/55 D o podstawowej masie 400 kg zapewnia szerokość roboczą 450 mm. Stosując dodatkowe rozszerzenia płyty można uzyskać szerokość roboczą 550 i 750 mm, masa maszyny wzrasta wówczas do 405 i 420 kg.

Zastosowaną jednostką napędową jest 1-cylindrowy silnik wysokoprężny Hatz 1B 40 o maksymalnej mocy 6,7 kW przy 3000 obr. Silnik ten spełnia wymagania normy emisji spalin Stage V. Maksymalna prędkość robocza zagęszczarki wynosi 28 m/min, zdolność pokonywania wzniesień w zależności od rodzaju podłoża do 35%.

Zagęszczarki Bomag ukierunkowane są na zapewnienie wysokiej ergonomii użytkowania. Wyposażone są w tym celu w komfortową dźwignię sterującą, która jest najważniejsza podczas długiej pracy. Drążek sterowniczy z blokadą w pozycji transportowej i roboczej, ma możliwość regulacji wysokości. Regulacja drgań i położenia przepustnicy odbywa się na drążku oraz co bardzo ważne, drążek przenosi niski poziom drgań na operatora.

Długi okres bezawaryjnej eksploatacji to zasługa wysokiej jakości stosowanych komponentów; pokrywa silnika zapewnia odpowiednią ochronę, płyta podstawy o wysokiej odporności na zużycie, pokryta jest lakierem proszkowym. Parametry robocze urządzenia przedstawiają się następująco: częstotliwość drgań 66 Hz, amplituda drgań 1,85 mm oraz siła odśrodkowa 50 kN.

W standardowym wyposażeniu zagęszczarki są: układ automatycznej dekompresji, składany, wielofunkcyjny, jednopunktowy układ podnoszenia, płyty przedłużające (550 mm), elektryczny i szarpany rozrusznik, zabezpieczenie napędu i licznik godzin pracy.

W opcji można zamówić matę z tworzywa sztucznego, dodatkowy zestaw narzędzi, płyty przedłużające (650/750 mm), zestaw serwisowy oraz Economizer, który pokazuje operatorowi osiągnięcie optymalnego poziomu zagęszczenia i sprawia tym samym, że praca jest bardziej efektywna.

Mikasa

Japońska marka Mikasa oferuje wybór zagęszczarek rewersyjnych MVH od 120 do 550 kg. Model MVH-408GH to ciężka maszyna rewersyjna przeznaczona do zagęszczania niemalże wszystkich rodzajów podłoży. Podstawowa masa urządzenia wynosi 364 kg. Jej płyta zagęszczająca ma wymiary 900 x 500 mm i może zostać poszerzona o 150 i 300 mm poprzez montaż opcjonalnych płyt, które analogicznie zwiększają masę do 379 i 394 kg.

Zagęszczarka MVH-408GH - z rozruchem ręcznym, wyposażona jest w silnik benzynowy Honda GX390 o mocy maksymalnej 11,9 KM uzyskiwanej przy 3600 obr./min. Maksymalna prędkość robocza zagęszczarki wynosi 25 m/min i może ona pokonywać wzniesienia o nachyleniu do 35%.

Wymaganą wytrzymałość maszyny zapewniają: pełna, stalowa osłona silnika, odporna na zużycie, żeliwna płyta wibracyjna, której kształt umożliwia łatwe czyszczenie z kamieni i żwiru oraz filtr cyklonowy 4 razy skuteczniej wyłapujący zanieczyszczenia w porównaniu do układu z pojedynczym filtrem. System cyklonowy automatycznie wyrzuca zalegające cząsteczki kurzu na zewnątrz i tym samym redukuje zatykanie się filtrów głównych, co zdecydowanie wydłuża okresy między przeglądowe.

Drążek sterujący ma funkcje regulacji wysokości, automatyczną blokadę oraz umożliwia regulację prędkości jazdy. Osiągane parametry robocze to: częstotliwość drgań 73 Hz i maksymalna siła odśrodkowa 50 kN. W wyposażeniu zagęszczarki znajdują się ponadto: uchwyt transportowy, system tłumienia drgań (VAS), oryginalny licznik motogodzin i obrotomierz.

Swepac

Swepac jest szwedzką firmą skupiającą się na innowacjach w zakresie zagęszczania gruntu i asfaltu oraz obróbki betonu. W jej ofercie znajduje się model ciężkiej lecz kompaktowej zagęszczarki dwukierunkowej FB 450, przeznaczonej do zagęszczania piasku, żwiru i kruszywa kamiennego. Masa netto maszyny wynosi 445 kg, a jej płyta denna ma wymiary 1080 x 700 mm. Jednostką napędową zagęszczarki jest wysokoprężny silnik Yanmar L100, o maksymalnej mocy 7 kW/9,5 KM. Maksymalna prędkość robocza wynosi 25 m/min.

Model FB 450 wyposażony został w hydrauliczny system wibracji, przez co ma doskonałą przyczepność, posiada także w pełni zmienny mechanizm kontroli szybkości. Zagęszczarka ma również wbudowaną chłodnicę oleju hydraulicznego z wentylatorem elektrycznym sterowanym termostatycznie, dzięki czemu utrzymuje wymaganą jakość oleju nawet w ekstremalnych warunkach pracy, a to skutkuje zwiększoną trwałością i żywotnością.

W kwestii trwałości maszyny decydujące znaczenie ma jej konstrukcja oraz stosowane przez Swepac materiały. Rama maszyny i jej uchwyt są ocynkowane ogniowo, dla zapewnienia ochrony przed korozją, zagęszczarka ma również trwałą ramę ochronną z zamocowanym hakiem do podnoszenia, dla zapewnienia ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Płyta denna wykonana została z wytrzymałej stali Hardox odpornej na ścieranie.

Deklarowana przez producenta częstotliwość drgań wynosi 72 Hz, natomiast siła odśrodkowa 60 kN. Z myślą zapewnienia ergonomii, uchwyt prowadzenia montowany jest na sprężynie. Rozwiązanie to zapewnia obniżony poziom wibracji. Wartość drgań przenoszonych na dłoń/ramię operatora na powierzchni żwirowej zgodnie z ISO 5349 wynosi 2,6 m/s², generowany poziom hałasu to 108 dB(A), przy czym poziom ciśnienia akustycznego przy uchu operatora to 93 dB(A).

Wacker Neuson

Zagęszczarka DPU5545 Wacker Neuson oferuje wysoki poziom wydajności, a jej obszary zastosowań to zagęszczenie warstwy przeciwmrozowej oraz podbudów w konstrukcjach dróg, ścieżek i parkingów, jak również zagęszczanie przy wypełnianiu wyrobisk pod budynkami. Maszyna dostępna jest w 4 wariantach wyposażenia o masie własnej od 399 do 426 kg. Podstawowy rozmiar płyty wibracyjnej 900 x 440 mm może zostać zwiększony poprzez płytę rozszerzającą do 600-750 mm.

Napęd zagęszczarki zapewnia 1-cylindrowy silnik wysokoprężny Hatz 1D42S o mocy maksymalnej 7 kW przy 3600 obr./min. Przekazywanie mocy odbywa się z silnika napędowego przez sprzęgło odśrodkowe i pasek klinowy bezpośrednio do wibratora. Maksymalna do osiągnięcia prędkość robocza wynosi 27 m/min, a na wyróżnienie zasługuje zdolność pokonywania wzniesień w zależności od podłoża do maksymalnie 57,7%.

Oprócz wysokiej wydajności zagęszczania z częstotliwością 69 Hz, firma Wacker Neuson zadbała także o komfort pracy operatora maszyny. Specjalnie zaprojektowany dyszel środkowy generuje bardzo niskie wibracje dłoń/ramię (HAV) poniżej 2,5 m/s². Pozwala to na całodniową, bezpieczną obsługę oraz eliminuje wymagania dotyczące obowiązku prowadzenia dodatkowej dokumentacji. Intuicyjny uchwyt sterujący pozwala na regulację prędkości, kierunek jazdy zmienia się przez ruch uchwytu do przodu i do tyłu.

Operator maszyny otrzymuje również wsparcie poprzez ergonomicznie zaprojektowany panel sterowania, którego wszystkie funkcje i wskaźniki są widoczne i łatwo dostępne. Panel zawiera stacyjkę zapłonową, światło robocze, lampkę kontrolną ładowania i przydatne zwłaszcza zimą złącze do rozruchu zewnętrznego. Opcjonalne dostępne są licznik godzin pracy oraz system kontroli zagęszczania Compatec, który wskazuje operatorowi gdy podłoże jest wystarczająco zagęszczone i w ten sposób unika nadmiernego zagęszczenia i przeciążenia.

Konserwacja i serwisowanie zagęszczarki są ułatwione, uwagę zwracają też funkcja wyłączania przy niskim poziomie oleju, automatycznie regulowany pasek klinowy i bezobsługowy alternator.

Weber MT

Zagęszczarka CR 6 firmy Weber MT to ekonomiczna maszyna o dużej wydajności zagęszczania. Idealnie sprawdzi się podczas prac w budownictwie drogowym i ziemnym, jak również w zagęszczaniu bruku. Ponadto dzięki małej wysokości i szerokości roboczej doskonale nadaje się do stosowania w wykopach. Masa własna zagęszczarki wynosi 412 - 416 kg, a oferowana szerokość robocza 590 mm.

Szerokość tę można zmniejszyć po demontażu poszerzeń seryjnych do 450 mm lub zwiększyć dzięki instalacji płyt rozszerzających do 740 mm. Zastosowany w zagęszczarce silnik to wysokoprężna jednostka napędowa Hatz 1 B 40 o mocy maksymalnej 7,5 kW/10,3 KM. Oprócz seryjnej wersji standardowej z rozrusznikiem elektrycznym, zagęszczarka CR 6 jest również dostępna w wariantach z wyposażeniem dodatkowym: wersja MDM posiada moduł kontrolny parametrów jednostki napędowej, natomiast wersja CCD 2.0 wyposażona jest w system kontroli zagęszczania i moduł kontrolny silnika.

Dzięki systemowi kontroli zagęszczania Compatrol możliwa jest lokalizacja i korekta miejsc niedostatecznie zagęszczonych, przez co unika się zbędnych przejazdów, a to redukcja nawet 25% kosztów. Moduł kontrolny silnika sprawdza poziom oleju, jego temperaturę oraz stan filtra powietrza, wszelkie nieprawidłowości są sygnalizowane, a silnik w razie konieczności jest wyłączany. W ten sposób unika się uszkodzenia zagęszczarki.

Konstrukcja maszyny zapewnia jej długi okres bezawaryjnej eksploatacji oraz komfort pracy. Silnik chroniony jest ramą i osłoną, która jednocześnie daje łatwy dostęp do punktów serwisowych. Zagęszczarka wyposażona jest w bezstopniową, hydrauliczną przekładnię zmiany kierunku posuwu, wszelkie przewody zabezpieczono wewnątrz dyszla sterowania, a zastosowane sprzęgło samoczynnie napinające pasek klinowy, redukuje koszty eksploatacyjne.

Parametry robocze maszyny wyglądają następująco: częstotliwość wibracji 72 Hz, siła odśrodkowa 55 kN. Maksymalna prędkość posuwu wynosi 24 m/min. Wygodną pracę operatora zapewnia regulowany dyszel sterowania wraz z rękojeścią, która ma izolację przeciw-wibracyjną.

 

Project

Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Techniczne Project zajmuje się produkcja małych i średnich maszyn i urządzeń do budowy i naprawy dróg, a głównym produktem firmy są płytowe zagęszczarki gruntu. Najcięższym modelem w ofercie jest zagęszczarka ZGS-60 o masie własnej 385 kg z płytą roboczą o wymiarach 950 x 600 mm.

Napęd zagęszczarki zapewnia silnik wysokoprężny Yanmar L100 o mocy 6,6 kW/9 KM ze standardowym rozruchem elektrycznym. Wszystkie zagęszczarki rewersyjne firmy Project wyposażone są w nowe manetki gazu, które są większe od poprzednich i bardziej odporne na uszkodzenia. Zagęszczarka dostępna jest w dwóch wersjach sterowania: ze sterowaniem rewersu mechanicznym za pośrednictwem linki oraz jako opcja ze sterowaniem elektryczno - mechanicznym.

Prędkość posuwu zagęszczarki wynosi maksymalnie 20 m/min, częstotliwość wibracji płyty 73 Hz, a siła odśrodkowa to 60 kN. Szerokość robocza może zostać zwiększona do 800 mm po zastosowaniu opcjonalnych dostawek - płoz bocznych. Konstrukcja zagęszczarki oparta jest na stalowej ramie, silnik i pozostałe podzespoły chronione są stalową osłoną z dodatkowo zamontowanym uchwytem do transportu.

Dla zapewnienia skuteczniejszego zagęszczania oraz poprawy komfortu operatora, opcjonalnie można również zamówić system kontroli stopnia zagęszczenia Procontrol. Zagęszczarka ZGS-60 ma zastosowanie przy zagęszczaniu podsypki pod parkingi, na podjazdach, a także w zasypywaniu wykopów. Wyrównywanie kostki brukowej jest możliwe jedynie z użyciem specjalnej płyty do kostki, która stanowi dodatkowe wyposażenie w modelach ZGS-25 i ZGS-30.

Husqvarna

Husqvarna LG 400 to mocna, dwukierunkowa zagęszczarka płytowa, która przeznaczona jest do wydajnego zagęszczania głębokiej i średnio głębokiej gleby ziarnistej, ale sprawdzi się także na mokrym oraz nierównym podłożu. Masa własna maszyny wynosi 398 kg, a jej szerokość robocza to 650 mm. W kwestii napędu dostępne są 2 rozwiązania: benzynowy silnik Honda GX 390 o mocy 8,2 kW z rozruchem ręcznym lub wysokoprężny Lombardini 15LD 440 o mocy 6,2 kW, który jest wyposażony w elektryczny rozrusznik. Prędkość posuwu roboczego wynosi maksymalnie 25 m/min.

Wytrzymała rama stalowa zabezpiecza silnik i przekładnię przed uszkodzeniem. Rama posiada także ucho do podnoszenia dla ułatwienia transportu. W standardzie są ponadto hydrauliczny system sterowania, który ułatwia płynną zmianę kierunku pracy zagęszczarki w tył/przód oraz czujnik alarmowy poziomu oleju. Płyta wibracyjna wykonana jest z niezwykle trwałej i odpornej na zużycie stali Hardox 400.

Konstrukcja płyty zapobiega przedostawaniu się kamieni pomiędzy płytę a ramę. Husqvarna łączy w sobie zwiększoną siłę odśrodkową 52 kN, częstotliwość 60 Hz oraz amplitudę drgań 1,8 mm. Dla zapewnienia większej ergonomii, zastosowano uchwyt tłumiący drgania, który umożliwia wydajną pracę przez wiele godzin. Poziom wibracji dłoń/ramię (HAV) wynosi 2,5 m/s2 w wersji z silnikiem benzynowym oraz tylko 2,1 m/s2 w wersji z dieslem. Ponadto obsługę maszyny ułatwia dźwignia jazdy do przodu/do tyłu, przez co nie jest wymagane męczące, nieustanne pchanie lub ciągnięcie maszyny podczas codziennej obsługi.

Deklarowana przez producenta, gwarantowana maksymalna emisja akustyczna wynosi 108 dB (A), natomiast ciśnienie akustyczne oddziałujące na słuch operatora to 95 dB (A). Jako opcjonalne wyposażenie dostępny jest wskaźnik zagęszczania, który informuje o stopniu zaawansowania pracy oraz płyta poliuretanowa.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.