[ATB] Technika Aebi Schmidt

Zamiatarka Aebi Schmidt na prąd

Data publikacji:

Maszyny z napędem elektrycznym śmiało wkraczają w obszar działań komunalnych w środowisku miejskim. Dobrym przykładem jest zamiatarka eSwingo 200+ firmy Aebi Schmidt - pierwsza w pełni elektryczna zamiatarka kompaktowa. Idealnie nadaje się do prac porządkowych zarówno w centrach miast, jak i na terenach przemysłowych lub w obiektach parkingowych.

Zamiatarka eSwingo 200+ jest jedną z najbardziej opłacalnych w eksploatacji kompaktowych zamiatarek na rynku. Pozwala zredukować do 85% kosztów energii oraz do 70% kosztów utrzymania w porównaniu z analogicznym modelem wyposażonym w silnik wysokoprężny. Centralnym elementem układu napędowego jest wysokonapięciowy akumulator o pojemności 75 kWh, który składa się z 2 pojedynczych zestawów akumulatorowych. Zapewnia pracę nawet do 10 h, a zintegrowana pokładowa ładowarka szybkiego ładowania umożliwia pełne naładowanie w zaledwie 4 h.

Producent deklaruje długą żywotność baterii sięgającą minimum 5000 cykli ładowań. Dodatkowo system zarządzania poborem energii z akumulatora BMS zapewnia kontrolę procesów ładowania i rozładowywania oraz temperatury. Wszystkie układy napędowe głównych odbiorników zostały zelektryfikowane. Na tylnej osi zamontowano natomiast silnik elektryczny napędu trakcyjnego. Zapewnia on maksymalną prędkość poruszania się wynoszącą 50 km/h. Standardowe ogumienie ma rozmiar 15” lecz opcjonalnie dostępne jest także 17,5”, które pozwala zwiększyć dopuszczalną masę całkowitą do 5000 kg.

Zamiana napędu spalinowego na elektryczny to bardzo dobre rozwiązanie. Silnik elektryczny ma wyższy stopień sprawności, optymalną charakterystykę użytkową i wysoką wydajność przy niewielkich nakładach serwisowych.

Technologia zamiatania

Firma Aebi Schmidt oferuje zamiatarki eSwingo 200+ z 2 systemami zamiatania. Do wyboru jest pchany system 2-szczotkowy ze szczotkami o średnicy 850 mm oraz ciągniony system 3-szczotkowy ze szczotkami o średnicy 800 mm. Szczotki zamiatarki zostały wykonane z tworzywa sztucznego, ze stali lub w wersji mieszanej. Ich prędkość obrotowa oraz docisk regulowane są w sposób bezstopniowy.

W systemie 2-szczotkowym szerokość robocza wynosi 2,9 m. Układ roboczy stanowią 2 stabilne ramiona szczotek ze zintegrowanymi odbojnikami. Opcjonalnie można zamówić niezależny system sterowania szczotkami: góra/dół, w prawo/w lewo wraz z regulacją docisku. Regulacja nachylenia szczotek odbywa się automatycznie.

System 3-szczotkowy zapewnia szerokość roboczą do 2,6 m. Umożliwia pozycjonowanie szczotki przedniej w kierunku lewo i prawo oraz zamiatanie na dwóch poziomach i użytkowanie w warunkach silnego zachwaszczenia. Praca szczotek sterowana jest hydraulicznie z opcjonalną możliwością wysuwania szczotek bocznych oraz regulacji ich nachylenia.

Pod kabiną umieszczono zespół szczotek doprowadzający zmieciony materiał do kanału ssawnego. Zbiornik na zmiatany materiał ma pojemność 2 m³ i wykonany jest z odpornego na korozję i słoną wodę aluminium. Na wyróżnienie zasługuje unikalny system obiegowy powietrza Koanda oraz system ciśnieniowy wody obiegowej.

Wysoka wydajność całego układu pozwala ograniczyć emisję pyłów zawieszonych nawet o 70%, a system odzyskiwania wody za pomocą pompy ściekowej i sitem o powierzchni 3,3 m² zapewnia oszczędność wody oraz optymalne wykorzystanie pojemności zbiornika. Nawilżony i zagęszczony zmieciony materiał zajmuje mniej miejsca, a zasięg roboczy maszyny zwiększa się nawet o 50%. Elektryczna pompa wody świeżej zasila dysze rozpylające na szczotkach talerzowych.

Kabina operatora i dodatkowe wyposażenie

Kabina operatora zapewnia doskonałą widoczność, izolację akustyczną oraz ochronę przed drganiami. Standardowym wyposażeniem jest tutaj ergonomiczny fotel kierowcy z certyfikatem AGR, klimatyzacja oraz filtr wchodzącego powietrza. Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą zamontowanego na drzwiach kabiny panelu sterowania z dżojstikiem i przyciskami. Pracę ułatwiają także opcja Auto-Drive pozwalająca na obsługę funkcji jazdy i zamiatania za pomocą tylko jednej ręki, system diagnostyki pokładowej, tempomat, platforma telematyczna IntelliOPS oraz okienko kontrolne umieszczone w podłodze kabiny. Bogata oferta wyposażenia dodatkowego obejmuje również kamerę cofania i podglądu kanału ssawnego, szczotkę do odchwaszczania, wąż ssący ręczny, myjkę wysokociśnieniową oraz automatyczną instalację smarowania centralnego.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.