[ATB] Technika

Zamontuj kamery i zobacz więcej z Bosch

Data publikacji:
Zamontuj kamery i zobacz więcej z Bosch

Jeździć wózkiem widłowym to nie sztuka, ale jeździć bezpiecznie to już nieco trudniejsza sprawa. Każdy kto choć raz spróbował jazdy „widlakiem” wie, że przy załadowanych widłach lub przy manewrowaniu przydałyby się dodatkowe oczy. Tak się składa, ze Bosch znalazł sposób, by operator mógł widzieć więcej. 

Wózki widłowe to podstawowe narzędzie pracy w magazynach, większych hurtowniach, sklepach i innych przedsięwzięciach. Znamy je wszyscy i nie wyobrażamy sobie bez nich pracy z gabarytami. Jednak korzystanie z pomocy wózków widłowych w codziennej pracy wiąże się czasem z różnymi zagrożeniami. Kolizje się zdarzają, nawet dość często i nie zawsze są spowodowane gapiostwem operatora czy bezmyślnością ludzi krzątających się w pobliżu wózka. Bywa, że często są one spowodowane brakiem widoczności otoczenia pojazdu (na przykład podczas jazdy do tyłu lub manewrowania z załadowanymi widłami).

Bosch znalazł rozwiązanie i proponuje swego rodzaju wspomaganie wzroku operatora oparte na systemie wielu kamer. Sprzęt dostarczony przez niemiecką firmę generuje obraz 360° aktualnego otoczenia pojazdu i wyświetla go na monitorze w kokpicie. Znamy to z innych maszyn budowlanych, a także z samochodów osobowych i dostawczych. Dzięki systemowi Boscha kierowca może przez cały czas wyraźnie widzieć, co dzieje się w pobliżu pojazdu. 

Co wydaje się najważniejsze, to nowa oferta Bosch i wersja systemu wielu kamer jest teraz dostępna również do doposażenia używanego przez nas wózka.

– Dzięki naszemu specjalnemu rozwiązaniu modernizacyjnemu istniejące pojazdy będą mogły również w przyszłości korzystać z dodatkowego bezpieczeństwa zapewnianego przez system wielu kamer. W efekcie dochodzić będzie do znacznie mniejszej liczby sytuacji kolizyjnych. Drastycznie zmniejszy się również poziom stresu kierowców, co pozwoli im pracować w bardziej zrelaksowany sposób i dłużej zachować pełną wydajność

– powiedział Philipp Kurek, odpowiedzialny za rozwiązania pozadrogowe w firmie Bosch Engineering.

Kompletny pakiet do szybkiej i prostej konfiguracji

Zmodernizowany system wielokamerowy składa się z 4 kompaktowych kamer bliskiego zasięgu (wraz z jednostką sterującą), uniwersalnej wiązki przewodów, 10-calowego wyświetlacza dotykowego oraz zestawu uchwytów do kamer. Kompletny pakiet zawiera zatem wszystko, co jest potrzebne do szybkiej i prostej instalacji, niezależnie od marki, modelu lub roku produkcji pojazdu. 

Przedstawiciele firmy Bosch mówią, że opracowując system, szczególny nacisk położyli na zapewnienie wysokiej jakości funkcjonalnej sprzętu w każdych warunkach użytkowania. Na przykład wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości zapewnia bardzo dobre odwzorowanie obrazu i czytelność nawet w bezpośrednim świetle słonecznym lub gwałtownych zmianach jasności.

Dla ułatwienia wszystkimi funkcjami systemu steruje się za pomocą interfejsu dotykowego na wyświetlaczu. W menu możemy przełączać różne widoki z kamer, umożliwiając wybór między widokiem z kamery przedniej/tylnej i widokiem przestrzennym 360° na pełnym lub podzielonym ekranie, a także widokiem panoramicznym. W trybie panoramy obszar widzenia przedniej lub tylnej kamery jest rozszerzony do 180°. Dzięki rozszerzonemu kątowi widzenia tryb ten zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo np. podczas jazdy tyłem w miejscach o ograniczonej widoczności, takich jak bramki wyjazdowe.

Rozwiązanie modernizacyjne zwane LogiMAT będzie dostępne od lata 2023 r. za pośrednictwem sieci wybranych, specjalnie przeszkolonych dystrybutorów firmy. Bosch pomaga swoim partnerom w kalibracji systemu do danego zastosowania, tak aby zapewnić optymalną widoczność pojazdu we wszystkich kierunkach, nawet wtedy, gdy zamontowanie czujników będzie szczególnie trudne. Nowy system modernizacyjny firmy Bosch powinien ułatwić aktualizację istniejących wózków przemysłowych wszystkich typów, a także maszyn budowlanych i pojazdów rolniczych do poziomu technologicznego odpowiadającego dzisiejszym czasom.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.