[ATB] Budownictwo

Zapadła decyzja o budowie CPK

Data publikacji:

Już wiadomo, że Centralny Port Komunikacyjny powstanie. Decyzja zapadła 7 listopada, kiedy to Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczypospolitej Polskiej”, przedłożoną przez pełnomocnika rządu do spraw CPK Mikołaja Wilda.

Na miejsce realizacji tej ogromnej inwestycji wyznaczona została gmina Baranów koło Żyrardowa. Lotnisko ma powstać na ok. 3000 ha gruntów. Do końca roku 2019 mają trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne 8 lat, a więc otwarcie miałoby nastąpić w 2027 r. Pierwszy terminal przewidywany jest na 50 mln pasażerów, a cały obiekt, z uwzględnieniem rozbudowy, będzie mógł obsługiwać  ponad 100 mln pasażerów w ciągu roku. Pierwsza faza inwestycji ma kosztować od 31 do 35 mln zł.  Ten ogromny port lotniczy ma być odpowiedzią na stale rosnący ruch pasażerski i wyczerpującą się przepustowość Lotniska Chopina.  Oczywiście nieodłącznym elementem tej wyjątkowej dla Polski inwestycji jest powiązana z nią  ściśle komunikacja drogowa i kolejowa. Zwłaszcza kolej odgrywa tutaj rolę szczególną. W zamyśle władz Centralny Port Komunikacyjny miałby być hubem, z którego swobodnie można będzie się dostać rozbudowaną i zmodernizowaną siecią kolei do wszystkich części kraju. Wciąż nie jest jeszcze jasne, czy CPK i inne regiony Polski połączy sieć Kolei Dużych Prędkości, a jeśli tak – z jaką prędkością będzie się poruszać. Wielką niewiadomą pozostaje natomiast  możliwy sposób finansowania portu. Ewentualnym współinwestorem mogą być chińscy partnerzy, którzy zadeklarowali swoje wstępne zainteresowanie projektem. Od ewentualności sfinansowania tego projektu nie odżegnuje się także Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.