[ATB] Technika

Zasilanie placu budowy

Data publikacji:

Generatory prądu mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzeba prądu elektrycznego o stabilnych parametrach, a nie ma możliwości tradycyjnego poboru. Są szczególnie przydatne na budowach do zasilania elektronarzędzi czy też oświetlenia placu budowy, do zasilania spawarek, silników elektrycznych, urządzeń serwisowych oraz jako uzupełnienie maszyn takich jak koparki, ładowarki, łodzie, wozy strażackie itd. Hydrauliczne agregaty prądotwórcze charakteryzują się niewielkimi wymiarami gabarytowymi, a jednocześnie wysoką wydajnością.

Do pracy nie wykorzystują działania silnika spalinowego lecz układ hydrauliczny maszyny podstawowej lub też mogą być wyposażone w własną pompę, zasilającą silnik hydrauliczny agregatu. Poniżej przykłady dwóch firm oferujących urządzenia tego typu.

Fińska firma Dynaset jest wiodącym na świecie producentem generatorów hydraulicznych, wysokociśnieniowych systemów czyszczących i sprężarek powietrza. Agregaty hydrauliczne Dynaset wykorzystują hydraulikę pojazdu mobilnego lub własną do produkcji energii elektrycznej, a oferowane przez producenta systemy są używane w wielu różnych branżach na całym świecie. Agregaty hydrauliczne działają bez dodatkowych silników pomocniczych, dodatkowej konserwacji i nie powodują emisji szkodliwych spalin, przez co jest to najlepszy wybór także pod względem ochrony środowiska.

W ofercie firmy Dynaset są zarówno standardowe, hydrauliczne generatory prądu oznaczone jako HG przeznaczone są  do zasilania elektronarzędzi, oświetlenia roboczego na budowach, ogrzewania/chłodzenia, spawarek, silników jedno- i trójfazowych itd. jak również agregaty HGV z pompą o zmiennym wydatku przeznaczone dla samochodów ciężarowych, dostawczych, wozów strażackich, pojazdów ratowniczych, mobilnych chłodni, łodzi i statków. W pierwszej grupie są urządzenia zapewniające częstotliwość prądu 50 Hz, klasę ochrony IP 23 i moc wyjściową od 3,5 do 70 kVA (modele 70-350 kVA dostępne na zamówienie). Masa własna urządzeń wynosi od 26 do ok. 310 kg, wejście hydrauliczne zapewnia wydajność od 20 do 170 l/min przy maksymalnym ciśnieniu roboczym 210/420 barów. Oferta obejmuje też urządzenia mające częstotliwość prądu 50 Hz, klasę ochrony IP54 i moc wyjściową od 4,1 do 20,1 kVA. Masa tych urządzeń w zależności od wybranego modelu wynosi od 44 do 128 kg, wejście hydrauliczne zapewnia przepływ na poziomie od 25 do 83 l/min i maksymalne ciśnienie robocze 210 barów. W trzeciej kategorii podstawowe parametry robocze to: częstotliwość 60 Hz, moc wyjściowa od 3,7 do 40 kVA. Masa urządzeń z tej grupy wynosi od 26 do 198 kg, wejście hydrauliczne ma wydajność od 21 do 111 l/min, a maksymalne ciśnienie robocze to 210/420 barów.

Wyposażenie agregatów obejmuje system automatycznej kontroli częstotliwości 50 lub 60 Hz, gniazda 1-fazowe o napięciu 220 V oraz 3-fazowe 380 V,  woltomierz (tylko w modelach od 6,5 kVA wzwyż), bezpieczniki automatyczne i oczywiście uziemienie. Opcjonalnie dostępna jest również pomocnicza skrzynka bezpiecznikowa. Hydrauliczne generatory HG mogą być bezpiecznie montowane na dowolnym urządzeniu z systemem hydraulicznym i są w stanie pomimo kompaktowych rozmiarów napędzać nawet duży silnik elektryczny. Generator HG wytwarza energię elektryczną w dowolnym momencie, i co ważne jego praca jest bardzo oszczędna. Obsługa urządzenia jest łatwa, a opcja tłumienia wibracji zapewnia bezpieczeństwo i wygodę podczas pracy. 
Drugą grupę generatorów stanowią modele oznaczone jako HGV. Prezentują one ciekawe rozwiązanie, znajdujące zastosowanie w pojazdach, które nie posiadają systemu hydraulicznego np. w samochodach dostawczych, serwisowych czy łodziach ratunkowych. Hydrauliczne generatory prądu typu HGV z zainstalowaną pompą o zmiennym wydatku wytwarzają stabilną energię elektryczną niezależnie od obrotów napędzającego je silnika. W podstawowej ofercie są modele o mocy wyjściowej od 3,5 do 20 kVA przy masie własnej urządzenia od 80 do 230 kg. Inne konfiguracje dostępne są na specjalne zamówienie. Całe urządzenie ma kompaktową budowę i nie zajmuje dużo miejsca. Składa się z hydraulicznego generatora prądu, chłodnicy oleju oraz hydraulicznej pompy z elektrozaworem 12/24 V. Pompa zasilająca silnik hydrauliczny agregatu może być napędzana zębatym pasem klinowym (do 30 kW), wałkiem Cardana od wału korbowego silnika, elastycznym połączeniem z wałem korbowym lub wałkiem odbioru mocy wyprowadzonym bezpośrednio ze skrzyni biegów lub oddzielonym wałkiem Cardana. Przepływ hydrauliczny reguluje pracę generatora, zapewnia stabilną częstotliwość prądu, bez wahań napięć niezależnie od obciążenia. Modele HGV mogą  wytwarzać prąd 1-fazowy (200 V) i 3-fazowy (400 V).  

Hydropneumat

Polska firma Hydropneumat z siedzibą w Kiełczowie k. Wrocławia oferuje swoim klientom szeroki wybór narzędzi elektrycznych oraz pneumatycznych. W ofercie firmy znajduje się również hydrauliczny generator prądu model o oznaczeniu HEC HG5000.

Urządzenie sprzedawane przez Hydropneumat ma bardzo kompaktowe rozmiary. Jego gabaryty to tylko 50 x 27 x 43 cm, a masa własna 85 kg. Generator HEC HG5000 wytwarza prąd o mocy wyjściowej 5 kVA, zapewnia napięcie 230 V oraz częstotliwość prądu 50 Hz. Wejście hydrauliczne umożliwia przepływ oleju na poziomie 30-40 l/min przy maksymalnym ciśnieniu roboczym w układzie wynoszącym 190 barów. Według deklaracji producenta prezentowany generator prądu zapewnia również stopień bezpieczeństwa klasy IP23. Generator HEC HG5000 to urządzenie jedno fazowe przeznaczone do zasilania urządzeń o niewielkiej mocy w tym np. elektronarzędzi takich jak szlifierki kątowe lub wiertarki, małego sprzętu AGD itd.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.