[ATB] Technika Valtra

Zasilanie spod koła podbiegunowego

Data publikacji:

W przypadku awarii systemów o kluczowym znaczeniu wystarczy kilka minut, aby powstały nieodwracalne szkody lub straty wielkiej wartości. Na placu budowy przestoje też stanowią kłopot nie lada - niezbędne w takich chwilach okazuje się sprawdzone źródło energii, takie jak np. generatory fińskiej firmy Valtra.

Mówiąc Valtra, w pierwszej chwili na myśl przychodzą renomowane ciągniki leśne tej marki, na bazie których firma rozwinęła swoją ofertę w kierunku ciągników rolniczych. Pochodzący z Finlandii producent dystrybuuje jednak również bardzo solidne generatory prądotwórcze napędzane silnikami firmy AGCO Power z Linnavuori (należącej wraz z Valtrą do koncernu AGCO). 

Agregaty prądotwórcze Valtra dostępne są w dwóch wariantach - w konstrukcji otwartej lub zamkniętej w obudowie wyciszającej, do stosowania na zewnątrz. Generatory te co prawda zaprojektowano z myślą o użytkowaniu stacjonarnym, jednak dzięki niewielkim rozmiarom ich przenoszenie czy też transport nie nastręczają większych problemów (urządzenia ważą na sucho - od 1000 do 2600 kg, w wersji bez obudowy i od 1400 do 3070 kg, z obudową). Oferta Valtry obejmuje 6 modeli o mocy ciągłej od 60 do 250 kVA. Najmniejszy model - VC60, wyposażony jest w trzycylindrowy silnik o mocy maksymalnej 53 kW, kolejne dwa (VC90 i VC110) - czterocylindrowe o mocy 79 i 97 kW, zaś 3 największe (VC150, VC205 i VC250) - w jednostki sześciocylindrowe, dostarczające maksymalnie 132, 180 i 220 kW mocy (wszystkie przy 1500 obr./min). Agregaty z Finlandii wyposażone są w zbiornik paliwa mieszczący, w zależności od modelu, od 200 do 350 l paliwa, co pozwala na pracę przez 7-13 h z maksymalnym obciążeniem; w takim wypadku zużycie paliwa wynosi od 14,7 do 49 l/h. Alternator dostarcza prądu zmiennego jedno- i trójfazowego, o napięciu 230/400 V i częstotliwości 50 Hz. Za prawidłową pracę generatora odpowiada wielofunkcyjna elektroniczna jednostka sterująca (do wyboru obsługa ręczna lub całkowicie zautomatyzowane rezerwowe układy zasilania).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 06/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.