[ATB] Nowości

ZBUD REX25RT - nowy samobieżny żuraw terenowy

Data publikacji:
ZBUD REX25RT - nowy samobieżny żuraw terenowy

Na rynku pojawiła się pierwsza od ponad 30 lat polska konstrukcja żurawia kołowego. Model REX25RT to samobieżny żuraw terenowy małopolskiej firmy ZBUD, który został niedawno zaprezentowany na tegorocznych targach Budma 2023 w Poznaniu. Żuraw standardowo wyposażony jest w 4-sekcyjny, 24-metrowy wysięgnik i oferuje maksymalny udźwig 25 t. Ma także możliwość jazdy z ciężarem do 3,5 t zawieszonym na haku. Jego wymiary gwarantują natomiast łatwość transportu nawet na duże odległości.

 

Żuraw REX25 RT przeznaczony jest do wykonywania prac związanych z budownictwem inżynieryjnym, przenoszeniem dużych prefabrykatów oraz poruszania się w trudnych warunkach terenowych dzięki hydraulicznemu napędowi wszystkich kół, trzem trybom jazdy oraz kompaktowym wymiarom. Przykładowo, w trybie z czterema kołami skoordynowanymi, jego promień skrętu wynosi zaledwie 1,5 m, a to nie wszystko co ma do zaoferowania.

Wszechstronny żuraw terenowy

Za napęd maszyny odpowiada sprawdzony silnik wysokoprężny Deutz TCD 3.6 L4 o mocy 95 kW, spełniający wymagania europejskiej normy emisji spalin Stage V. Żuraw klasyfikowany jest jako maszyna wolnobieżna z prędkością poruszania się do 15 km/h. Wyposażony jest w pneumatyczne opony 445/65 R 22.5 o szerokim profilu z bieżnikiem terenowym oraz pełne oświetlenie drogowe. W razie potrzeby może być z powodzeniem transportowany na ogólnodostępnych naczepach H - 70 cm. Planowana jest też wersja żurawia REX25 zabudowanego na podwoziu samochodu ciężarowego.

Zwarta konstrukcja żurawia ze stali o wysokiej jakości wzbogacona została o najnowocześniejsze systemy hydrauliczne, elektryczne i elektroniczne. Operator pracujący w klimatyzowanej kabinie ma do dyspozycji regulowany pneumatycznie fotel, system kamer z obrazem wyświetlanym na panelu, oświetlenie LED i oświetlenie w podczerwieni pola widzenia kamer, a także mikroprocesorowy system kontroli udźwigu COBO 3B6 stanowiący zabezpieczenie żurawia przed przeciążeniem. Bezpieczeństwo na placu budowy maksymalizuje ponadto elektroniczna kontrola nacisku na podpory. Precyzyjne sterowanie umożliwiają wielofunkcyjne dżojstiki.

Jeden żuraw - wiele możliwości

Opcjonalnie żuraw REX25RT można wyposażyć w praktyczny, osobowy, samopoziomujący kosz montażowy, ze względów bezpieczeństwa wskaźnik obecności pola elektromagnetycznego przesyłowych linii wysokiego napięcia, do tego sterowanie radiowe oraz dodatkowy wysięgnik kratownicowy zwiększający wysięg do 37 m.

Obecnie powstaje wersja REX25TC, czyli cały układ podnoszenia zabudowany ponad podwoziu samochodu ciężarowego. Wybór padł na samochód Scania P410 B6x6HZ. Pojazd jest dedykowany dla służb energetycznych. Firma planuje rozwój całego typoszeregu żurawi terenowych o wyższych udźwigach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.