[ATB] Aktualności

Zeroemisyjny plac budowy z Wacker Neuson

Data publikacji:

Dostarczenie maszyn na plac budowy w wielkomiejskim centrum, dodatkowo do prac realizowanych w nocy, to nie jest przysłowiowa „bułka z masłem”. Nie inaczej było podczas budowy w centrum stolicy Danii - Kopenhadze, do której poszukiwano szczególnie cichych maszyn i urządzeń budowlanych. Dlatego też podczas realizowanego pod koniec 2019 r. układania kabli w strefie dla pieszych zastosowanie znalazła niemal cała rodzina maszyn i urządzeń zero emission marki Wacker Neuson: od ubijaka akumulatorowego, przez elektryczną ładowarkę kołową, po minikoparkę EZ17e.

Aby nie stwarzać ograniczeń czasowych pracy mieszczących się tutaj sklepów i nie przeszkadzać mieszkańcom, prace były prowadzone głównie nocą i wczesnym rankiem. Dzięki serii maszyn zero emission Wacker Neuson cały plac budowy można było obsłużyć całkowicie bez emisji spalin i bardzo cicho: pomiary przeprowadzone przez miasto Kopenhagę nie wykazały żadnej emisji hałasu z maszyn dostarczonych na plac budowy - jedynie przejeżdżające śmieciarki z konwencjonalnymi silnikami powodowały mierzalne wartości.

- W związku z coraz bardziej zaostrzającym się problemem emisji, szczególnie w obszarach śródmiejskich, oraz coraz bardziej ekonomicznymi rozwiązaniami widzimy rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania bezemisyjne – mówi Alexander Greschner, wiceprezes ds. sprzedaży Wacker Neuson Group. – Już przed pięciu laty przedstawiliśmy światową nowość w postaci ubijaka akumulatorowego i od tego czasu stale rozbudowywaliśmy nasze portfolio bezemisyjnych maszyn, które w międzyczasie obejmuje w sumie 13 produktów dla branży budowlanej – dodaje.

Ekologiczna budowa

Działająca na rynku duńskim firma wynajmująca GSV zaopatrzyła wykonawcę prac budowlanych w produkty zeroemisyjne marki Wacker Neuson. – Nasz doświadczenia wykazują, że maszyny zero emission są proste w obsłudze, nie wymagają specjalnego szkolenia oraz pracują tak niezawodnie jak konwencjonalne maszyny – recenzuje Peter Fritzbøger, kierownik ds. sprzedaży i marketingu w GSV.

W pierwszej kolejności, w centrum Kopenhagi został zerwany chodnik - przy użyciu w pełni elektrycznej koparki EZ17e Zero Tail, a następnie wykopano ziemię. Warto podkreślić, iż dzięki kompaktowej konstrukcji nawis nigdy nie wystawał poza obrys podwozia. Oczywiście 1,5-tonowa koparka nie ustępuje niczym minikoparkom z napędem paliwowym tej samej klasy. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu ładowaniem koparkę EZ17e można wszechstronnie obsługiwać całkowicie w oparciu o napęd akumulatorowy, przy czym pojemność ładowania wystarczy na przeciętny dzień roboczy. Ponadto koparkę można ładować również podczas pracy, ponieważ maszyna może być ładowana podczas czynności stacjonarnych, takich jak wyburzanie w budynkach. Akumulator można naładować za pomocą normalnego gniazda domowego (110-230 V). Ponadto istnieje możliwość szybkiego ładowania prądem o wysokim napięciu w ciągu zaledwie 4 h.

Wydobyty materiał został wywieziony za pomocą elektrycznego mini-wozidła DW15e o ładowności 1,5 t. Wozidło jest wyposażone we własny silnik elektryczny dla napędu jezdnego i hydrauliki roboczej, aby podawać moc według potrzeb i w sposób niezależny oraz zminimalizować zużycie energii. Gdy maszyna hamuje lub zjeżdża z góry, energia jest z powrotem doprowadzana do akumulatora i wykorzystywana do ładowania akumulatora. Niewymagający konserwacji akumulator jest dostarczany z wbudowaną ładowarką, którą można łatwo podłączyć do konwencjonalnego gniazda domowego. Ponadto ładowarka kołowa WL20e była stosowana do transportu materiałów na placu budowy. Posiada ona łyżkę o pojemności 0,2 m³ i jest seryjnie wyposażona w bardzo solidny akumulator AGM („Absorbent Glass Mat”), który charakteryzuje się prostą obsługą i niewielkimi wymaganiami konserwacyjnymi.

Po ułożeniu kabli w strefie dla pieszych podłoże zostało zagęszczone za pomocą ubijaka akumulatorowego i zagęszczarki. W przypadku większych powierzchni zastosowano zagęszczarkę akumulatorową AP1850e, podczas gdy za wąskie przestrzenie odpowiadał ubijak akumulatorowy AS50e. Obydwa urządzenia można obsługiwać za pomocą tego samego modułowego akumulatora litowo-jonowego, którego wymiana zajmuje kilka chwil. Akumulator ten został specjalnie opracowany z myślą o ciężkich zastosowaniach roboczych i zapewnia wystarczającą energię wszystkim pracom, które przypadają zagęszczarce w ciągu przeciętnego dnia roboczego. 

Ekologiczna seria

Seria zero emission marki Wacker Neuson obejmuje: 3 ubijaki akumulatorowe, 3 zagęszczarki z napędem akumulatorowym, koparkę dual power (hybrydową), elektryczną minikoparkę, elektryczną ładowarkę kołową, wozidło gąsienicowe i kołowe z napędem elektrycznym oraz wibrator pogrążalny do zagęszczania betonu.
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.