[ATB] Budownictwo

Zmiany w przetargach

Data publikacji:

Od pierwszego kwartału 2020 r. GDDKiA prowadzi intensywne przygotowania do wdrożenia przepisów nowej ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp), które wejdą w życie z początkiem przyszłego roku. Na podjęte dotychczas działania składają się m.in. analizy wewnętrzne, szkolenia pracowników, dostosowywanie obowiązujących aktów wewnętrznych oraz tworzenie multidyscyplinarnych zespołów w ramach GDDKiA.

Dyrekcja aktywnie uczestniczy również w pracach legislacyjnych, postulując doprecyzowanie przepisów art. 455 Pzp (dopuszczalna zmiana umowy bez przeprowadzenia nowego postępowania o udzielenie zamówienia). Przedstawiła też wniosek o wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego kontynuację realizacji zamówienia przez podwykonawców, tak aby zaangażowani podwykonawcy mogli dokończyć inwestycję po rozwiązaniu umowy z poprzednim wykonawcą.

W związku ze zmianą ustawy Pzp konieczne stało się dostosowanie Warunków Kontraktu na Urządzenia i Budowę z Projektowaniem tzw. Żółta Książka (OWK FIDIC) zarówno do prawa obowiązującego w Polsce, jak i specyfiki kontraktów oraz doświadczeń GDDKiA. W celu wypracowania optymalnych warunków realizacji inwestycji drogowych przystąpiono do dialogu z przedstawicielami środowiska inżynierów i wykonawców, który trwał od maja do listopada br. W zakresie większości postanowień Szczególnych Warunków Kontraktu udało się osiągnąć porozumienie.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.