[ATB] Budownictwo

Znamy ceny na S19 Lasy Janowskie – Nisko

Data publikacji:

Dwie oferty Strabag oraz oferta Mostów Łódź są najtańsze w przetargu na projekt i budowę drogi ekspresowej S19 między granicą województw lubelskiego i podkarpackiego a Niskiem na Podkarpaciu. Chodzi w sumie o trzy odcinki. GDDKiA nie musi dokładać do planowanego budżetu, może nawet sporo zaoszczędzić.

Przetarg, w którym otwarto oferty dotyczy trzech odcinków o łącznej długości ok. 24,5 km. Na odcinek Lasy Janowskie – Zdziary (ok. 9,3 km) wpłynęło 10 ofert. Najtańszą złożyło konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. Jest warta 236,2 mln zł. Budżet inwestora w tym przypadku o prawie 150 mln wyższy – 382,6 mln zł. Ze sporym zapasem zmieściły się w nim wszystkie złożone oferty – najdroższa została wyceniona na prawie 297 mln zł, złożyła ją Polaqua.
W przypadku odcinka Zdziary – Rudnik nad Sanem (ok. 9 km) także wpłynęło 10 ofert. Najniżej wyceniła planowane prace firma Mosty Łódź proponując 286,9 mln zł. GDDKiA zarezerwowała 331,2 mln zł. Oferty trzech firm znalazły się poza budżetem. Najdroższą propozycję – 352,7 mln zł – przygotowała również Polaqua. 
Trzeci odcinek Rudnik nad Sanem – Nisko Południe (ok. 6 km) cieszył się największym zainteresowaniem. Wpłynęło 12 ofert, z czego najtańsza zawiera cenę 196,3 mln zł. To oferta konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe – jedna z dwóch, które zmieściły się w planowanej kwocie. Budżet inwestora to 211,4 mln zł. Najwyższa oferta opiewa na 268,7 mln zł. Złożył ją Budimex.

Decyduje cena

Wszyscy zadeklarowali 10-letni okres gwarancji oraz skrócenie czasu realizacji do 34 miesięcy. Teraz Komisja sprawdzi złożone oferty i dokona rozstrzygnięcia przetargu. Jak poinformowano w komunikacie, podpisanie umów planowane jest na II kwartał przyszłego roku.
Zadaniem wykonawców będzie zaprojektowanie odcinków drogi ekspresowej S19, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, a następnie wybudowanie trasy. Roboty budowlane mają ruszyć w II połowie 2019 r. a zakończyć się w 2021 r.
Trasa objęta przetargiem będzie w przyszłości częścią Via Carpatii. Na terenie województwa podkarpackiego ten międzynarodowy szlak będzie liczył 169 km.

Co na pozostałych odcinkach

Do tej pory zrealizowano ok. 30 km drogi na odcinkach Sokołów Młp. – Stobierna, Stobierna – w. Rzeszów Wschód, Rzeszów Zachód – w. Świlcza oraz w. Świlcza – w. Rzeszów Południe (ukończona, ale jeszcze nie oddana do ruchu).
Trwa opracowywanie koncepcji dla 10 km trasy Rzeszów Południe – Babica oraz przetarg na wykonanie koncepcji dla blisko 75-kilometrowego odcinka Babica – Barwinek. 
Wczoraj natomiast GDDKiA w Lublinie podpisała umowy na trzy odcinki S19 od Kraśnika do Lasów Janowskich. Dwa kontrakty zdobyło konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe jeden Mota-Engil Central Europe.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.