[ATB] Aktualności

Zoomlion - Podnośniki mają przyszłość

Data publikacji:

W październiku firma Zoomlion oficjalne zainaugurowała działalność w segmencie mobilnych maszyn do pracy na wysokości. W nowej ofercie znalazły się przede wszystkim podnośniki nożycowe, a także platformy robocze z wysięgnikami przegubowymi oraz teleskopowymi.

Podczas zorganizowanej 25 października konferencji firma zaprezentowała zarówno nowe maszyny do pracy na wysokości, jak i nową fabrykę w miejscowości Changsa w prowincji Hunan, gdzie mieści się również jej siedziba, wybudowaną na potrzeby tego działu. W nowoczesnym zakładzie zwraca uwagę w pełni zautomatyzowana „inteligentna” linia produkcyjna podnośników nożycowych - według producenta pierwsza tego typu w branży, o zdolności wytwórczej na poziomie 12 tys. maszyn rocznie, wyposażona m.in. w roboty spawalnicze i lakiernicze oraz w prowadzone automatycznie pojazdy typu AGV (Automated Guided Vehicles), wykorzystywane do przenoszenia materiałów, wspierane przez szynowe pojazdy RGV i nadziemne linie transportowe EMS.

Równie innowacyjne są powstające w nowej fabryce podnośniki, wykorzystujące nowoczesną technologię „Internetu Rzeczy” (IoT), integrującą inteligentne funkcje, takie jak automatyczne ostrzeganie o awariach czy diagnostykę maszyn. Niezawodność, bezpieczeństwo i komfort obsługi maksymalizują również systemy czujników dostarczające precyzyjnych informacji i ostrzeżeń o przeciążeniu, pochyleniu czy dziurach na drodze przejazdu.

Popularne nożycowe

Oferta maszyn Zoomlion do prac na wysokości obejmuje 8 nowych platform roboczych, w tym 6 elektrycznych podnośników nożycowych oraz 2 podnośniki z wysięgnikiem przegubowym i prostym teleskopowym. Maszyny spełniają wymagania nie tylko norm chińskich, lecz także europejskich i amerykańskich. Najbardziej popularne, kompaktowe i wszechstronne podnośniki nożycowe dostępne są w wersjach z napędem elektryczno-hydraulicznym, elektrycznym oraz z wydajnymi akumulatorami litowymi.

Wysokość robocza platform tych maszyn sięga od 6 do 12 m, a maksymalna nośność 350 kg, co umożliwia podnoszenie w pionie i pracę na wysokości trzech osób. Stabilność i bezpieczeństwo zapewnia nisko położony środek ciężkości oraz niewielkie odchylenie boczne. Zasilane akumulatorowo maszyny wyróżnia duża wytrzymałość, według producenta o ponad 10% wyższa niż ich odpowiedników. Obecnie podnośniki nożycowe Zoomlion są już dopuszczone do sprzedaży na rynkach Europy i Azji Południowo-Wschodniej.

Z kolei obie wysięgnikowe platformy robocze spełniają warunki pracy na zewnątrz i są wyposażone w terenowe podwozia z napędem na 4 koła, umożliwiające pokonywanie wzniesień o nachyleniu do 45%. Platforma robocza ZA14J z wysięgnikiem przegubowym to pierwsza chińska maszyna o wysokości 14 m przystosowana do bardzo dużych obciążeń, o nośności większej o ponad 30% niż innych podnośników tego typu.

Model ZA14J ma przy tym zerowy promień obrotu tylnej części nadwozia, co czyni go wyjątkowo przydatnym do pracy w ciasnej przestrzeni.
Druga terenowa platforma robocza - ZT26J to maszyna z prostym 3-segmentowym wysięgnikiem teleskopowym zakończonym ruchomym ramieniem, oferująca wiodącą w branży precyzję sterowania. Umożliwia wykonywanie mikro-ruchów o minimalnej prędkości wysuwu teleskopu już od 20 mm/s oraz zapewnia dokładność poziomowania poniżej 1,5°.

Ambitne plany

Uwzględniając budownictwo, branżę komunalną, pielęgnowania krajobrazu, reklamową, utrzymania obiektów i inne obszary zastosowań podnośników, chiński rynek maszyn do robót na wysokości rośnie obecnie o 30 do 40% rocznie i w przyszłości ma osiągnąć wielkość aż 630 tyś. maszyn. Obecnie jest oceniany na 40 tyś. podnośników, czyli wzrośnie niemal 16-krotnie, osiągając wartość prawie 100 mld juanów (ponad 12,5 mld euro).

Dzięki zaawansowanej technologii, silnemu wsparciu finansowemu oraz wykorzystaniu swojego potencjału sprzedaży w kraju i zagranicą, Zoomlion zamierza w roku 2019 ulokować na rynku 6000 podnośników i uzyskać obrót w wysokości około 500 mln juanów (63 mln euro). Plany firmy na następne lata są jednak bardziej ambitne. Podczas walnego zgromadzenia podsumowującego rok 2017 producent podał, że zamierza w ciągu najbliższych trzech lat - od roku 2018 do 2020 osiągnąć w tym segmencie pierwsze miejsce w swoim kraju, a w kolejnych trzech latach - od 2021 do 2023 znaleźć się w pierwszej trójce na świecie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.