Kolejne budynki powstają przy użyciu drukarek budowlanych 3D COBOD. Ostatnio ta duńska firma ogłosiła wydrukowanie w 3D trzech nowych domów w USA, wykonane przy użyciu drukarek COBOD. Tym razem przedsiębiorstwo może poszczycić się pierwszym wydrukowanym w 3D budynkiem w Austrii.
COBOD znany jest z opracowania i produkcji drukarek 3D, dzięki którym powstały pierwsze w Europie drukowane w tej technologii budynki 1-, 2- i 3-piętrowe, a także z budowy przystępnych cenowo mieszkań m.in. w Afryce i USA. COBOD konsekwentnie podkreśla, że domy mieszkalne nie muszą być jedynym zastosowaniem jego technologii i że inne zastosowania mogą potencjalnie jeszcze bardziej z niej skorzystać. Do zastosowań innych niż mieszkalne należą m.in. bardzo wysokie wieże turbin wiatrowych, które COBOD wykonuje we współpracy z GE Renewable Energy. Teraz, po ogłoszeniu budowy biurowca w Austrii, jest jasne, że COBOD miał na myśli również biura.
Henrik Lund-Nielsen, założyciel i dyrektor generalny COBOD International zauważył:
– Jesteśmy zachwyceni, że projekt biurowy zrealizowany przez Peri i Strabag wchodzi w życie w Austrii. Od czasu naszego własnego druku 3D pierwszego wydrukowanego w 3D budynku w Kopenhadze w 2017 r., The BOD, nikt inny nie podjął rękawicy, jeśli chodzi o druk biur w 3D. Mamy nadzieję, że segment biurowy dzięki austriackiemu projektowi zacznie adoptować technologię na większą skalę. Ale dlaczego na tym poprzestać? Co z magazynami, punktami sprzedaży detalicznej i innymi podobnymi zastosowaniami?
Austriacki projekt jest zauważalny również z innej perspektywy. Większość budynków drukowanych w 3D została do tej pory stworzona przez mniejsze firmy, deweloperów i start-upy. Duże, konwencjonalne firmy budowlane, w większości przypadków nie pojawiały się jako klienci nowej technologii.
Jednym z zauważalnych wyjątków jest L&T Construction, największa indyjska firma budowlana, która tworzyła budynki przy użyciu drukarek COBOD. Strabag, jedna z największych firm budowlanych w Austrii i Niemczech, która zaangażowała się w projekt druku 3D w budownictwie, nawet przy wznoszeniu własnych biur, może sygnalizować istotną zmianę przekonań wśród dużych firm budowlanych o ugruntowanej pozycji.
Klemens Haselsteiner, członek zarządu Strabag odpowiedzialny za cyfryzację i innowacje stwierdził bowiem: – Druk betonu 3D daje branży budowlanej ważny impuls innowacyjności i stanowi ekscytujące uzupełnienie oferty dostępnych metod budowlanych.
Oprócz nowych możliwości, jakie daje druk 3D w budownictwie, firma Strabag miała również inne powody, aby zaangażować się w tę nową technologię. Thomas Britel, prezes zarządu Strabag dodał: - Dotkliwy niedobór wykwalifikowanej siły roboczej, który obecnie panuje, pozostanie z nami w przyszłości jako wyzwanie, które musimy zamortyzować za pomocą dwóch strategii: poprzez inwestowanie w szkolenia, np. za pomocą naszego nowego Strabag Campus Ybbs, oraz poprzez zwiększanie produktywności za pomocą nowych technologii.
Biurowiec o powierzchni 125 m² jest drukowany 3D w mieszalni asfaltu Strabag w Hausleiten przy użyciu specjalnej suchej zaprawy dostarczonej przez Lafarge Austria. Biuro jest czwartym projektem drukowanym 3D zrealizowanym przez Peri w Europie. Pozostałe projekty to m.in. 2-piętrowa prywatna willa oraz pierwszy w Europie wydrukowany w 3D 3-piętrowy apartamentowiec z 5 mieszkaniami.
Thomas Imbacher, dyrektor ds. innowacji i marketingu w Peri powiedział:
– Niecały rok temu wydrukowaliśmy pierwszy w Niemczech budynek mieszkalny przy użyciu drukarki BOD2 od naszego duńskiego partnera COBOD. Od tego czasu zespół Peri z powodzeniem zrealizował kilka kolejnych projektów druku. Wspólnie z naszymi partnerami - Strabag i Lafarge wprowadzamy teraz tę nową formę budownictwa do Austrii i cieszymy się z realizacji pierwszego drukowanego w 3D biurowca w Hausleiten.
Liebherr oferuje nowy interfejs użytkownika
Według GUS klimat koniunktury w dół
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę