[ATB] Budownictwo

Zrównoważone budownictwo staje się powszechne

Data publikacji:

Zrównoważone budownictwo rozwija się w Polsce w sposób bardzo dynamiczny. Staje się powszechnym standardem.

Firmy deweloperskie prześcigają się w określeniach ekologicznych dotyczących swoich inwestycji, takich jak: budownictwo ekologiczne, zielone, pasywne czy przyjazne użytkownikowi. Co stoi za tymi określeniami?

Budownictwo pasywne oszczędza ciepło (czy też chłód) a co za tym idzie - energię. Chodzi tutaj o wykorzystanie pojemności cieplnej materiałów, które przy znaczącym uszczelnieniu budynku wykorzystują tzw. pasywne sposoby rozchodzenia się w nim ciepła (czy też chłodu). Dobra izolacja przyczynia się do tego, że zimą jest naprawdę ciepło, a latem chłodno, przy zminimalizowanych kosztach utrzymania obiektu. W budownictwie ekologicznym dodatkowo myślimy o środowisku i staramy się ograniczyć wpływ naszego budynku na środowisko naturalne. Ekologiczne są nie tylko zastosowane rozwiązania, ale też i użyte materiały - oczywiście te jak najbardziej środowisko odpowiedzialne. Z kolei w budynkach zrównoważonych staramy się szeroko zintegrować trzy aspekty: ekonomiczny, ekologiczny oraz socjalny. Zaczynamy też zwracać uwagę na samych siebie, na użytkownika - skupiamy się na zdrowiu, komforcie i użytkowaniu budynku - wyjaśnia Rafał Schurma, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC podczas debaty w InteriaTV.

Inwestorzy dostrzegają korzyści ekonomiczne, jakie daje zastosowanie zrównoważonych rozwiązań. Rosną także oczekiwania klientów, którzy stają się coraz bardziej świadomi. Wśród deweloperów zapanowała moda na określanie się mianem "ekologicznych", jednak niestety w większości przypadków jest to tzw. "greenwashing". 

Greenwashing to reklamowanie produktu zwykłego jako taki, który jest bardziej ekologiczny - mówi Rafał Schurma. 

Źródło:biznes.interia.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.