[ATB] Aktualności

Żurawie na Antarktydzie

Data publikacji:

Ekstremalne warunki klimatyczne Antarktydy stanowią wyjątkowo wymagający sprawdzian dla sprzętu budowlanego. W takim środowisku doskonale spisują się żurawie terenowe Grove, wykorzystywane do obsługi australijskich antarktycznych stacji badawczych. Ostatnio do pracujących na Antarktydzie maszyn dołączył kolejny żuraw tej marki - wyposażony w specjalny pakiet arktyczny model RT540E.

Rząd Australii skierował nowy żuraw terenowy na stację Davis, jedną z czterech stacji badawczych Australijskiego Programu Antarktycznego. Maszyna dołączyła do pięciu innych żurawi terenowych Grove pracujących w australijskich stacjach. Tak jak pozostałe, maszyna posłuży do załadunku i rozładunku towarów w celu uzupełniania zapasów, a także do budowy i konserwacji infrastruktury stacji.Australijski Program Antarktyczny bada wpływ Antarktydy i Oceanu Południowego na globalny układ klimatyczny. Stacja Davis wspiera program poprzez szereg badań naukowych dotyczących klimatu, pogody, ekosystemów, lodu, a także zwierząt - w sąsiedztwie żyje kilka gatunków fok i pingwinów, w tym popularne pingwiny cesarskie, które potrafią rozmnażać się w najsurowszych warunkach klimatycznych.

W okowach lodu

RT540E znalazł się w odległej lokalizacji na Antarktydzie, gdzie panują jedne z najtrudniejszych warunków klimatycznych na świecie, z temperaturą spadającą do nawet -60°C. Stacja Davis, położona 2250 mil morskich na południowy zachód od Perth w Australii, jest najbardziej wysuniętą na południe stacją w Australijskim Programie Antarktycznym.

– RT540E jest bardzo wytrzymałym żurawiem, który wyposażyliśmy dodatkowo w opcjonalny pakiet przystosowujący go do arktycznych warunków pogodowych. Pakiet umożliwia pracę maszyny w temperaturze do maksymalnie -40°C, jednak na stacji operatorzy używają dźwigu w temperaturze nie niższej niż- 20°C – mówi Federico Lovera, regionalny menedżer produktu w segmencie maszyn terenowych firmy Manitowoc.

Opcjonalny pakiet dla arktycznych warunków pogodowych obejmuje oleje syntetyczne o niskiej lepkości oraz podgrzewacze silnika, akumulatorów i zbiorników hydraulicznych, zasilane napięciem 240 V, które zapewniają bezproblemową pracę w mroźnym klimacie.

Mocny wysięgnik

RT540E to żuraw z czteroczęściowym teleskopowym wysięgnikiem głównym o długości 31 m (złożony 9,8 m) oraz udźwigu maksymalnym 35 ton w pozycji złożonej i 8,4 t w pozycji rozłożonej, który można doposażyć w opcjonalne ruchome przedłużenie teleskopowe o długości 7,9-13,7 m, co łącznie zapewnia maksymalną wysokość 47 m. Wysięgnik o prostokątnym przekroju jest wykonany z bardzo mocnej stali (o wytrzymałości 690 MPa), która oferuje duże możliwości konstrukcyjne przy zmniejszonej masie.

Dobre warunki pracy nawet w tak nieprzyjaznym klimacie gwarantuje kabina zaprojektowana z myślą o komforcie operatora i wydajności, której konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo i pełną widoczność. Wydajną pracę wspiera też nowy system sterowania żurawiem CCS (Crane Control System) z przyjaznym interfejsem, z dwoma wyświetlaczami graficznymi dla łatwiejszego podglądu oraz pokrętłem „jog dial” ułatwiającym nawigację i wprowadzanie danych. 

Mroźny serwis

W Australijskim Programie Antarktycznym wykorzystywanych jest łącznie 6 żurawi Grove, które są rozmieszczone w trzech stacjach badawczych - Davis, Mawson i Casey. Żurawie pracują zwykle podczas antarktycznego lata, gdy warunki klimatyczne są lepsze. Mimo to wymagają szczególnych czynności serwisowych, niespotykanych w innych regionach.

Dlatego stacje mają również swoich wykwalifikowanych mechaników, którzy zapewniają odpowiednie rozmrażanie i konserwację dźwigów. Typowe czynności serwisowe obejmują np. kontrolę, czy opony nie pękają z zimna lub czy topniejący śnieg, który wnika do wysięgnika i kabiny, nie sprawia problemów z wysuwaniem wysięgnika lub ze zwijaniem lin wciągnika zamarzających w blokach lodu. Aby zapewnić sprawność, dźwigi co 10 lat wracają do Australii, gdzie poddawane są gruntownej kontroli i w razie potrzeby wymianie na nowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 04/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.