[ATB] Aktualności

Związek Polskiego Leasingu - Realny wzrost o 30%

Data publikacji:

Związek Polskiego Leasingu, reprezentujący polski sektor leasingowy, poinformował, że w I połowie 2018 r. branża leasingowa sfinansowała inwestycje polskich firm o łącznej wartości 38,9 mld zł, przy 19,7-proc. dynamice rynku r/r. Z roku na rok rośnie udział firm leasingowych w finansowaniu inwestycji, szczególnie inwestycji firm w ruchomości. Jak na tym tle wygląda sektor finansowania maszyn budowlanych? Rozwija się szybciej niż cały rynek leasingu w Polsce, czego dowodzi blisko 64-proc. wzrost wartości sfinansowanych maszyn w I półroczu br.

Po raz kolejny w pierwszych 6 miesiącach 2018 r. można było zaobserwować bardzo dobre wyniki w zakresie finansowania maszyn i innych urządzeń, co wynika w dużej mierze z nadal dobrej koniunktury w sektorze przemysłowym. Gospodarka „pędzi”, a nie do przecenienia jest również waga środków unijnych z perspektywy finansowej na lata 2014-2020, dzięki którym finansowanie maszyn śmiało może aspirować do roli podstawowego motoru napędowego całej branży leasingowej. – W pierwszym półroczu łączna wartość sfinansowanych przez nas maszyn i urządzeń przekroczyła 1 mld złotych, z dynamiką bliską 14% r/r. Ten segment jest najściślej powiązany z ogólną kondycją gospodarki i związanymi z nią nastrojami inwestycyjnymi. Największy wpływ na wyniki firm leasingowych mają inwestycje w sektorach budowlanym i rolniczym, czyli rynkach, na których utrzymuje się dobra koniunktura – skomentował Tomasz Sudaj, dyrektor zarządzający ds. strategii rynkowej w BZ WBK Leasing.

Maszyny budowlane pracują pełną parą

Potwierdzają to dane z „Barometru EFL”, według którego od początku 2018 r. firmy budowlane wskazywały na prosperitę w branży. – W I kwartale aż 44% przedsiębiorstw prognozowało wzrost sprzedaży swoich produktów i usług, w II kwartale ten wskaźnik był jeszcze wyższy i wyniósł 55%. Spoglądając na półroczne wyniki sprzedaży leasingu maszyn i urządzeń budowlanych widzimy, że korespondują one z opiniami wyrażonymi przez samych przedsiębiorców. Taka sytuacja to odzwierciedlenie bardzo dobrej sytuacji na rynku inwestycji mieszkaniowych, prac infrastrukturalnych, jak i utrzymujących się optymistycznych nastrojów konsumenckich – mówi Radosław Kuczyński, prezes Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Sprzęt budowlany, zaraz po rolniczym, to najchętniej finansowane przy pomocy leasingu maszyny i urządzenia. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w I półroczu br. firmy leasingowe sfinansowały prawie 8 tys. środków trwałych w „budowlance” o wartości ponad 1,7 mld zł, co oznacza dynamikę na poziomie aż 64% r/r. Po raz kolejny numerem jeden wśród leasingodawców obecnych w branży budowlanej jest EFL. Z portfelem umów o wartości ponad 298 mln zł i dynamiką na poziomie 42% r/r, udział firmy w finansowaniu maszyn budowlanych w I półroczu br. wyniósł ponad 17%.

TOP5 leasingowanych maszyn budowlanych

Zestawienie TOP5 najczęściej leasingowanych budowlanych maszyn i urządzeń (przygotowane na podstawie wyników EFL) otwiera ciężki sprzęt do robót ziemnych i drogowych, czyli koparki, ładowarki i spycharki. Firma finansowała także samochody specjalne, takie jak wywrotki i betoniarki. W drugiej kolejności firmy leasingowały rusztowania, a podium domykają maszyny do robót budowlanych. Czwartym najczęściej finansowanym środkiem trwałym były maszyny do robót drogowych, a na piątym miejscu uplasowały się podnośniki napędzane elektrycznie.

Dwa razy mniej sprzedażowych optymistów

Choć produkcja budowlano-montażowa od początku roku jest na najwyższych obrotach, to hamulcem może okazać się brak rąk do pracy. Jak do tej pory branża wspomaga się ukraińskimi pracownikami - z danych Personnel Service wynika, że budownictwo to jedna z tych branż, która zatrudnia najwięcej pracowników z Ukrainy. Co więcej, budowlanka otwiera również listę najbardziej opłacalnych zawodów dla Ukraińców, którzy w Polsce mogą zarobić prawie 5 razy więcej niż w swojej ojczyźnie. Jednak Polski Związek Pracodawców Budownictwa sygnalizuje, że w branży obecnie brakuje prawie 150 tys. rąk do pracy, dlatego realizacja planów budowlanych może być zagrożona.
Z trzeciego tegorocznego odczytu „Barometru EFL” wynika, że 29% firm budowlanych spodziewa się w III kwartale br. wzrostu zamówień na ich usługi. To prawie dwa razy mniej niż kwartał wcześniej (II półrocze 2018: 55%). – Sami przedsiębiorcy sygnalizują, że w drugiej części roku możemy nie mieć już do czynienia z tak dobrą sytuacją z I półrocza. Nie spodziewałbym się jednak drastycznego zahamowania branży, lecz wejścia na niższy bieg. W naszej opinii dynamika leasingu maszyn budowalnych w całym 2018 roku powinna oscylować na poziomie ok. 30% proc. r/r pracy – prognozuje Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Grzegorz Antosik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.