[ATB] Technika

Zwiększanie bezpieczeństwa w branży wynajmu maszyn

Data publikacji:

Wynajem maszyn przemysłowych staje się coraz bardziej popularny w przemyśle budowlanym i wydobywczym, a wiele firm decyduje się obecnie na wynajem zamiast kupna sprzętu. W rzeczywistości analitycy rynku przewidują, że branża wynajmu maszyn wzrośnie o 11% w ciągu najbliższych trzech lat, ponieważ firmy budowlane szukają sposobów na zwiększenie wydajności.

Jednak, chociaż dostawcy usług wynajmu maszyn mają obowiązek zapewnić odpowiednią konserwację maszyn i ich przydatność do określonego celu, to powinni również zapewnić, aby sprzęt spełniał potrzeby klientów w zakresie bezpieczeństwa zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim. 

Eryk Biskupski, który pracuje w Brigade Electronics Polska, dostawcy urządzeń i rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa dla pojazdów użytkowych i maszyn, powiedział: - Branża budowlana uchodzi za jedną z najbardziej niebezpiecznych gałęzi gospodarki na świecie. Dlatego bezpieczeństwo na placach budów ma absolutnie kluczowe znaczenie dla zapobiegania śmiertelnym wypadkom i obrażeniom. Obejmuje to łagodzenie wszelkich zagrożeń, które mogłoby być spowodowane przez maszyny i pojazdy.

Oto niektóre z najczęstszych przyczyn urazów na placach budów:

  • potrącenia przez poruszające się pojazdy
  • pracownicy zostają uwięzieni między maszyną i nieruchomą konstrukcją
  • uderzenie pieszych przez ruchome części, takie jak łyżki koparki

Eryk kontynuuje: - Systemy bezpieczeństwa dla pojazdów takie jak kamery z podglądem 360°, sygnalizatory ostrzegawcze i radarowa detekcja przeszkód, to sposoby na poprawę bezpieczeństwa i kontrolowanie ryzyka związanego z obsługą ciężkich maszyn w trudnych warunkach.

Zalecane systemy bezpieczeństwa pojazdów użytkowych dla maszyn przemysłowych na wynajem

Wszystkie pojazdy mają martwe strefy – obszary wokół pojazdu, zasłonięte przez nadwozie, ładunek lub osprzęt. Podczas manewrowania martwe strefy stanowią poważne zagrożenie dla każdego i czegokolwiek, znajdującego się na drodze pojazdu oraz utrudniają kierowcy bezpieczne prowadzenie pojazdu.

Chociaż lusterka i kamery z pojedynczym widokiem pomagają w eliminowaniu martwych stref, to nie eliminują ich całkowicie. Badania pokazują, że w czasie, potrzebnym kierowcy do sprawdzenia czterech lusterek / monitora, oceny, a potem reakcji na zagrożenia, nawet przy prędkości tak niskiej jak 5 km/h, pojazd może przejechać aż 10 metrów. Problem ten mogą rozwiązać jednak systemy monitorowania z kamerą zapewniającą podgląd 360°.

Technologia z czterema kamerami ma na celu wyeliminowanie martwych stref pojazdu i pomoc w bezpiecznym manewrowaniu w trudnych sytuacjach, zapewniając kierowcy pełny, 360-stopniowy widok pojazdu na jednym ekranie. System łączy obrazy z czterech ultraszerokokątnych kamer, zapewniając podgląd w czasie rzeczywistym na monitorze. Rezultatem jest widok „z lotu ptaka” pojazdu i otaczającego go obszaru.

Sygnalizatory cofania i ostrzegawcze

Martwe strefy z tyłu są ogromnym problemem, a incydenty podczas cofania są przyczyną jednej czwartej wypadków śmiertelnych w miejscach pracy. Sygnalizatory cofania zapewniają dźwiękowe ostrzeżenie dla każdego znajdującego się na drodze pojazdu lub maszyny podczas cofania.

Chociaż sygnalizatory cofania z dźwiękiem „bip-bip” są nadal szeroko stosowane na całym świecie, sygnalizatory wieloczęstotliwościowe wykorzystujące technologię szerokopasmową, są uważane za znacznie bezpieczniejsze ze względu na ich dający się zlokalizować dźwięk  „szy-szy”, który nie tylko eliminuje skargi na hałas, ale co ważniejsze,  jest znacznie szybszy do zlokalizowania przez pieszych i pracowników, szczególnie podczas noszenia ochronników słuchu lub podczas pracy w trudnych i hałaśliwych warunkach. 

Radarowa detekcja przeszkód

Branże takie jak górnictwo głębinowe, górnictwo odkrywkowe i budownictwo regularnie działają na trudnych terenach i w trudnych warunkach, takich jak mgła, pył i ciemność, co dodatkowo zmniejsza widoczność dla kierowców maszyn przemysłowych. Radarowa detekcja przeszkód może wykrywać nieruchome i poruszające się obiekty, nawet w najtrudniejszych warunkach, zapewniając kierowcom wizualne i dźwiękowe ostrzeżenia w kabinie i natychmiast ostrzegając ich o potencjalnych zagrożeniach.

Mobilne rejestratory cyfrowe

Mobilne rejestratory cyfrowe odgrywają ważną rolę w poprawie bezpieczeństwa i ochrony. Zapewniają niezbite dowody w przypadku incydentu lub fałszywych roszczeń ubezpieczeniowych i pomagają chronić kierowców przed fałszywymi oskarżeniami oraz poprawiają wydajność operatorów. 

Incydenty z udziałem pojazdów mogą być niezwykle czasochłonne i kosztowne do rozwiązania. Brak solidnych dowodów może często oznaczać, że firmy przyjmują odpowiedzialność lub kierowcy są niesłusznie obwiniani, co prowadzi do zwiększonych kosztów dla przedsiębiorstw i stresu dla kierowców. Kamery montowane na pojazdach rejestrują materiał filmowy, dostarczając dokładny zapis wydarzeń i ważne dowody w przypadku sporu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.