[ATB] Nowości

Zwinny kombajn od Wirtgen

Data publikacji:

Gdy potrzebny jest kompaktowy i wydajny kombajn frezujący do małych i średnich zakładów wydobywczych, robót drogowych czy realizacji projektów infrastrukturalnych, dobrym wyborem może być nowy „surface miner” 220 SM/220 SMi - najmniejsza maszyna tego typu w ofercie firmy Wirtgen.

Dzięki niewielkim rozmiarom i hydraulicznemu układowi kierowniczemu ze skrętnymi wszystkimi gąsienicami, ten ponad 53-tonowy kombajn odkrywkowy wyróżnia się małym promieniem skrętu, przydatnym zwłaszcza na mniejszych polach wydobywczych.

Kombajn 220 SM/220 SMi ma szerokość roboczą 2,2 m, frezuje na głębokość do 300 mm i może wydobywać surowce o wytrzymałości na ściskanie do 50 MPa. Sfrezowany materiał jest odkładany za maszyną w formie wału, a następnie ładowany na środki transportu. Maszyna umożliwia selektywne wydobycie i pozyskiwanie produktu o wysokiej czystości. Pozwala też na zwiększenie stopnia wykorzystania złóż. Zastosowanie kombajnu obniża również koszty maszynowe i napraw oraz potrzebny nakład czasu w porównaniu do wydobycia metodą wybuchową czy „rip-and-stack”. Wyeliminowanie wiercenia i wysadzania pozwala przy tym na wydajną i optymalną eksploatację złóż nawet w pobliżu terenów przemysłowych i innej infrastruktury, np. rurociągów czy linii wysokiego napięcia.

Mocne serce

Oprócz pozyskiwania kruszyw, zakres zastosowań kombajnu 220 SM/220 SMi obejmuje również projekty infrastrukturalne i prace przy wytyczaniu dróg. W miejscach, gdzie koparki lub inne urządzenia osiągają granice swoich możliwości, tam wkracza do akcji napędzany 30,5-litrowym silnikiem o mocy 708 kW/963 KM (220 SMi - Stage IV) kombajn 220 SM/220 SMi, który potrafi wycinać nawet twarde skały, rozdrabniać je do pożądanej wielkości ziarna oraz tworzyć precyzyjnie stabilne i gładkie powierzchnie.

Sercem modelu 220 SM/220 SMi jest zoptymalizowany bęben frezujący, opracowany specjalnie dla wymagających prac. Odpowiednio ukształtowane, wysokie i wąskie uchwyty frezów zapewniają dobry przepływ materiału i minimalne zużycie energii w procesie skrawania. W rezultacie mniejsze jest zużycie obudowy, uchwytów, frezów czy zgarniaka, nawet w twardym, ściernym materiale. Do ekstremalnie wymagających zadań są przystosowane także pozostałe podzespoły maszyny, w tym m.in. masywne gąsienicowe zespoły jezdne, z mocnymi podwójnie użebrowanymi płytami gąsienic, zapewniające bardzo dobrą trakcję i pewne posuwanie naprzód w tempie do 84 m/min (0-5 km/h) nawet w trudnych warunkach.
Podczas pracy kombajnami 220 SM/220 SMi pomocny jest sprawdzony w budownictwie drogowym i górnictwie, łatwy i intuicyjny w obsłudze system niwelujący Level Pro Plus. Dzięki zintegrowanym czujnikom płyt bocznych i czujnikowi nachylenia poprzecznego pozwala w prosty sposób uzyskać podłoże płaskie lub nachylone. Maszyna jest ponadto przygotowana do sterowania według GPS lub prowadzenia wspieranego laserowo.

Ważne bezpieczeństwo

Przy konstruowaniu maszyn firma Wirtgen kładzie również duży nacisk na bezpieczeństwo pracowników obsługujących maszynę oraz przeprowadzających prace konserwacyjne. Skuteczną ochronę zapewnia operatorowi solidna kabina ROPS/FOPS. Dobrą widoczność umożliwiającą szybkie i bezpieczne manewrowanie zapewnia tylna kamera. W trakcie jazdy do tyłu operatora wspiera dodatkowo asystent cofania.

Podczas wykonywania swoich zadań w pełni bezpieczni są też pracownicy serwisu, którzy mają ułatwiony dostęp do elementów roboczych. Dobry i bezpieczny dostęp do bębna tnącego od tyłu zapewnia otwierana hydraulicznie płyta zgarniająca. Duża przestrzeń, hydrauliczny wybijak frezów i urządzenie do obracania wału dodatkowo ułatwiają ten proces. Wszelkie pracy przy bębnie, w tym wymiana frezów lub uchwytów odbywa się oczywiście przy wyłączonym silniku. Przypadkowemu uruchomieniu maszyny zapobiega funkcja mechanicznego odłączenia akumulatora oraz rozrusznika.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 02/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.