Zobacz więcej
Sektor budowlany, według prognoz, między 2025 a 2030 rokiem może wyprodukować na całym świecie około 570 milionów ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Aktualnie jedynie około 40% tych odpadów jest poddawanych recyklingowi lub ponownemu użyciu. W Polsce budownictwo zużywa rocznie aż 2286 mln ton materiałów, co stanowi 37% całkowitego zużycia materiałów w kraju. W związku z globalnymi dążeniami do zrównoważonego rozwoju, efektywne zarządzanie odpadami staje się kluczowe.
W pierwszej połowie 2024 roku import cementu z Ukrainy wzrósł o 106%, osiągając 283 tys. ton. To niemal tyle samo, co w całym 2023 roku, kiedy wyniósł 331 tys. ton. Szacuje się, że do końca tego roku import cementu zza wschodniej granicy przekroczy pół miliona ton, a w 2025 roku może wynieść nawet ponad milion ton.
Jak wynika z raportu Spectis „Rynek wyrobów betonowych w Polsce 2024-2029”, po dwóch latach dynamicznych wzrostów, w 2023 r. wartość rynku wyrobów betonowych zmalała w ujęciu nominalnym o ok. 15%, do poziomu 11 mld zł. Prognozy na najbliższe lata zakładają umiarkowane tempo odbudowy wartości rynku.
Rok 2023 przyniósł istotne zmiany na rynku nieruchomości w Europie, w tym także w Polsce. Wzrosty stóp procentowych, skutki kryzysu energetycznego i ogólna niepewność gospodarcza wpłynęły na spadek liczby nowych inwestycji mieszkaniowych w wielu krajach regionu. Jednak pomimo tych wyzwań, Polska utrzymała swoją pozycję w czołówce państw, gdzie buduje się najwięcej nowych mieszkań. Takie wnioski płyną z lektury 13. edycji raportu Property Index – Overview of European Residental Markets, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.
Polski rynek budowlany wkroczył w 2024 r. z optymizmem, oczekując uruchomienia funduszy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Polska otrzymała z Komisji Europejskiej na finansowanie KPO ponad 11,3 mld euro – 3,25 mld euro w formie dotacji i 8,14 mld euro w postaci pożyczek. Do 20 czerwca br. z części dotacyjnej wypłacono ponad 8,7 mld zł. Głównymi beneficjantami programu jest sektor energetyczny. Zainteresowanie wzbudza także program REPowerEu, którego celem jest przyspieszenie transformacji energetycznej.
Pomimo przejściowej głębokiej korekty, przyszłość rynku materiałów termoizolacyjnych w Polsce rysuje się w jasnych barwach. Po dwucyfrowych realnych spadkach odnotowanych w latach 2022-2023, od 2024 r. rynek termoizolacji stopniowo odbudowuje swoją wartość, głównie za sprawą ożywienia notowanego w budownictwie mieszkaniowym. W ujęciu długoterminowym, na znaczeniu wyraźnie zyskiwać będzie segment remontów i modernizacji.
Po okresie spadków na polskim rynku magazynowym, pierwsze półrocze 2024 roku przyniosło znaczący wzrost popytu na powierzchnię magazynową. Dane za ten okres wskazują na 24-procentowy wzrost zainteresowania wynajmem, co świadczy o odbiciu po trudnym roku 2023. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 328 mln m² powierzchni magazynowej, co stanowi wzrost o 9% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.
Coraz większy odsetek przedsiębiorstw w Polsce zmaga się z zadłużeniem, które dotyka nie tylko samych dłużników, ale również ich kontrahentów. Rekordziści, czyli firmy z przynajmniej milionem złotych zaległości, wprowadzają chaos w funkcjonowanie gospodarki, szczególnie uderzając w mniejsze przedsiębiorstwa. Problem zadłużenia w Polsce staje się coraz bardziej dotkliwy, a mniejsze firmy, które są dostawcami usług i towarów dla tych większych podmiotów, niejednokrotnie tracą płynność finansową przez brak otrzymania należności.