[ATB] Technika

Systemy sterowania koparek - Wsparcie dla operatora

Data publikacji:

Najnowocześniejsza technologia sterowania maszynami wpływa na znaczny wzrost szybkości i dokładności pracy. Z twierdzeniem tym trudno polemizować, a doskonale potwierdzają ją rozwiązania opracowane przez czołowych producentów do współpracy m.in. z koparkami.

Poniżej najnowsze rozwiązania w tym zakresie oferowane przez firmy Topcon i Trimble.

Topcon

Czołowy dostawca rozwiązań w zakresie precyzyjnego pozycjonowania w geodezji, budownictwie, rolnictwie oraz inżynierii lądowej i wodnej w zakresie systemów sterujących koparkami ma do zaoferowania m.in. nieskomplikowany, acz zaawansowany system X-63i, który bez potrzeby tyczenia kontroluje pracę maszyny w zakresie 3D (wysokość, spadek, pozycja). Wprowadzone przed kilku laty do oferty rozwiązanie składa się z czujników pochylenia zamontowanych bezpośrednio na elementach roboczych maszyny oraz zestawu pomiarowego GPS RTK (odbiornik Topcon MC-i3 przystosowany do współpracy z inteligentną platformą zdalnego zarządzania placem budowy Topcon Sitelink3D), który wyznacza w czasie rzeczywistym pozycję koparki, przekazuje ją do komputera sterującego, gdzie jest ona porównywana z danymi projektowymi. Uniwersalny system działa, gdy tylko dostępne są sygnały satelitów sieci GNSS, umożliwiając pracę w trybie pozycjonowania satelitarnego. Na ekranie komputera sterującego operator kontroluje wysokość (głębokość), na której znajduje się łyżka oraz geometrię ramienia koparki, określając położenie łyżki w poziomie względem pozycji maszyny. System X-63i jest kompatybilny z terminalem sterującym Topcon GX-60 wyposażonym w duży, dobrze widoczny nawet w jasnym świetle ekran dotykowy LCD, który umożliwia ciągłą kontrolę pozycji łyżki i pracę z dużą dokładnością. Rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się zarówno w budownictwie drogowym, jak i pracach melioracyjnych, budowie sieci wod-kan czy też podczas prac związanych z kształtowaniem terenu.

Trimble

Projektanci Trimble przygotowali unikalny układ kontroli sterowania koparek Trimble Earthworks. Pierwsze na rynku rozwiązanie z funkcją automatyki koparek 3D pozwala na przejęcie kontroli nad sterowaniem wysięgnikiem i łyżką, tak aby utrzymywały zadany poziom. W trybie auto operator jest odpowiedzialny za kontrolę drążka. Aplikacja do kontroli maszyn Trimble Earthworks działa na 10-calowym (25,7 cm) ekranie dotykowym Trimble TD520 z systemem Android, co znacząco wpływa na możliwości jego zastosowania, przede wszystkim z tego względu, iż system ten instalowany jest na większości tabletów. Oprogramowanie stworzono na podstawie wskazówek operatorów sprzętu budowlanego z całego świata, dzięki czemu aplikacja służąca do obsługi systemu jest opatrzona kolorowym i bardzo wyraźnym interfejsem. Wszystkie funkcje zostały logicznie rozmieszczone, a konfigurację wyświetlacza można dostosować do własnego trybu pracy, podczas gdy szereg konfiguracji widoku umożliwia uzyskanie odpowiedniej perspektywy i maksymalnej wydajności. W efekcie koparka uzbrojona w Trimble Earthworks może pracować pół- automatycznie, umożliwiając operatorowi łatwe tworzenie gładkich, płaskich bądź też nachylonych powierzchni. Oczywiście rozwiązanie firmy Trimble umożliwia bezprzewodowe i automatyczne przesyłanie danych między urządzeniem a biurem. Nie ma zatem obawy, że operator pracuje na nieaktualnym projekcie. O tym, że technologia ta umożliwia operatorowi wykonywanie skomplikowanych prac przy zachowaniu najwyższej precyzji, mogą przekonać się również użytkownicy w Polsce - koparka z automatycznym trybem kopania Trimble Earthworks w naszym kraju zadebiutowała podczas prac modernizacyjnych związanych z wymianą nawierzchni ulicy Basztowej w Krakowie, w bezpośrednim sąsiedztwie Barbakanu.

GA

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.