[ATB] Technika

Autonomiczne wozidło Caterpillar

Data publikacji:

W roku 2016 zostało zaprezentowane wozidło z napędem elektrycznym Cat 794 AC. Od tego czasu globalna flota przepracowała ponad 780 tys. h pracy w terenie oferując nawet o 8% większą ładowność, zwiększoną prędkość transportu oraz do 10% większą wydajność niż konkurencyjne maszyny. Na targach MINExpo 2021 w Las Vegas przedstawiono nową wersję autonomiczną górniczego wozidła Cat 794 AC, wyposażoną w system MineStar Command.

Wozidła Cat 794 AC z napędem elektrycznym od lat z powodzeniem pracują w kopalniach węgla i twardych skał, głębokich wyrobiskach i transporcie płaskim na małych i dużych wysokościach oraz w trudnych warunkach terenowych, w dziewięciu krajach na czterech kontynentach.

W tym roku pierwszy model z napędem elektrycznym 794 AC dołączył do rozwijającej się floty Command, przeznaczonej do autonomicznych przewozów, która obejmuje dotąd modele Cat 789D, 793D, 793F i 797F. Autonomiczne pojazdy w przemyśle wydobywczym mają mieć kluczową rolę dla poprawy bezpieczeństwa i produktywności oraz obniżenia kosztów.

Cat MineStar Command for Hauling

System Cat MineStar Command for Hauling umożliwia całkowicie autonomiczną pracę pojazdów górniczych, ich współpracę z innym sprzętem oraz z procesami i systemami wydobywczymi klienta. Jest to pełna, fabryczna integracja łącząca dedykowane oprogramowanie, systemy sterowania i nadzoru, poszczególne komponenty itd.

Systemy autonomiczne w maszynach górniczych są odpowiedzią Caterpillar na wiele wyzwań, w tym niedobory siły roboczej i zapotrzebowanie na lepsze wykorzystanie maszyn. Rozwiązania Cat zapewniają wzrost wydajności nawet o 30%, bezpieczeństwo pracy, zmniejszenie potrzeb infrastrukturalnych, ograniczenie przestojów maszyn i ilości spalanego paliwa.

Autonomiczne ciężarówki bezpiecznie poruszają się wokół innego sprzętu, lekkich pojazdów i personelu. Reagują na wezwania do koparki, ustawiają się na odpowiedniej pozycji, przewożą materiał do punktów zrzutu, a nawet same zgłaszają się do serwisu - wszystko to bez operatora na pokładzie.

System Cat Trolley Assist

System Cat Trolley Assist dla nieautonomicznych pojazdów górniczych został zaprojektowany w trosce o dalsze zmniejszanie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla przez kopalnie. Po podłączeniu do przystawki, system napędowy ciężarówki jest zasilany wyłącznie energią elektryczną z sieci energetycznej, wykorzystując pełny potencjał silników kół i zmniejszając spalanie paliwa.

Przystawka Cat Trolley Assist jest w pełni zintegrowana i zbudowana zgodnie ze specyfikacjami firmy Caterpillar, dzięki czemu jest w zawsze kompatybilna z napędzanym wozidłami górniczymi. Zawiera specjalnie zabudowaną konstrukcję, pantografy, systemy nośne i inne niezbędne komponenty.

System Cat Trolley Assist zmniejsza spalanie paliwa nawet o 90% obniżając emisję CO2 od 20 do 60% i oszczędzając jednocześnie do 40 l oleju napędowego na cykl na 1 km linii transportowej. Zapewnia również krótsze czasy cykli i wyższą wydajność, dzięki zwiększeniu prędkości na poziomie nawet do 100% w porównaniu z pracą z silnikiem diesla.

Pierwsze wdrożenie w Ameryce Południowej

Pierwsze autonomiczne wozidła z napędem elektrycznym 794 AC są obecnie wdrażane w Ameryce Południowej. W maju 2021 r. do kopalni miedzi Quebrada Blanca Phase 2 firmy Teck Resources Limited. w Chile, przybyła pierwsza z 28 zamówionych autonomicznych ciężarówek.

Podobnie w kopalni miedzi Quellaveco prowadzonej przez Anglo American w regionie Moquequa w południowym Peru, gdzie zastosowano 16 wozideł AC 794, a do 2022 r. ma ich być docelowo 27. Quellaveco współpracuje z dilerem Caterpillar oraz firmą Ferreyros, aby znaleźć najbardziej wydajne rozwiązania transportowe w kopalni, dla obniżenia całkowitych kosztów wydobycia.

Przedsiębiorstwo Quellaveco posiada jedno z największych niezagospodarowanych złóż miedzi na świecie. Zasoby rudy o średniej zawartości miedzi 0,57%, szacowane są tam na poziomie 1,3 mld ton. Początkowe zdolności przerobowe Quellaveco mają zapewnić wydobycie średnio 300 tys. ton miedzi rocznie przez pierwsze 10 lat działalności.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.