[ATB] Technika

Co na rynku obrotowych ładowarek teleskopowych ?

Data publikacji:

Współczesny plac budowy to miejsce, na którym prowadzonych jest jednocześnie wiele różnych działań. W związku z tym bardzo dużą rolę odgrywa na nim odpowiednia logistyka i organizacja pracy. Ważny jest również sprzęt budowlany bez którego większość zadań byłoby niemożliwych w realizacji. Obecnie na budowach najbardziej użyteczne są maszyny jak najbardziej uniwersalne, czyli mające możliwość montażu dedykowanego osprzętu dla różnych zadań. Takimi maszynami są właśnie obrotowe ładowarki teleskopowe. Zapewniają one wymagane parametry techniczne, mobilność w ciasnych przestrzeniach, a także umożliwiają wykonywanie prac w różnym zakresie. W poniższym zestawieniu przedstawiono wybraną ofertę uniwersalnych, obrotowych ładowarek teleskopowych oraz ich dodatkowego osprzętu.

Dieci

W omawianej kategorii maszyn firma Dieci posiada serię Pegasus obejmującą w sumie 7 modeli o masie własnej od 13,2 do 22,2 t, maksymalnym udźwigu od 3,8 do 6 t i wysokości podnoszenia od 16 do 25 m. Włoski producent w ładowarkach Pegasus stosuje silniki wysokoprężne FPT lub Kubota o mocy (w zależności od modelu) od 73,4 do 127 kW. Przenoszenie napędu umożliwia układ hydrostatyczny, z pompą o zmiennej wydajności, a w najmocniejszym modelu z elektronicznym sterowaniem i funkcją ECO. Układ hydrauliczny zawiera pompę o maksymalnym przepływie 135 l/min i ciśnieniu roboczym w układzie do 23 MPa. W najmocniejszych modelach (od 45.30 wzwyż) pompa o zmiennej wydajności z Load Sensing zapewnia przepływ 290 l/min i maksymalne ciśnienie robocze 30 MPa.

Ładowarki obrotowe z serii Pegasus posiadają cały zestaw funkcji zabezpieczających i urządzeń poprawiających warunki użytkowania. Należy tutaj wymienić: ogranicznik udźwigu, oprzyrządowanie zapewniające pełną kontrolę nad maszyną, niezależnie od obciążenia, ładunku oraz prędkości, podpory stabilizujące z funkcją automatycznego poziomowania oraz umożliwiający pracę w dowolnej pozycji system elektronicznego sterowania (wykonany w technologii CanBus). Ponadto seria Pegasus posiada również zupełnie nowy rozdzielacz hydrauliczny oraz przegub obrotowy z wbudowanym czujnikiem obrotu.

Kabina operatora z homologacją ROPS/FOPS jest szeroka i komfortowa. Może być wyposażona w klimatyzację i nowy system nawigacji Smart, który steruje głównymi funkcjami elektronicznymi maszyny w tym trybem jazdy, kontrolą minimalnych obrotów silnika, prędkością jazdy oraz diagnostyką pokładową. Jedną z głównych zalet ładowarek obrotowych jest też układ automatycznego odwrócenia elementów sterowania, który umożliwia jazdę nawet wtedy, kiedy nadwozie jest odwrócone o 180°. W ten sposób manewrowanie w wąskich obszarach roboczych jest jeszcze łatwiejsze. Intuicyjne i efektywne sterowanie wszystkimi funkcjami ładowarki zapewniają: ergonomiczny, kolorowy wyświetlacz TFT oraz precyzyjny dżojstik. System Ecowork podłączony do dżojstika umożliwia oszczędzanie paliwa, poprzez regulację prędkości obrotowej i mocy silnika w zależności od bieżących potrzeb.

Seria Pegasus obejmuje podnośniki teleskopowe z obrotem ciągłym 360° jak i nieciągłym. Modele 38.16/400° oraz 40.18/400° projektowane głównie z przeznaczeniem dla firm wynajmujących maszyny, charakteryzują się nieciągłym obrotem do 400°. Ładowarki Pegasus mogą współpracować z dużą gamą akcesoriów, dostępne są np.: łyżki do lekkich materiałów, łyżki kopiące z zębami lub bez, łyżki z chwytakiem, łyżki mieszające, widły przesuwne, widły z 2 lub 3 zębami, lemiesz kątowy, pochylany lemiesz spycharki, pług śnieżny, czerpak, chwytaki uniwersalne i do balotów, chwytak do rur, wciągarki, kosze i platformy robocze, kosze na materiały, haki, przedłużenie dźwigu z hakiem czy zamiatarki. Przezbrojenie maszyny nie zajmuje dużo czasu, wydajna hydraulika zapewnia bezproblemowe działanie osprzętu, a sterowanie jest realizowane bezpośrednio z kabiny operatora.

JCB

Brytyjska firma JCB ma w swojej bogatej ofercie również obrotową ładowarkę teleskopową Rotating Telehandler 5.5-21, która zapewnia udźwig do 5,5 t oraz maksymalną wysokość podnoszenia 20,5 m. Ładowarka obrotowa JCB wyposażona jest w wyjątkowo oszczędny silnik JCB EcoMAX o mocy 145 kW. Unikalna regeneracyjna hydraulika wykorzystuje siły grawitacyjne, a wysoka wydajność układu hydraulicznego jest gwarancją sprawnego działania dodatkowego osprzętu. Telehandler 5.5-21 zapewnia pełną kontrolę obwiedni i umożliwia tym samym bezpieczną pracę nawet w ciasnych, ograniczonych przestrzeniach. Promień obrotu wynosi 4,05 m nad oponami.

Ramy wahadłowe, oscylacja osi i funkcja automatycznego poziomowania w celu wyrównania ustawienia maszyny to kolejne atuty ładowarki od JCB. Proste, szybkie i bezpieczne rozmieszczenie podpór zapewnia technologia JCB Automate. Ładowarka 5.5-21 posiada 3 tryby sterowania i zapewnia prędkość jazdy do 40 km/h. Nowa platforma operatora Hi-Viz daje bardzo dobrą widoczność, a zastosowany interfejs sterowania został zaprojektowany z myślą o szybkiej, prostej i intuicyjnej obsłudze.

Dżojstiki sterujące poruszają się wraz zawieszeniem fotela operatora, dostępna jest także funkcja zdalnego sterowania. W przypadku niebezpiecznej lokalizacji prac, umożliwia ona pracownikowi opuszczenie kabiny i dalsze sterowanie maszyną z bezpiecznej odległości. Telematyka LiveLink JCB pomaga dodatkowo chronić maszynę przed awariami dzięki systemowi diagnostyki pokładowej. Zapewnia również bieżący monitoring poziomu spalania paliwa i czasu pracy maszyny w różnych trybach, a tym samym pełniejsze wykorzystywanie możliwości maszyny.

Ważną zaletą ładowarek JCB jest szeroki wybór dodatkowego osprzętu. Co ważne, każdy osprzęt do ładowarki teleskopowej firmy JCB standardowo posiada certyfikat R.F.ID umożliwiający identyfikację za pomocą fal radiowych. Na placu budowy ułatwia to szybkie uzbrojenie maszyny do pracy. W ofercie producenta są m.in.: wzmocnione łyżki koparkowe ogólnego zastosowania, różnego typu łyżki ładunkowe także z możliwością przykręcania zębów, łyżki ładowarkowe o zwiększonej wytrzymałości, a ponadto lemiesz do odgarniania śniegu, chwytaki, zamiatarki, młot wyburzeniowy, hak dźwigowy itd. Oferowane parametry pracy oraz dodatkowe opcje osprzętu JCB sprawiają, że jest wszechstronną maszyną na placach budowy w przystępnej cenie.

Magni

Asem w ofercie włoskiej firmy Magni są bez wątpienia ładowarki obrotowe z serii RTH, czyli w sumie 16 modeli o maksymalnym udźwigu od 4 do 13 t. Magni współpracuje z producentem podzespołów Liebherr w zakresie dostarczenia technologii obrotu do ładowarek z serii RTH. Tę technologię systemu obrotu wykorzystują wszystkie modele o udźwigu 6, 7, 8 i 13 t. Ładowarki obrotowe Magni zapewniają wysokość podnoszenia od 18 do nawet 51 m (najwyższa dostępna ładowarka teleskopowo obrotowa na świecie).

Jednostki napędowe ładowarek to silniki Deutz lub Volvo. W zależności od modelu zapewniają moc od 55,4 do 170 kW. Za przenoszenie napędu odpowiada elektronicznie sterowana przekładnia hydrostatyczna. W jej skład wchodzi pompa o zmiennej pojemności skokowej (maksymalne ciśnienie robocze - 500 barów), co pozwala na precyzyjną i stopniową regulację prędkości. Dwubiegowa przekładnia daje wybór prędkości jazdy w zależności od rodzaju terenu, w jakim maszyna się porusza. Prędkość ładowarek Magni wynosi od 25 lub 40 km/h w zależności od modelu maszyny. Ładowarki z serii RTH posiadają napęd na 4 koła, osie z planetarną przekładnią redukcyjną, systemem automatycznego blokowania dyferencjału i hamulce wielotarczowe w kąpieli olejowej, a także duży prześwit, co sprawia że idealnie spisują się podczas prac w szczególnie trudnym terenie. Stabilność i bezpieczeństwo zapewniają opatentowany system podpór, który daje możliwość rozłożenia maszyny w ograniczonych przestrzeniach. W największych wersjach są to podpory nożycowe.

Firma Magni wdrożyła w swej nowej serii RTH nową funkcję, która spowalnia ruch podpór nożycowych podczas ich wsuwania, dzięki czemu ich ruch jest jeszcze bardziej płynny. Ładowarki mają możliwość pracy w 3 trybach skręcania: 1 osią, 2 osiami oraz w trybie „kraba”, a automatyczny układ kierowniczy umożliwia przełączanie z jednego trybu kierowania na drugi bez konieczności wyrównywania kół ręcznie. Wszystkie modele ładowarek Magni RTH posiadają system wykrywania obciążenia oraz aktywnego monitorowania ładunku podczas pracy.

Zapewnia to operatorowi maksymalną kontrolę z kabiny. Dodatkowo dla zapewnienia precyzji podawania ładunku operator ma możliwość sterowania radiowego maszyną i osprzętem znajdując się poza kabiną. Producent zapewnia wiele wariantów sterowania radiowego. Zastosowany elektroniczny system zarządzania hydrauliką pozwala na uzyskanie najlepszych osiągów silnika w porównaniu do funkcji sterowanych hydraulicznie. Innowacyjna, przeszkolona kabina zgodna z FOPS/ROPS, zapewnia doskonalą widoczność we wszystkich kierunkach. Wyposażona jest w klimatyzację, ogrzewanie, funkcję regulacji fotela i kolumny kierowniczej, a także system 100% filtracji powietrza. Wygodne sterowanie i zarządzanie maszyną zapewniają 7 lub 10” przyjazne dla użytkownika dotykowe ekrany panelu sterowania. Panel dotykowy służy do zarządzania całą maszyną i pozwala na łatwą, intuicyjną obsługę. Obrót wieży w zależności od modelu to 360° - ciągły lub 400° - ograniczony (model RTH 4.18).

Ładowarki serii RTH to wielofunkcyjne, innowacyjne maszyny o wielu funkcjach, m.in.: dźwig, ładowarka, platforma robocza, wózek widłowy. Producent zapewnia bogatą gamę osprzętu dedykowanego do serii RTH, który można stosować zamiennie w seriach TH (ładowarki proste). Standardowym wyposażeniem jest instalowany na końcu wysięgnika system automatycznego rozpoznawania osprzętu R.F.ID. Podłączany osprzęt jest automatycznie rozpoznawany, a na wyświetlaczu w kabinie operatora na ekranie pojawia się odpowiedni dynamiczny diagram udźwigu w zależności od rozpoznanego osprzętu.

Ponadto zainstalowany, nowy system szybkozłącza zapewnia bezpieczeństwo użytkowania i lepszą wydajność podnoszenia. Wśród oferowanego osprzętu można wyróżnić: platformy robocze - kosze, wciągarki, żurawie, łyżki o różnych pojemnościach, widły, zaciski, głowice do gruzu i recyklingu, uchwyt podciśnieniowy do szyb, pojemniki na beton, głowice do cięcia drzew. Istnieje możliwość dostarczenia osprzętu pod indywidualne potrzeby klienta oraz wiele rodzajów sterowania radiowego. Magni RTH to wydajne i bardzo wszechstronne maszyny na każdy plac budowy.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.