Debiut ładowarki Liebherr L580 na targach Ligna 

Data publikacji:
Debiut ładowarki Liebherr L580 na targach Ligna 

Podczas targów maszyn i narzędzi do obróbki drewna Ligna 2023 w Hannoverze, firma Liebherr zaprezentował swoją nową wersję specjalizowanej dla przemysłu drzewnego ładowarki kołowej. Model L 580 LogHandler został zoptymalizowany na wiele sposobów. Wyposażony jest np. w zupełnie nowe ramiona podnoszące do przenoszenia kłód i obsługi odpowiednich chwytaków. Zastosowane innowacje mają na celu zwiększenie produktywności i jednoczesną poprawę komfortu pracy operatora.

Specjalizowana pod branżę drzewną ładowarka L 580 jest oparta konstrukcyjnie na standardowej wersji L 580 XPower. Posiada więc znane już jej zalety jak napęd jezdny z podziałem mocy XPower, wysoką wydajność, niskie zużycie paliwa i prędkość poruszania się do 40 km/h. Do nowej ładowarki L 580 LogHandler XPower producent dodatkowo zaimplementował wiele opcji wyposażenia ze swoich standardowych ładowarek kołowych. Są tutaj: aktywne wykrywanie pracowników, innowacyjny system wspomagania, zwiększający bezpieczeństwo oraz kabina operatora bez kierownicy z wygodnym sterowaniem za pomocą dżojstika.

Nowe ramiona podnoszące i zoptymalizowany chwytak

Konstrukcja ramion podnoszących składa się z nowo zaprojektowanego ramienia obrotowego i zoptymalizowanego wysięgnika. Ważną cechą ramienia jest to, iż nie zakłóca ono wcale widoczności na pole operacyjne. Operator cały czas ma w zasięgu wzroku zarówno chwytak jak i transportowane kłody drewna. Ulepszona geometria wysięgnika pozwala na swobodne operowanie w przestrzeni nawet na dużych wysokościach. Tłumienie ograniczenia skoku zapewnia z kolei łagodny ruch do pozycji krańcowych hydrauliki roboczej, co zmniejsza wstrząsy i wydłuża żywotność komponentów.

Ramiona podnoszące wyróżniają się także inteligentnymi rozwiązaniami jak np. możliwością programowania pozycji na ekranie dotykowym w kabinie, powtarzające się procedury można uczynić bardziej bezpieczne poprzez ich automatyzację. Techniczną podstawą są też elektrohydrauliczne sterowanie pilotowe i czujniki kąta, które wraz z sensorami nacisku umożliwiają ważenie ładunku w chwytaku. Uzupełnieniem systemu ważenia jest wskaźnik na wyświetlaczu informujący o stabilności maszyny podczas pracy.
Liebherr oferuje do tego opcjonalny system monitorowania chwytaka z kamerą zainstalowaną na wysięgniku. W ten sposób uzyskuje się bezpośredni widok na osprzęt roboczy, który wyświetlany jest również na monitorze w kabinie operatora. Chwytaki do drewna mają powierzchnię roboczą do 4 m², są więc większe niż w poprzednich modelach, ich pazury chwytne są szersze, transport kłód jest bardziej stabilny i bezpieczny. Chwytak można bez problemów obracać w zakresie 360°, co umożliwia manipulowanie kłodami we wszystkich kierunkach i zapewnia maksymalną wszechstronność.

Nowoczesna kabina operatora i systemy wspomagania

Kabina XPower to bezpieczne i wygodne miejsce pracy. Wnętrze jest zaprojektowane w ergonomiczny sposób, wszystko tutaj tworzy logiczną całość. Wiele funkcji obsługi chwytaka, jak i jazdy sterowane mogą być jedną ręką za pomocą dedykowanej dźwigni. Porusza się ona wraz z fotelem operatora, który do dyspozycji ma także wyświetlacz dotykowy o regulowanej wysokości oraz przyciski umieszczone w pobliżu dźwigni sterującej. Dostępna jest także wersja ładowarki obsługiwana bez użycia kierownicy, wyłącznie poprzez wielofunkcyjny dżojstik. Siłowe sprzężenie zwrotne na dżojstiku zapewnia wówczas intuicyjną i bezpieczną obsługę nawet przy dużych prędkościach i w trudnym terenie.

Opcjonalne wyposażenie ładowarki stanowi też system wykrywania przeszkód lub ludzi w polu pracy maszyny. System montowany jest w tylnej części maszyny, zawiera inteligentne sensory rozróżniające ludzi oraz elementy infrastruktury. W razie potrzeby emituje ostrzegawcze sygnały dźwiękowe i wizualne, a asystent hamowania ma możliwość automatycznego zmniejszania prędkości maszyny.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.