[ATB] Aktualności

Dobre widoki „obrotówki” Manitou

Data publikacji:

Minęło już kilka miesięcy od czasu internetowej premiery obrotowych ładowarek teleskopowych z serii MRT. Maszyny te pojawiły się w ofercie, co oznacza, iż dystrybutorzy w poszczególnych krajach rozpoczęli cykl pokazów i prezentacji produktowych. Nie inaczej jest na rynku polskim, a nowa seria MRT Vision+, za sprawą modelu MRT 2260, została zaprezentowana 20 października podczas zorganizowanego przez firmy Zeppelin Polska i Manitou Polska pokazu w podwarszawskim Sękocinie Starym.

W gościnnych murach siedziby firmy Manitou Polska, Aleksander Wajner, menedżer produktowy przedstawił uzbrojoną w 21 opatentowanych rozwiązań nową serię teleskopowych ładowarek obrotowych: – Są to bardzo wszechstronne maszyny, w zasadzie „3 w 1”, które mogą pracować z wciągarką, platformą roboczą czy „paleciakiem”. Mogą spełniać z powodzeniem rolę od lekkiego terenowego dźwigu po klasyczną ładowarkę sztywnoramową.

W porównaniu do wcześniejszej serii MRT Privilege nowe maszyny Vision+ generalnie „urosły” - zapewniają o 1 m wyższą wysokość roboczą oraz maksymalny udźwig zwiększony o 1 tonę, a także znacznie korzystniejsze dla użytkownika właściwości udźwigu, które przekładają się na praktyczną pracę. Stało się to możliwe przy zachowaniu bardzo podobnych gabarytów, co jest przede wszystkim zasługą zastosowania stali o wysokiej wytrzymałości i granicy plastyczności 700 Mpa – podkreślił przedstawiciel Manitou Polska.

Od ogółu do szczegółu

Przejdźmy jednak do szczegółów technicznych dotyczących serii Vision+. Obejmuje ona 6 modeli o masie własnej od 18 do 23,8 t, wysokości podnoszenia od 22 do 35 m i ładowności 6 lub 7 t. Silniki Yanmar zastosowane w tej serii mają moc 156, 173 i 211 KM. I wzmiankowane już bardzo dobre parametry robocze modeli Vision+ predysponują je do stosowania podczas montażu konstrukcji stalowych, renowacji budynków, a nawet operacji wyburzenia.

Prezentowane ładowarki Manitou są wyposażone w przekładnię hydrostatyczną zapewniającą większą elastyczność jazdy i maksymalną prędkość 40 km/h oraz nową pompę hydrauliczną o przepływie 185 l/min.

Obrotowe ładowarki teleskopowe Vision+ mają także nowo zaprojektowaną, jeszcze bardziej komfortową i bezpieczną kabinę. W końcu nazwa Vision oznacza ni mniej, ni więcej lepszą widoczność w kabinie operatora. Kabinie, która ma wzmocniony dach z certyfikatem ROPS/FOPS poziomu 2, skonstruowany w taki sposób, iż dokładne monitorowanie operacji załadunku na wysokości nie nastręcza większych problemów.

Jeśli miejsce pracy operatora to jego „królestwo”, to „berłem” jest bez wątpienia innowacyjny pilot zdalnego sterowania, pozwalający na kierowanie maszyną z kosza, lub gdy operator znajduje się poza maszyną. Przedstawiciele Manitou w efektowny sposób zaprezentowali jak dzięki temu rozwiązaniu można bezpiecznie przemieszczać platformę bez konieczności powrotu do kabiny kierowcy, oszczędzając cenny czas.

A skoro już mowa o bezpieczeństwie pracy, to wspomnieć należy, iż dla podniesienia jego poziomu zastosowano zestaw 5 reflektorów LED, które gwarantują pełne oświetlenie wokół maszyny oraz 2 reflektory robocze z wysięgnikiem dla poprawy widoczności podczas załadunku na wysokości. Ładowarki wyposażono ponadto w tylną kamerę oraz 8” ekran dotykowy. Konstruktorzy nie zapomnieli także o bezpiecznych, antypoślizgowych schodkach, umożliwiających wchodzenie na platformę maszyny z każdej strony.

No i „last but not least”. Skoro była mowa o wszechstronności zastosowania, wspomnieć należy o nowym osprzęcie roboczym, będącym dzieckiem włoskiego Centrum Kompetencji Manitou Attachment. Wśród nich asem w talii jest niewątpliwie zaprezentowana aluminiowa platforma robocza (masa - jedynie 180 kg), zapewniająca ładowność nawet 365 kg, a także większy zasięg, co zwiększa wygodę i efektywność wykonywanych zadań. W gamie nowego osprzętu są też m.in. bardziej wydajne widły paletowe, wciągarki i dźwigi.
 

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.