[ATB] Aktualności

ERA - Kalkulator emisji CO2

Data publikacji:

Europejskie Stowarzyszenie Wynajmu uruchomiło Kalkulator emisji CO2 dla sprzętu, niezależne i bezpłatne narzędzie internetowe, które umożliwia właścicielom i użytkownikom sprzętu budowlanego określenie emisji dwutlenku węgla dla różnych opcji zaopatrzenia w sprzęt, takich jak własność lub wynajem.

Kalkulator określa emisję dwutlenku węgla przez sprzęt budowlany w całym jego cyklu życia i ma zastosowanie do szerokiego zakresu sprzętu, od minikoparek i ładowarek kołowych do generatorów prądu, podnośników i platform roboczych.

Wyniki umożliwiają oszacowanie śladu węglowego w przeliczeniu na godzinę użytkowania, co pozwala użytkownikom sprzętu budowlanego np. porównać różne scenariusze użytkowania, zbadać, która część cyklu życia w największym stopniu przyczynia się do powstania śladu węglowego i ocenić skutki wyboru alternatywnych paliw. Kalkulator może być wykorzystany do oceny pojedynczego okresu posiadania jednego urządzenia, określenia wpływu całej floty urządzeń na klimat lub podania całkowitego śladu węglowego wszystkich maszyn na danym placu budowy.

– Kalkulator emisji CO2 dla sprzętu ERA jest pierwszym tego rodzaju i bardzo potrzebnym narzędziem, które pomoże obniżyć emisję w sektorze budowlanym. Dzięki temu, że użytkownicy sprzętu widzą ślad węglowy swoich maszyn w każdej godzinie ich użytkowania, mogą dokonywać najbardziej zrównoważonych ekologicznie wyborów, decydując się na wynajem, dzierżawę lub zakup sprzętu, oceniać obszary wymagające poprawy i ostatecznie zmniejszać swój ślad węglowy 

– powiedział Michel Petitjean, sekretarz generalny ERA.

Po tej wstępnej wersji Kalkulatora, w najbliższych miesiącach zostanie wydana druga wersja, która umożliwi użytkownikom bezpośrednie porównanie dwóch różnych scenariuszy.

Jak działa Kalkulator?

Kalkulator prowadzi użytkowników przez 6 kroków, wymagając podstawowych informacji o charakterystyce i użytkowaniu urządzenia: produkcja, transport, żywotność i wykorzystanie urządzenia, zużycie energii, konserwacja i koniec przydatności do użytku. Informacje dla użytkowników są łączone z danymi ogólnymi w celu oszacowania śladu węglowego urządzenia w całym cyklu życia, przedstawiając całkowity ślad węglowy w przeliczeniu na godzinę użytkowania oraz podział śladu węglowego na parametry.

Kalkulator jest łatwy w użyciu, z prostym procesem rejestracji dla użytkowników w celu zapisania ich obliczeń do późniejszego wykorzystania. Alternatywnie, użytkownicy mogą wykonywać pojedyncze obliczenia bez konieczności rejestracji. Kalkulator może być również osadzony na zewnętrznych stronach internetowych.

Kalkulator ERA Equipment CO2, który będzie uzupełnieniem Kalkulatora ERA TCO, jest skierowany przede wszystkim do wykonawców, firm rentalowych, dystrybutorów, OEM, władz publicznych i innych użytkowników sprzętu. Obliczenia zostały opracowane przez niezależną firmę konsultingową CE Delft, która po raz pierwszy opracowała narzędzie do badania „Carbon Footprint of Construction”, wydanego w 2019 r., a narzędzie internetowe zostało stworzone przez Alias, specjalistę w dziedzinie technologii cyfrowych z siedzibą we Włoszech.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.